Předsedové komisí v obvodech, kde se volí do obecních zastupitelstev i Senátu, si vydělají dva tisíce korun. Ilustrační snímek

Předsedové komisí v obvodech, kde se volí do obecních zastupitelstev i Senátu, si vydělají dva tisíce korun. Ilustrační snímek | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Stravenky, řízky, chlebíčky. Radnice si volební komise většinou hýčkají

  • 5
Tisíce volebních komisařů začnou dvě hodiny po pátečním poledni zapisovat účast voličů v komunálních a senátních volbách, o den později pak jejich hlasy sečtou. Zájem o účast v komisích byl letos mnohem vyšší než v předešlých letech.

Enormní zájem lidí o funkci volebního komisaře má víc důvodů.

„Komise v našem obvodě měly obvykle kolem deseti členů, letos jich mají patnáct. Tolik stran totiž kandiduje na radnici a každá chce mít v komisi svého zástupce, aby si pojistila regulérnost sčítání hlasů,“ popisuje starosta Ostravy-Jih Karel Sibinský. „Někde byl problém tak velké komise umístit. Museli jsme školy žádat o větší místnosti.“

Velký zájem o dvoudenní funkci volebního komisaře měla letos i řada mladých lidí, kteří se o politiku nezajímají, někteří z nich sami ani nevolí, ale zareagovali na náborové akce kandidujících stran a berou to jako výhodnou brigádu. Patří k nim osmnáctiletý Martin Peterek z Ostravy-Poruby. „Do volební komise jdu proto, abych získal nové zkušenosti a také peníze,“ vysvětluje.

Řadoví komisaři dostanou za oba dny 1 300, zapisovatelé 1 500 a předsedové komisí 1 600 korun. V obvodech, kde se volí současně do obecních zastupitelstev i Senátu, se mohou všichni členové komisí těšit na další odměnu ve výši 400 korun. Vydělat si tak lze od 1 300 do 2 000 korun.

A to ještě není všechno. Většina radnic myslí i na občerstvení svých komisařů. „Já si je hýčkám,“ říká například starostka Vyšních Lhot na Frýdecko-Místecku Dana Nováková. V obci dostanou komisaři dvě stravenky po 67 korunách na oběd do místní restaurace. „Kromě toho budou mít minerálky, čaj, kávu, tyčinky nebo chipsy,“ dodává Nováková. 

„Snad bude alespoň voda z vodovodu“

Jídla a pití za obecní peníze se dočká většina komisařů. Z větších měst v regionu je výjimkou Frýdek-Místek. „Členům volebních komisí žádné občerstvení nezajišťujeme. Není na něj právní nárok,“ říká mluvčí města Jana Matějíková.

To se ovšem nelíbí sedmašedesátiletému Františku Jurkovi, který jde do komise potřetí. „Poprvé jsme dostali stravenky, při posledních volbách nic a teď slyším, že zase nic. Je to kruté. Doufám, že tam bude aspoň voda z vodovodu.“

Město se odvolává na směrnici Ministerstva financí o postupu obcí a krajů při financování voleb. Ta skutečně říká, že na občerstvení není právní nárok. Ale umožňuje hradit výdaje z rozpočtu obce ve výši dolní hranice sazby stravného podle zákoníku práce.

„Přednostně nepeněžitou formou. Nesmí být zakoupeny alkoholické nápoje. Stravenky mohou být použity jen v případě, že není možné zajistit občerstvení jako nepeněžité plnění,“ uvádí směrnice.

Bagety a řízky namísto stravenek

Většina měst v regionu volí formu stravenek. Nejčastěji dostanou členové na každý den jednu za 67 korun, ale v Ostravě-Jih bude mít sobotní stravenka hodnotu 102 koruny. Většina radnic zajistí i nápoje.

Magistrát Karviné dřív dával stravenky, nyní zajišťuje občerstvení. „Kromě pití rozdáme komisím bagety, řízky a chlebíčky,“ říká mluvčí města Šárka Swiderová. I Bruntál nakoupí jídlo a pití.

Největší hody bývají v místech, kde se lidé znají, u voleb se scházejí pravidelně a o pohodu se sami přičiní. „Já napekla medové pečivo, jiní přinesli chlebíčky nebo koláče. A starosta, který pochází z vyhlášené řeznické rodiny, nás obdaroval tlačenkou, šunkou a klobáskami,“ vzpomíná na poslední parlamentní volby Renáta Chýlková z Dobré.

Podobné je to v Horních Tošanovicích. „Komisaři dostávají stravenky, i tak se ženské předhánějí v pečení,“ směje se starosta Petr Martiňák.