Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zvlněnou dálnicí se začala zabývat komise. Rok a půl si volila předsedu

  15:48aktualizováno  15:48
Rok a půl trvalo, než se poslanci dohodli na tom, kdo bude předsedou komise pro vyšetření závažných pochybení při stavbě dálnice D47. Bez něj nemohla pracovat. Ani první setkání členů komise nebylo žádné terno, poslanci si jen zvolili místopředsedu a určili plán, co by v příštích měsících měli dělat.

Řidiči projíždějí zvlněným úsekem na dálnici, která spojuje Ostravu a Bohumín. Podle ŘSD je silnice poškozená kvůli nekvalitnímu násypu pod povrchovou částí. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Co leží v podloží dálnice, která se na několika místech vlní tak, že zde správce dálnice musel snížit maximální povolenou rychlost, bude nově zjišťovat i poslanecká komise.

Fotogalerie

„Naznačili jsme si, co bude příště, řekli jsme si, že budeme chtít, aby nám byl k ruce nějaký policejní vyšetřovatel, a chceme se podívat do spisů, které má k dispozici policie,“ naznačil poslanec Herbert Pavera nejbližší plány komise. Ta si dala za cíl vyšetřit, kdo za špatný stav dálnice D47 v Ostravě může.

„Byl bych rád, kdyby naše kroky vedly k tomu, abychom se dostali k základu celého problému. Tedy k tomu, kdo navážel ten materiál, který dělá v tělese dálnice problémy,“ doplnil Pavera. Přílišným optimistou však není.

A komisi bude tlačit i čas. „Máme šest měsíců na to, abychom vytvořili závěrečnou zprávu. To je na D47 docela sousto,“ řekl předseda vyšetřovací komise Jan Birke.

Ten byl zvolen předsedou na konci dubna. „Vyšetřování bude komplikovat hlavně čas, který od stavby dálnice uběhl. Věřím ale, že to za spolupráce s policií, ministerstvem dopravy i Ředitelstvím silnic a dálnic zvládneme. Navíc budeme moci využít také podklady předchozí poslanecké komise, která už tady kdysi k podobnému účelu zřízena byla,“ podotkl Birke.

Materiál nebyl kvalitní

Podle zjištění ŘSD stojí za problémy dálnice špatná navážka strusky do tělesa silnice. Ta začala bobtnat a povrch dálnice se začal vzdouvat. A nešlo jen o nekvalitní strusku. Při průzkumných vrtech se zjistilo, že v podloží dálnice je kde co, včetně stavební sutě.

A ani to není vše. Podle muže, který se pohyboval v prostředí stavebních firem a jehož totožnost MF DNES zná, si stavební firmy přivydělávaly i jinak.

„Do výkopů se používal načerno vytěžený neroztříděný štěrk, účtoval se samozřejmě ten kvalitní, v jedné obci na Novojičínsku dokonce hlínu vykopanou při úpravách dálnice použili na zasypání skládky. Tedy ne, že by ji odvezli a zpracovali, jen se zavezla. Oni se potřebovali zbavit zeminy, starosta měl před volbami, tak se to hodilo oběma stranám. A z toho místa dnes vytéká potok. Časovaná bomba,“ popsal muž nakládání s vykopaným materiálem při stavbě dálnice.

Část firem rekalamace uznala, zbytek jde k rozhodčímu soudu

Podobné materiály našli zaměstnanci ŘSD při opravě mostů na přivaděči Místecká. Jejich části musely být dokonce znovu postaveny, kvůli špatnému stavu začaly být nebezpečné. Jen pár let poté, co byly uvedeny do provozu.

„V násypech byly materiály, které sice byly v projektu, ale neměly dostatečné složení a nebyla dodržena jejich homogenita,“ vysvětloval ředitel úseku kvality ŘSD Jiří Hlavatý na podzim důvody, proč museli silničáři část náspů u mostů úplně odtěžit a následně nasypat.

I v tomto případě se ŘSD s firmou, která mosty stavěla, soudí. Po společnosti Eurovia chce téměř 50 milionů korun, jež oprava stála.

„Tyto výdaje ŘSD uplatňuje po zhotoviteli, který odmítl uznat odpovědnost za havarijní stav mostů. Proto ŘSD podalo na rozhodčí soud návrh na zaplacení slevy z ceny stavby,“ přiblížil aktuální stav sporu mluvčí ŘSD Jan Studecký.

Část reklamací ovšem stavební firmy uznaly. „Někteří zhotovitelé dodatečně uznali svoji odpovědnost za některé žalované vady staveb a provedli jejich odstranění na vlastní náklady a riziko. ŘSD po odstranění těchto vad vzalo žaloby zpět. Jedním z aktuálně opravovaných objektů je například velká odpočívka v Antošovicích,“ dokončil mluvčí.
Nejčtenější

VIDEO: Hokejista mířící do šatny po prohraném zápase udeřil diváka

Hokejista Poruby během vyhroceného závěru zápasu v Šumperku během cesty do...

Vyhrocený závěr mělo ve středu na zimním stadionu v Šumperku utkání mezi tamními hokejisty a soupeřem z Poruby. Hosté...

Drahoš začal objíždět republiku, na hokeji v Třinci ho vypískali

Prezidentský kandidát Jiří Drahoš sleduje v Třinci zápas hokejové Ligy mistrů...

Jiří Drahoš začal objíždět republiku před druhým kolem prezidentské volby. Nejprve zavítal na sever Moravy, kde...Kdosi sestřelil dron, se kterým majitel létal nad loukou

Dron sestřelený ve Štramberku ze vzduchu.

Kopřivničtí policisté pátrají po neznámém pachateli, který v neděli odpoledne sestřelil ze vzduchu dron...

Let někdy bývá kratší než jeho příprava, popisuje vojenský pilot

Filip Onderka v kokpitu letounu CASA C-29M Armády České republiky

Nikdy nechtěl sedět v kanceláři a vyplňovat papíry. Kapitán Filip Onderka z Frýdku-Místku tak létá s dopravními letadly...

Domorodci jedli padlé za syrova, líčí historik osudy výpravy lodi Albatros

Radek Polách ukazuje jeden z exponátů z výpravy lodi Albatros – ceremoniální...

Po stopách badatelské výpravy z dob Rakouska-Uherska se vydal historik Radek Polách z Muzea Novojičínska až mezi...

Další z rubriky

Rodině po Vánocích shořel dům. Pomáhá jí teď celý Rychvald

Z jejich domu je spáleniště. Pro manžele Řeřichovy je stále velmi bolestné...

Ještě na Štědrý den se u rodiny Řeřichových sešli sousedé z ulice, aby si popřáli hezké svátky. O čtyři dny později...

Nezájem dětí zabíjí řemesla. Stipendia zatím pomáhají jen částečně

(ilustrační snímek)

Moravskoslezský kraj investuje do chřadnoucích oborů. Jako motivaci studenti dostanou i tisícovku měsíčně. Naplněnost...

V Havířově se srazil autobus s autem, jehož řidič na místě zemřel

U nehody, při které se po střetu auta s autobusem zabil jednadvacetiletý řidič,...

U tragické dopravní nehody museli zasahovat v pátek pozdě večer záchranáři v Havířově, kde se v místní části Šumbark...

"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka
"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka

Jak na dětskou výchovu, řeší psycholožka v rozhovoru pro eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz