Stravenky, řízky, chlebíčky. Radnice si volební komise většinou hýčkají

  9:03aktualizováno  9:03
Tisíce volebních komisařů začnou dvě hodiny po pátečním poledni zapisovat účast voličů v komunálních a senátních volbách, o den později pak jejich hlasy sečtou. Zájem o účast v komisích byl letos mnohem vyšší než v předešlých letech.
Předsedové komisí v obvodech, kde se volí do obecních zastupitelstev i Senátu, si vydělají dva tisíce korun. Ilustrační snímek

Předsedové komisí v obvodech, kde se volí do obecních zastupitelstev i Senátu, si vydělají dva tisíce korun. Ilustrační snímek | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Enormní zájem lidí o funkci volebního komisaře má víc důvodů.

„Komise v našem obvodě měly obvykle kolem deseti členů, letos jich mají patnáct. Tolik stran totiž kandiduje na radnici a každá chce mít v komisi svého zástupce, aby si pojistila regulérnost sčítání hlasů,“ popisuje starosta Ostravy-Jih Karel Sibinský. „Někde byl problém tak velké komise umístit. Museli jsme školy žádat o větší místnosti.“

Velký zájem o dvoudenní funkci volebního komisaře měla letos i řada mladých lidí, kteří se o politiku nezajímají, někteří z nich sami ani nevolí, ale zareagovali na náborové akce kandidujících stran a berou to jako výhodnou brigádu. Patří k nim osmnáctiletý Martin Peterek z Ostravy-Poruby. „Do volební komise jdu proto, abych získal nové zkušenosti a také peníze,“ vysvětluje.

Řadoví komisaři dostanou za oba dny 1 300, zapisovatelé 1 500 a předsedové komisí 1 600 korun. V obvodech, kde se volí současně do obecních zastupitelstev i Senátu, se mohou všichni členové komisí těšit na další odměnu ve výši 400 korun. Vydělat si tak lze od 1 300 do 2 000 korun.

A to ještě není všechno. Většina radnic myslí i na občerstvení svých komisařů. „Já si je hýčkám,“ říká například starostka Vyšních Lhot na Frýdecko-Místecku Dana Nováková. V obci dostanou komisaři dvě stravenky po 67 korunách na oběd do místní restaurace. „Kromě toho budou mít minerálky, čaj, kávu, tyčinky nebo chipsy,“ dodává Nováková. 

„Snad bude alespoň voda z vodovodu“

Jídla a pití za obecní peníze se dočká většina komisařů. Z větších měst v regionu je výjimkou Frýdek-Místek. „Členům volebních komisí žádné občerstvení nezajišťujeme. Není na něj právní nárok,“ říká mluvčí města Jana Matějíková.

To se ovšem nelíbí sedmašedesátiletému Františku Jurkovi, který jde do komise potřetí. „Poprvé jsme dostali stravenky, při posledních volbách nic a teď slyším, že zase nic. Je to kruté. Doufám, že tam bude aspoň voda z vodovodu.“

Město se odvolává na směrnici Ministerstva financí o postupu obcí a krajů při financování voleb. Ta skutečně říká, že na občerstvení není právní nárok. Ale umožňuje hradit výdaje z rozpočtu obce ve výši dolní hranice sazby stravného podle zákoníku práce.

„Přednostně nepeněžitou formou. Nesmí být zakoupeny alkoholické nápoje. Stravenky mohou být použity jen v případě, že není možné zajistit občerstvení jako nepeněžité plnění,“ uvádí směrnice.

Bagety a řízky namísto stravenek

Většina měst v regionu volí formu stravenek. Nejčastěji dostanou členové na každý den jednu za 67 korun, ale v Ostravě-Jih bude mít sobotní stravenka hodnotu 102 koruny. Většina radnic zajistí i nápoje.

Magistrát Karviné dřív dával stravenky, nyní zajišťuje občerstvení. „Kromě pití rozdáme komisím bagety, řízky a chlebíčky,“ říká mluvčí města Šárka Swiderová. I Bruntál nakoupí jídlo a pití.

Největší hody bývají v místech, kde se lidé znají, u voleb se scházejí pravidelně a o pohodu se sami přičiní. „Já napekla medové pečivo, jiní přinesli chlebíčky nebo koláče. A starosta, který pochází z vyhlášené řeznické rodiny, nás obdaroval tlačenkou, šunkou a klobáskami,“ vzpomíná na poslední parlamentní volby Renáta Chýlková z Dobré.

Podobné je to v Horních Tošanovicích. „Komisaři dostávají stravenky, i tak se ženské předhánějí v pečení,“ směje se starosta Petr Martiňák.

Autoři:

Nejčtenější

V Letech u Prahy hořel sklad odpadu, hasiči požár likvidovali 21 hodin

Požár haly v Letech u Prahy je vidět na kilometry daleko. Kouř je cítit až v...

Téměř 21 hodin likvidovali hasiči v Letech u Prahy požár haly se 600 tunami elektroodpadu určeného k recyklaci. Zápach...

Na okraji Třince se v noci srazil kamion s dodávkou, zemřeli čtyři lidé

Tragická nehoda v Třinci si vyžádala čtyři mrtvé. (11. 11. 2018)

V Třinci-Neborech na Frýdecko-Místecku se v noci stala tragická dopravní nehoda. Při střetu kamionu s dodávkou tam...

Ženu paralyzovaly bludy. Zřejmě jako první Češka bojuje s následky malárie

Komáři trápí hlavně v oblastech s vydatnými srážkami a v oblastech záplav.

Nedbala doporučení lékařů a při návštěvě Ugandy neužívala antimalarika. Po návratu domů onemocněla 49letá žena z...

Karviná - Sparta 1:3, hosté po pauze vydřeli obrat proti deseti

Fotbalisté Sparty slaví třetí branku v utkání proti Karviné. Z pokutového kopu...

Fotbalisté Sparty poprvé od poloviny září zvítězili v nejvyšší soutěži na hřišti soupeře. Proti Karviné, která hrála...

Opava - Ostrava 2:1, slezské derby pro domácí, hosté jen snížili

Slezské derby mezi fotbalisty Baníku Ostrava (v bílém) a Opavy probíhalo v...

První slezské derby v nejvyšší soutěži po třinácti letech vyhráli fotbalisté Opavy. Vítězství 2:1 nad Ostravou, které...

Další z rubriky

Chlapec si při pádu z házenkářské branky těžce zranil hlavu

Vrtulník, který létá pro moravskoslezské záchranáře.

Třináctiletý hoch se v neděli odpoledne vážně zranil ve Štramberku na Novojičínsku. Nejspíše při pádu z branky při hře...

Nejvíc dlužníků má Moravskoslezský kraj, v exekuci je každý desátý

Ilustrační snímek

Nejvíc dlužníků z České republiky žije v Moravskoslezském kraji. V exekuci je tam každý desátý obyvatel. Půjčují si...

Do nového centra pro nevidomé v Ostravě se dostanou i vozíčkáři

Kniha v Brailově písmu

Lidem z Moravskoslezského kraje, kterým slábne zrak, nebo oslepnou, pomáhají od roku 1991 odborníci krajského...

Najdete na iDNES.cz