Klíšťatům současné vhlké počasí vyhovuje, jejich aktivita po deštích roste. (ilustrační snímek)

Klíšťatům současné vhlké počasí vyhovuje, jejich aktivita po deštích roste. (ilustrační snímek) | foto: iDNES.cz

Klíšťata nakazila na Ostravsku desítky lidí, mnozí leží v nemocnicích

  • 2
Mnoho lidí si jejich přítomnosti ani nevšimne, následky návštěvy klíšťat na lidském těle však mohou být drastické. Letos už lékaře kvůli borelióze a klíšťové encefalitidě vyhledaly desítky lidí, mnozí skončili v nemocnici. Nejnebezpečnější jsou na Bruntálsku a Opavsku.

Bolest hlavy, kloubů, necitlivost v jedné noze. Dvaačtyřicetiletou Evu Novákovou tyto potíže trápily několik týdnů, než se dozvěděla diagnózu. Lymská borelióza.

"Začala jsem s léčbou, potíže jsou mírnější, ale bolestí kloubů se pořád nemůžu zbavit," popisuje Nováková. Do přírody chodí často, s přisátými klíšťaty má zkušenost. Letos se stala jednou z desítek pacientů, které klíště nakazilo.

Klíšťata v Moravskoslezském kraji

* Mezi okresy vítězí co do počtu klíšťat nakažených klíšťovou encefalitidou Bruntálsko. Naopak Beskydy a jejich podhůří jsou relativně bezpečné.

* Pozor by si lidé měli dát v okolí vodních nádrží Těrlicko a Žermanice, v údolí řeky Moravice a říčky Hvozdnice na Bruntálsku a Opavsku. V okolí Krnova, Lichnova a Horního Benešova a v lesích na Vítkovsku a Odersku.

* Ministerstvo zdravotnictví vychází z údajů od pacientů nakažených klíšťovou encefalitidou, Zdravotní ústav zkoumá nakaženost klíšťat. Jejich mapy se shodují.

Další zřejmě ještě přibudou, odborníci hlásí, že klíšťata budou v příštích dnech aktivní. Každý rok se v Moravskoslezském kraji boreliózou či klíšťovou encefalitidou nakazí zhruba čtyři stovky lidí.

Chřipka, nebo borelióza?

Krajští hygienici letos zatím evidují dvaadevadesát pacientů s boreliózou. "Osmnáct na Bruntálsku, osm na Frýdecko-Místecku, sedmnáct na Karvinsku, pět na Novojičínsku, šestadvacet na Opavsku a osmnáct na Ostravsku," uvedla hygienička Šárka Matlerová.

V dalších sedmi případech lékaři z Ostravska nahlásili klíšťovou encefalitidu. Nemoc, která začíná příznaky podobnými chřipce, pokračuje horečkami, bolestí hlavy, ochrnutím a ztrátou vědomí a může skončit trvalými následky i smrtí.

Pět případů je z Bruntálska, právě tento okres dominuje také krajským tabulkám nakaženosti klíšťat. Jeden z Novojičínska, jeden pak z Opavska. I tato čísla se však každým dnem změní, v nemocnicích leží další pacienti.

"Momentálně hospitalizujeme pět pacientů s touto diagnózou," informoval mluvčí ostravské fakultní nemocnice Tomáš Oborný. Další tři mají v Opavě.

Až dvacet procent klíšťat je nakaženo boreliózou

Nejvyšší výskyt nemocí způsobených klíšťaty evidují lékaři právě v červenci. Nejvyšší možnost nákazy hrozí lidem na Bruntálsku, v těsném závěsu je pak Opavsko a Ostravsko. V bruntálském okrese je encefalitidou nakaženo 0,25 procent zkoumaných klíšťat.

"Jde však o hodnotu pro celý okres. Existují lokality, kde se hodnota blíží jednomu procentu, a naopak lokality, kde nakaženost prokázaná nebyla. Obecně platí, že pokud se najde jedno klíště, u kterého se potvrdí nákaza, je toto místo ohniskem," vysvětlila Hana Zelená z ostravského Zdravotního ústavu. Lidé z ústavu zkoumají nakaženost klíšťat už od roku 1970.

Mnohem větší pravděpodobnost existuje u nákazy boreliózou. "To hodnoty nakaženosti vypadají úplně jinak. Blíží se i patnácti až dvaceti procentům," dodala Zelená.

Očkovat se chce mnohem méně lidí než v zahraničí

Proti klíšťové encefalitidě se lidé mohou očkovat. Proti borelióze očkování zatím neexistuje, je nutné proto dodržovat zásady jako používání repelentů, časté prohlížení či sprchování.

Proočkovanost lidí proti klíšťové encefalitidě je i přes hrozbu trvalých následků nemoci velmi nízká. "Pohybuje se okolo patnácti procent. Například v Rakousku je devadesátiprocentní. Češi mají obecně zdrženlivý vztah k očkování," uvedl primář infekčního oddělení opavské nemocnice Petr Kümpel.

U dětí se klíště přisaje kdekoliv, u dospělých vyhledává místa s jemnější kůží, kloubní jamky nebo vlasovou část hlavy. Klíště se nasaje během pěti dnů, a pak samo odpadne. Někdy si jej člověk ani nevšimne. "Zhruba polovina pacientů, kteří k nám přijdou s klíšťovou encefalitidou, vůbec neví, že měla klíště. Je to obecný jev," informoval primář Kümpel.

Čím dříve člověk klíště odstraní, tím nižší je riziko přenosu infekce. Odborníci doporučují odstranit jej uchopením pinzetou nebo speciální kartou se zářezy co nejblíže kůži. Vikláním jej pak vytahovat z rány. Naopak nedoporučují sahat na něj holými prsty, dusit jej olejem či mastí, topit jej nebo klíštětem točit.