Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ve firmách roste napětí, vrcholí kolektivní vyjednávání o platech

  16:49aktualizováno  16:49
Zatímco v Třinci, Vítkovicích nebo v Agelu už zaměstnanci vědí, o kolik se jim v letošním roce platy zvýší, v jiných firmách stále ještě jednají. V Kopřivnici už museli povolat zprostředkovatele.

Jednání probíhají i v nošovické automobilce Hyundai. Ilustrační snímek | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Zaměstnanci kopřivnické Tatry mají jasno už od poloviny prosince. V letošním roce se jejich mzdy zvýší v průměru o tisíc korun měsíčně.

Lidé pracující v dceřiných firmách Tatry ale jistotu ani zdaleka nemají. Kolektivní vyjednávání se v nich zadrhlo a na scénu může vstoupit zprostředkovatel.

„Pokud se nedohodneme do středy 17. února, přijde na řadu rozhodnutí zprostředkovatele. Do té doby ještě máme na jednání čas,“ nechtěl v pondělí komentovat detaily jednání Jaroslav Nováčik, předseda odborového svazu Metalurgie Tatra, sdružující zaměstnance dceřiných společností Tatry.

Odboráři z dceřiných společností Tatry jsou zatím jediní, kteří ke kolektivnímu vyjednávání přizvali zprostředkovatele. K tomuto kroku se zpravidla sahá v okamžiku, kdy všechny další možnosti selžou.

„Toto jednání je zatím jediné, o kterém víme, že do něj zasáhne zprostředkovatel, nemáme informace, že by tomu tak letos bylo i v nějakých jiných firmách,“ řekl Jiří Kozel, vedoucí regionálního pracoviště Odborového svazu Kovo pro Moravskoslezský kraj. „V minulosti jsme podobné situace samozřejmě už několikrát řešili, letos víme jen o Kopřivnici.“

Účast zprostředkovatele je pro neúspěšná kolektivní vyjednávání klíčová. Podle zákona mohou zaměstnanci stávkovat až v okamžiku, kdy se obě strany nedomluví ani po jeho zásahu. Bez toho jsou silnější protesty protizákonné.

Právě odboráři v kopřivnických dceřinných firmách možnosti výstražné stávky v říjnu roku 2014 využili. Po hodinové výstražné stávce se následně s vedením firmy dohodli.

„Do středy se můžeme dohodnout se zaměstnavatelem sami, pak přijde návrh zprostředkovatele, těch možností k dohodě je ještě hodně, ale opravdu to nyní nebudu komentovat,“ řekl Jaroslav Nováčik.

I v automobilce se jedná

Napjatá je už několik dnů také situace v nošovické automobilce Hyundai. Zdejší odboráři nejprve odhlasovali odmítnutí navrhované podoby kolektivní smlouvy, tak jak ji předložil zaměstnavatel, na konci minulého týdne ale po doplnění dalšího návrhu hlasovali znovu.

Podle informací MF DNES jde o úpravu bonusu za počet vyrobených automobilů. Zatímco podle původního návrhu by zaměstnanci dostali, v případě že by automobilka vyrobila stejný počet vozů jako loni, méně peněz než v minulém roce, v novém návrhu už byla odměna stejná.

„Na základě dodatečné a neoficiální úpravy finální nabídky návrhu KS ze strany společnosti a po těsném hlasování ve výboru ZO, bylo rozhodnuto o novém hlasování o přijetí, či odmítnutí tohoto návrhu,“ popsal na internetových stránkách události posledních dnů člen výboru Petr Košťál. Proti novému hlasování se ale část odborářů postavila s tím, že šlo o nepřipravenou akci, o které ani všichni zaměstnanci nevěděli.

Ve středu zástupci firmy sdělili, že se odbory s vedením nošovické automobilky Hyundai nedohodly na nové kolektivní smlouvě, a že odboráři požadují jednání před zprostředkovatelem.

Společnost nabídla svým zaměstnancům k podepsání dodatky k pracovním smlouvám, které jim garantují celkový nárůst mezd o více než 8 procent, a to s platnosti od 1. února 2016.

„Podepisování dodatků je dobrovolné – kdo nepodepíše, bude ovšem muset čekat až na výsledek jednání před zprostředkovatelem a podpis kolektivní smlouvy s platností zvýšení mezd od zhruba 1. května. Pokud by se po jednání se zprostředkovatelem dohodla jiná úroveň nárůstu mezd, budou pracovní smlouvy opatřeny novými dodatky podle aktuálního výsledku podepsané kolektivní smlouvy,“ uvedl mluvčí společnosti Petr Vaněk.

Nová dohoda do konce února

Do konce února chtějí být domluveni odboráři a vedení ostravské hutní společnosti ArcelorMittal Ostrava.

„Platnost stávající kolektivní smlouvy je prodloužena do konce února, do té doby bychom rádi podepsali novou dohodu,“ řekla mluvčí ostravské firmy Barbora Černá Dvořáková.

„Věřím, že se domluvíme. To je pro nás priorita,“ řekl ČTK odborový předák Roman Bečica. „Pro odbory je podstatné, aby byl udržen minimálně sociální standard, který byl v minulých letech. Počítáme i s nárůstem pro zaměstnance.

O starost méně, pokud nebudou počítat fakt, že se může zhroutit celá firma, mají zaměstnanci OKD. Jejich kolektivní smlouva platí do roku 2018, platová doložka platí od loňska.

„Loni jsme se dohodli, že mzdy porostou o inflaci,“ řekl Jaromír Pytlík, šéf odborů v OKD. „Zůstanou tarify, zůstanou prémie a zbytek se případně dorovná.“Nejčtenější

Autobusák dostal za vjetí na přejezd podmínku. Odvolali se on i žalobce

Autobus ve Frýdku-Místku vjel na přejezd těsně před vlakem

Podmínečný trest a zákaz řízení udělil soud 56letému muži, který letos v únoru ve Frýdku-Místku jako řidič autobusu...

Kdyby nastal blackout, na mytí i praní by lidem jako kdysi stačil popel

Na Kamenitém v Beskydech spolek Koliba s Václavem Michaličkou z Muzea...

Kdyby na dlouho vypadly dodávky elektřiny, poradili by si s tím lidé, kteří minulý týden vyrazili na horu Kamenitý v...Muži vyrývají příběhy lidí do desek. Dřevěná fotoalba jsou hitem

Dominik Čermák (vlevo) a Jan Ševčík jsou úspěšnými výrobci a prodejci dřevěných...

Na začátku byznysu dvou mladých mužů byla spořivost jednoho z nich. Jan Ševčík šel do obchodu a chtěl si pořídit...

Ostravské stopy: Město vypadalo strašně. Špinavá katastrofa, vzpomíná Hryc

Slovenský herec Andrej Hryc má hodně zážitků i ze Stodolní ulice. Jenže jak...

Nejnovější slovenskou kinematografii přijel nedávno na festival Kino na hranici reprezentovat známý slovenský herec,...

Slavný stadion Bazaly v současné podobě končí. Bude se bourat tribuna

Vizualizace stadionu Bazaly po plánované přestavbě.

Do šesti týdnů by měla zmizet hlavní tribuna někdejšího stadionu ostravského Baníku na Bazalech. Město, kterému areál...

Další z rubriky

Soud zprostil trenéra Petrželu obžaloby z vyhrožování. Chyběl důkaz

Vlastimil Petržela, trenér Zlína

Okresní soud v Opavě ukončil případ dvou výhrůžných textových zpráv, které loni na jaře obdržel předseda představenstva...

V domech ostravského obvodu Jih budou kamery, i bez souhlasu nájemníků

Na vjezdy do zóny dohlíží kamery.

Ostravský obvod Jih, který vlastní 313 domů s 5 200 byty, umístí do desítek paneláků bezpečnostní kamery. Nájemníků se...

Speciální vlaky či autobusy. Colours of Ostrava nabízejí extra dopravu

První den multižánrového festivalu Colours of Ostrava. (19. července 2017)

Posílení tramvajové dopravy pro návštěvníky festivalu Colours of Ostrava je už tradicí, letos ale bude spojů o polovinu...

Najdete na iDNES.cz