Stále není rozhonuto, který ze soudu posoudí, zda privatizace dolů na Karvinsku a Frýdecko-Místecku proběhla zákonně. (Ilustrační snímek)

Stále není rozhonuto, který ze soudu posoudí, zda privatizace dolů na Karvinsku a Frýdecko-Místecku proběhla zákonně. (Ilustrační snímek) | foto: NWR

Nechtěná pře. Vrchní soud bude řešit, kdo projedná privatizaci OKD

  • 3
Obvodní soud pro Prahu 2 se domnívá, že by neměl řešit kauzu privatizace Ostravsko-karvinských dolů z roku 2004, při níž podle obžaloby vznikla státu škoda 5,7 miliardy korun. Případ chce předat pražskému městskému soudu.

Soud o tom rozhodl minulý týden při předběžném projednání obžaloby, které bylo neveřejné. O tom, kterému soudu kauza přísluší, bude rozhodovat pražský vrchní soud.

Obvodní soud se v pátek zabýval tím, jak s kauzou dál naloží. Výsledek však nemohl zveřejnit, protože ještě nebyl doručen žalobcům či advokátům obviněných.

Usnesení s výsledkem neveřejného jednání všem stranám do datových schránek dorazilo v úterý odpoledne. Potvrdili to advokát jednoho z obžalovaných Tomáš Gřivna a mluvčí soudu Marcela Pröllerová. „Proti usnesení lze podat stížnost,“ upozornil Gřivna.

V případu figuruje znalec Rudolf Doucha, který vypracoval posudek na ocenění podílu Fondu národního majetku v OKD, a dva bývalí místopředsedové fondu Pavel Kuta a Jan Škurka. Žalobci poslali spis k soudu loni v říjnu, kdy uvedli, že znalce viní z křivé výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku, za což mu v případě odsouzení hrozí až desetiletý trest. Ostatní dva muži se podle obžaloby dopustili trestného činu porušování povinnosti při správě cizího majetku. Mohou skončit ve vězení až na osm let.

Prodej akcií schválen v roce 2004

Fond národního majetku měl ve společnosti OKD zhruba 46procentní podíl. Média už dříve uvedla, že Doucha ze společnosti Vox consult vyčíslil hodnotu státní části firmy na dvě miliardy korun. Fond následně podíl prodal za 4,1 miliardy.

Muž však podle protikorupční policie při svém hodnocení zcela pominul některé složky majetku dolů. Doucha vinu odmítl. Kuta a Škurka podle deníku Právo připravovali smlouvu o prodeji státního podílu firmě Karbon Invest, přičemž vycházeli z Douchova znaleckého posudku.

Prodej akcií OKD skupině Karbon Invest schválila v září 2004 vláda ČSSD pod vedením Stanislava Grosse. Ministrem financí byl tehdy současný premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), na kterého loni podal předseda hnutí Úsvit Tomio Okamura trestní oznámení. Policie trestní oznámení odložila.

Předseda vlády kritiku už dříve odmítl a iniciativu označil za politickou exhibici. Podle loňských informací MF DNES začala privatizaci OKD vyšetřovat v roce 2005 i Evropská komise kvůli podezření, že prodejní cena byla příliš nízká. Stát tak údajně poskytl nedovolenou podporu kupci Karbon Investu.

,