Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kdo to má vydržet, ptají se letos už potřetí zaplavení lidé

  8:23aktualizováno  8:23
Libuše Martínková z Petrovic u Karviné zrovna vyprovodila malíře, který jí vyspravil a vymaloval zdi poničené při červnových povodních. V tu chvíli se dozvěděla, že říčka Petrůvka se znovu zvedá a hrozí vylitím.

Edvard Kornas se snaží zabránit vodě, aby pronikla do jeho domu v Petrovicích u Karviné. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Velká voda děsí lidi bydlící kolem řek a vodních nádrží. Nejde se proti ní v podstatě nijak bránit. Když jednou přijde, tak nemusí pomoct ani pytlování.

Těžko říct, zda jsou ti, kteří již povodněmi v minulosti prošli, ve výhodě, nebo ne. Vědí sice, co je čeká. Ale s tím přicházejí i větší obavy. Obyvatelé Petrovic u Karviné zažili strach z vody letos již potřetí.

"Akorát jsme se rozloučili s malířem, který nám pospravoval stěny po červnových povodních, když kolem jeli hasiči a říkali, že se Petrůvka zase zvedá," říká čtyřiasedmdesátiletá Libuše Martínková.

Libuše Martínková v zatopeném sklepě svého domu v Petrovicích u Karviné.

Kvůli dešťům a zvýšené hladině řeky Petrůvky, na které byl v úterý podvečer vyhlášen třetí stupeň povodňové aktivity, má v domě vytopený sklep. Cestou k němu voní čerstvá barva, na zdech jsou však ještě viditelné stopy po předchozích záplavách.

"Vytopilo nás to v květnu i v červnu. Když začala stoupat voda v úterý, tak jsem si musela vzít prášek na uklidnění. Po deseti minutách jsem si pak vzala další.

Voda zatopila sklepy a zahrady místních domků

Edvard Kornas ví, že do sklepa jejich domku nemá cenu již nic ukládat. "Vzdali jsme to," říká čtyřiadvacetiletý muž, jehož dům záplavy zasahují pravidelně.

Obyvatelé Petrovic u Karviné se shodují, že s řekou Petrůvkou, která v poslední době přetéká pravidelně, se mělo něco dělat již dávno.

"Podle mě je to nejčastěji vylitá řeka v Moravskoslezském kraji," tvrdí Zdeněk Blatoň, jehož dům záplavy postihly také letos.

Po těch květnových a červnových mu s manželkou Květoslavou zůstaly na zdech zřetelné hranice, po které se tehdy voda a nánosy bahna vyšplhaly. Dospělému člověku sahají takřka po pás.

Každý déšť lidi dokáže vystresovat

"Vypadá to u nás jako za válečného stavu," popisuje Blatoň. Místo podlah jsou v přízemí domu vidět betonové plochy, žádné linoleum, parkety nebo třeba koberce tu už od předchozích záplav nejsou.

Ani poslední zvednutí hladiny Petrůvky z tohoto týdne nenechalo manžele klidnými. Tentokrát na případnou velkou vodu stihli nachystat také nábytek, těžší skříně alespoň postavili na trámky.

Povodně se jich však nakonec nedotkly, voda manželům Blatoňovým zalila zahradu po paty domu, v interiéru ji ale neměli.

Nevlastní sklep, takže ho nemuseli odčerpávat jako několik jejich sousedů. Ti kromě toho už od rána plnili přistavené kontejnery zničenými věcmi. Skončily v něm také koberce nebo matrace z postele.

Kdy se Petrovičtí dočkají hráze

Čtyřikrát extrémní srážky, čtyřikrát povodeň. Takový je pomyslný účet Petrovic u Karviné za poslední rok. Lidé v obci několik let čekají na protipovodňovou hráz, která má Petrovice uchránit před velkou vodou.
"Byli bychom rádi, kdyby se nevyskytly žádné významné meteorologické překážky, nedej bože povodně, aby hráz v základní podobě mohla stát a odolávat povodni nejpozději na konci příštího roku,"říká generální ředitel Povodí Odry Ivan Pospíšil.

Můžete tedy lidem v Petrovicích slíbit, že hráz vznikne co nejdřív?
Od roku 2007 se snažíme, abychom tu hráz mohli vybudovat co nejdřív. V roce 2007 jsme požádali o územní rozhodnutí, od letošního března máme vydáno platné stavební povolení. V něm je podmínka, že se stavbou hráze můžeme začít až v říjnu letošního roku, což je dost pozdě.


Budete to nějak řešit?
Ta podmínka se týká ochrany přírody - konkrétního biotypu, který se v místě stavby hráze vyskytuje. Požádali jsme o výjimku krajský úřad, který naší žádosti podle předběžných informací vyhověl. A to i kvůli častému výskytu povodní v Petrovicích, které jsou pro místní neúnosné.

Nechci strašit, ale co když velká voda příští rok na jaře stavbu hráze strhne?
Neumíme poručit vodě, dešti, ale technologie stavby počítá s tím, že se v těchto místech povodně často opakují. Učiníme taková opatření, aby stavba v případě povodně utrpěla co nejméně.

Petrovičtí si prostě musí na hráz počkat i s rizikem povodní.
To je pravda. Budu velmi šťasten, když ta hráz bude stát co nejdřív. Myslím, že i stavební firma chápe, jak důležitá ta hráz pro místní je.

Autor:


Nejčtenější

Syrové borůvky už nejíme, říká žena, které zničila játra liščí tasemnice

Primář Petr Kümpel ukazuje CT snímek jater napadených tasemnicí liščí.

Infekční oddělení Slezské nemocnice v Opavě má v péči čtyři pacienty nakažené vzácnou a životu nebezpečnou liščí...

Vítejte v nejhorším městě kraje, hlásá cedule v Jablunkově

Cedule vlevo od vstupu na koupaliště, které navštěvují i lidé ze Slovenska a...

Vítejte v Jablunkově, v nejhorším městě v kraji. Ceduli s tímto nápisem pověsil na venkovní stěnu místní restaurace...Ať chcípne, psali lidé pod fotku kurdského novorozence. Policie je obvinila

Ilustrační snímek

Již několik měsíců řeší policie na Třinecku nenávistné komentáře, které se na sociální síti šířily na adresu dítěte s...

Bohemians - Ostrava 0:1, rozhodli bratři Šašinkové. A Baník je čtvrtý

Milan Baroš (vpravo) z Ostravy pod tlakem Davida Bartka z Bohemians,.

Souboje, snaha, velmi slušná divácká kulisa. A dlouho žádné góly. Až z jedné z posledních akcí zápasu udeřil hostující...

Bakala před komisi k OKD nepřišel. Necháme ho předvést, vzkázal Černohorský

Podnikatel, investor a filantrop Zdeněk Bakala.

Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace OKD se usnesla, že nechá předvést policií Zdeňka Bakalu, protože se...

Další z rubriky

Ostrava je pořád ještě mimo dění v divadelním světě, říká nový šéf Arény

Ředitel Komorní scény Aréna Jakub Tichý.

Bývalý šéf Národního domu ve Frýdku-Místku Jakub Tichý začátkem měsíce srpna usedl na místo ředitele Komorní scény...

Za podpalování a mlácení bezdomovců dostal pyrofilní sadista 23 let

Krajský soud v Ostravě. (ilustrační snímek)

Krajský soud v Ostravě vynesl po krátkém dokazování rozsudek nad devatenáctiletým Petrem Kolkem, který zapálil několik...

Na Bruntálsku zkoušejí novou zbraň v boji s kůrovcem, vysévají břízy

Letecký pohled na stav lesů v Jeseníkách.

Dvacet dobrovolníků z celé republiky tento týden dorazilo do Města Albrechtic na Bruntálsku, aby na holinách po...

Najdete na iDNES.cz