Dlouhotrvající sucha a vedra budou mít významný vliv na letošní úrodu.

Dlouhotrvající sucha a vedra budou mít významný vliv na letošní úrodu. | foto: Reuters

Katastrofa, bědují pěstitelé. Sucho nejvíce odnesly brambory

  • 1
Sežehnutá květenství, malé plody a nižší výnosy. Taková je realita, se kterou se potýkají zemědělci v Moravskoslezském kraji. Příliš mnoho horkých dní s teplotami nad třicet stupňů si vybírá svou daň i u nich.

Pěstitele ovoce a zeleniny, kteří jsou na počasí závislí, nezachrání ani přicházející deště. Letošní úroda je pro některé katastrofální. 

„Jarní plodiny, jako je mrkev a petržel, jsou sice také postižené, ale nejvíce utrpěla zelenina a absolutně nejhůře na tom jsou brambory. Ty při teplotě nad třicet stupňů nerostou a vzhledem k tolika teplým dnů, které jsme v kraji měli, jsou brambory v podstatě mrtvé,“ vysvětlil Libor Janečka z farmy Chlebovické brambory nedaleko Frýdku-Místku a dodal, že případné deště by na zničených rostlinách spíše jen napáchaly ještě větší škodu.

Špatně to letos vypadá například s úrodou brambor.

Se stejným problémem bojují i na farmě Napoli v Jistebníku, na které pěstují především zeleninu. „Dlouhotrvající horka jsou pro nás tristní a s úrodou to vypadá bídně,“ konstatoval majitel farmy Petr Neuvirt. 

Horko se u nich nejvíce podepsalo na salátech, které už více než měsíc nemohou vůbec vysazovat. „Máme zhruba půl hektaru půdy, na kterou týdně obvykle vysazujeme pět tisíc salátů, ale kvůli suchu to nejde. Proto nám veškeré saláty úplně vypadly. A extrémní horka nad třicet stupňů zasáhla i další plodiny. Košťáloviny jako brokolice a květák jsou zdevastované. Výsadby, které se uchytily, se zničily tím, že šly do květu. Například právě saláty nebo brambory nejsou stavěné na tak vysoké teploty. Jsou to rostliny pro mírné pásmo a střední teploty,“ vysvětlil Neuvirt. 

Nedostatek vody trápí rovněž Gabrielu Šelongovou z Ekofarmy Šelongovi v Pustějově. „Voda je pro nás nedostatkové zboží,“ říká Šelongová. Jako i další zemědělce i ji horko a sucho připravilo o velkou část úrody brambor a salátů.

Na kukuřici až třetinové ztráty

Špatný rok přiznává také agrární komora. „Zásadní vliv bude mít sucho například na kukuřici, kde se ztráty na výnosech blíží 30 %. Nepříznivá situace je také u cukrové a krmné řepy, podobně je tomu u brambor, kterým by však vláha v nejbližších dnech mohla přeci jen ještě pomoci,“ uvedla za agrární komoru ředitelka pro marketing a komunikaci Dana Večeřová. 

Kvůli suchu bude nižší také sklizeň pícnin, kde se jedná o ztráty na výnosech až 25 %. Co se týče obilí, sucho ovlivní především sklizeň jarních obilovin. „Při dozrávání obilí navíc na řadě míst vznikaly požáry, což sklizeň také komplikovalo. Nejvíce postiženy budou v České republice především ječmeny a pšenice,“ řekla Večeřová.

Horko a sucho se promítne i do hospodaření firem. „Na bramborách jsme ekonomicky závislí a oproti loňskému roku máme už teď jen třetinové výnosy. V důsledku to pro nás bude mít obrovský ekonomický dopad, který se zřejmě projeví i na konečné ceně,“ řekl Libor Janečka.

Lidé pocítí neúrodu také. Podle agrární komory se nemusí zvýšit cena mouky či cukru, pravděpodobné to ale je kvůli až 30% propadu úrody řepky a slunečnic například u olejů.