Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Karvinští atleti museli uhnout fotbalu. Slíbenou dráhu od města nedostali

  10:53aktualizováno  10:53
Už když v roce 2008 karvinské zastupitelstvo projednávalo rekonstrukci fotbalového stadionu, vyjádřil zastupitel Antonín Petráš obavu, že kvůli úpravám přijdou o zázemí karvinští atleti využívající lehkoatletickou dráhu. Na jeho slova došlo. Vedení města přitom tehdy slíbilo, že zajistí náhradní prostory.
(ilustrační foto)

(ilustrační foto) | foto: Lukáš Kuběna, MF DNES

„Nebude-li dráha nově vybudována, rekonstrukce městského stadionu nebude provedena,“ ujišťoval před lety náměstek primátora Jan Wolf.

Přestavba stadionu letos skončila a karvinští fotbalisté na něm hrají prvoligové zápasy. Místní atleti to mohou jen s trpkostí sledovat. Vedení města slib nesplnilo, a tak nemají kde trénovat.

„Městský stadion je již po rekonstrukci a plně slouží MFK Karviná. Atletický stadion nejenže nebyl dosud postaven, ale navíc se vedení města ústy náměstka Karla Wiewiórky vyjádřilo, že sportoviště nehodlá vůbec stavět,“ popisuje situaci Emanuel Tlolka, předseda TJ Jäkl Karviná.

Čtyřdráha by byla k ničemu

Město sice atletům nabídlo vybudování atletické čtyřdráhy, to ale sportovcům nestačí.

„Tato varianta by nebyla plnohodnotnou náhradou za zrušenou šestidráhu. Nevyhovovala by pravidlům mezinárodní atletické federace a nebylo by možné zde pořádat ligové a jiné soutěže,“ dodává Tlolka, který městu už dříve nabídl pomoc se získáním pozemků pro výstavbu šestidráhy. Měla se nacházet v blízkosti střediska volného času Juventus v Karviné.

„Podmínkou bylo scelení pozemků, a to se nepodařilo. Pan Tlolka to slíbil zařídit, jenže mnozí majitelé pozemků nesouhlasili,“ uvedla mluvčí karvinské radnice Šárka Swiderová.

Tlolka ale míní, že mu městští úředníci při výkupech házeli klacky pod nohy.

„Podařilo se mi zajistit 44 podpisů na smlouvy o smlouvách budoucích, přestože pozemky byly zatíženy předkupním právem Státního pozemkového úřadu. K další komplikaci přispěla mluvčí magistrátu a pracovnice majetkového odboru. Před majiteli pozemků se vyjádřily, že není nutné pozemky prodávat, neboť v případě, že nebudou s prodejem souhlasit, postaví se místo šestidráhy čtyřdráha, která se na pozemek Obchodně podnikatelské fakulty bez výkupů vejde,“ tvrdí Tlolka.

Jeho slova ale mluvčí radnice popírá. „Majitelé pozemků jsou svobodní lidé, rozhodují se sami a neochotu prodat deklarovali písemně i při ústních jednáních. Jsou to vesměs starší lidé, kteří mají v místě desítky let zahrádky a od začátku dávali jasně najevo, že neprodají,“ říká Swiderová.

Více času na výkupy už nedostal

Emanuel Tlolka přesto věřil, že by se názor lidí mohlo podařit zvrátit. Na dalším jednání ale už ale město tuto možnost zamítlo.

„Souhlas s prodloužením výkupů pan Tlolka nedostal, prošlo to řádným hlasováním zastupitelstva,“ vysvětlila Swiderová.

Zástupce atletů se nechce smířit s tím, že jeho práce na výkupech byla zbytečná, a chtěl by ji alespoň od města proplatit.

„Tato intenzivní půlroční práce z pověření primátora nejenže nebyla zaplacena, ale navíc nebyly uhrazeny ani přímé náklady s touto prací související,“ napsal Tlolka v září v dopise, který adresoval vedení města.

Jenže ani k finanční kompenzaci se město nechystá. „Pan Tlolka dostal díky souhlasu zastupitelstva nejen plnou moc udělenou zastupitelstvem, ale měl také místnost na magistrátě a k ruce naše úředníky. Ti psali dopisy, kterými Emanuel Tlolka zval majitele na magistrát na jednání, platili jsme poštovné. Město zaplatilo všechny posudky na pozemky, které bylo nutné udělat, zaplatilo studie proveditelnosti, máme i projekt. Emanuel Tlolka nepožadoval úhradu žádných nákladů a s tímto přišel až tehdy, kdy měl havárii a ústně žádal o náhradu škody, protože prý havaroval kvůli stresu, který jsme mu způsobili my,“ dodala Swiderová.

Po neúspěchu s výkupy se město snažilo hledat další možnosti. Hovořilo se například o pozemcích poblíž obchodní akademie nebo v ulici Borovského poblíž garáží. Kvůli různým rozpracovaným projektům a problémům s územním plánem se ale žádný plán nepodařilo dokončit.

Autor:


Nejčtenější

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...

Ať chcípne, psali lidé pod fotku kurdského novorozence. Policie je obvinila

Ilustrační snímek

Již několik měsíců řeší policie na Třinecku nenávistné komentáře, které se na sociální síti šířily na adresu dítěte s...Bohemians - Ostrava 0:1, rozhodli bratři Šašinkové. A Baník je čtvrtý

Milan Baroš (vpravo) z Ostravy pod tlakem Davida Bartka z Bohemians,.

Souboje, snaha, velmi slušná divácká kulisa. A dlouho žádné góly. Až z jedné z posledních akcí zápasu udeřil hostující...

Olomouc - Ostrava 1:4, vítězové se dotáhli na Slavii, Diop má hattrick

Střelec druhého ostravského gólu Dame Diop (vlevo) se raduje s Martinem Fillem,...

Ostravští fotbalisté se v tabulce první ligy dotáhli na třetí Slavii. V dohrávce 5. kola nečekaně vysoko zvítězili v...

Bakala před komisi k OKD nepřišel. Necháme ho předvést, vzkázal Černohorský

Podnikatel, investor a filantrop Zdeněk Bakala.

Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace OKD se usnesla, že nechá předvést policií Zdeňka Bakalu, protože se...

Další z rubriky

OBRAZEM: Motocykloví kaskadéři v Ostravě předvedli akrobacii i pády

Šedesát motocyklových kaskadérů na Czech Stunt Day předvádělo divákům...

Šedesát špičkových motocyklových kaskadérů předvedlo o víkendu své umění v areálu Libros v Ostravě. Jízdy střídavě po...

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...

Změny územních plánů se táhnou, lidé jsou kvůli tomu naštvaní

Obyvatelé Vranova u Brna mají strach z plánované změny územního plánu, která by...

Lidé v Moravskoslezském kraji bývají naštvaní, že nemohou stavět – kvůli bílým místům v územních plánech. Zaplnit je...

Najdete na iDNES.cz