Volby připomínaly referendum, v Nových Heřminovech vyhráli odpůrci přehrady

  6:04aktualizováno  6:04
Pouhé dvě kandidátky a každá z nich měla opačný názor na věc. Komunální volby v Nových Heřminovech na Bruntálsku by mohly být i průzkumem mínění tamních obyvatel o stavbě přehrady. Ve volbách vybírali mezi uskupením současného starosty Ludvíka Drobného Proti přehradě a nově vzniklým sdružením Občané pro rozvoj obce.

Heřminovy se dlouhodobě brání přehradě ve svém katastru a upozorňují i na další varianty protipovodňové ochrany povodí řeky Opavy. Žádají jejich nezávislé posouzení.

„Chceme přinutit stát, aby s námi jednal,“ říká starosta Nových Heřminov Ludvík Drobný.

Tomu navzdory vznikla druhá kandidátka. „Máme tady rozpolcenou situaci a spoustu obyvatel nespokojených s dosavadním vývojem. Je potřeba řešit rozvoj obce, ne se výhradně bránit stavbě přehrady,“ vysvětlil její lídr Tomáš Foros ml.

Volby k urnám v Heřminovech přilákaly zhruba 72 procent voličů. Výsledek činí 56,62 ku 43,38 procenta ve prospěch seskupení Proti přehradě a do zastupitelstva, jež až dosud postupovalo jednotně, vnesl výraznou opozici. Sedm mandátů rozdělil poměrem čtyři ku třem.

„Máme sice většinu, ale není jednoznačná ani nijak výrazná,“ komentoval starosta a lídr vítězné kandidátky Ludvík Drobný. Jednat se státem a pokračovat ve stávajícím postupu chce i nadále. 

Občany pro rozvoj obce výsledek těší, ačkoliv nevyhráli. „Je to úspěch, máme pevnou pozici, abychom alespoň něco prosadili,“ řekl Tomáš Foros ml.

Obě sdružení čekají na první vzájemná jednání. Pokud se nestane něco nepředvídaného, ustavující zastupitelstvo by se mělo uskutečnit 19. října. Na to vyčkává i Povodí Odry.

„Výsledek vidím pozitivně, před volbami v obci nebyla žádná opozice. Po ustavení nového vedení obce se nebráníme dalšímu jednání, je to příležitost vnést do situace nové světlo,“ komentoval generální ředitel Povodí Odry Jiří Pagáč. Momentálně jsou jednání na mrtvém bodě a skloňuje se i vyvlastnění pozemků, které obec kvůli stavbě přehrady odmítla odprodat.

V Krmelíně získali podporu bojovníci proti výstavbě hal

V Krmelíně na Frýdecko-Místecku se sice o křesla zastupitelů ucházelo celkem sedm politických stran či uskupení, ale i tam rezonovalo jedno hlavní téma: výstavba provozních a skladovacích hal.

Fotogalerie

Spolek Náš Krmelín oslovil před volbami obyvatele obce otevřeným dopisem. Připomněl vznik projektu i to, kdo jak hlasoval, a zdůraznil, že problém je stále žhavý.

„Záležitost výstavby skladových hal není vyřešena. Stačí pouze, aby se do vedení obce dostali po volbách znovu lidé, kteří mají jiné zájmy, než které prosazuje současné zastupitelstvo, a veškerá snaha, kroky a investované prostředky mohou být ztraceny,“ stálo v dopise.

Možná i díky tomu získala nejvíc hlasů ODS v čele se současnou starostkou Yvetou Kovalčíkovou, která je ve funkci rok a brojí proti stavbě. Místo tří bude mít strana v zastupitelstvu pět lidí.

„Haly patří mezi hlavní témata, ještě totiž nemáme vyhráno. Ale věřím, že lidé nás podpořili i proto, že pod naším vedením se začalo něco dít. Investujeme, opravujeme a chceme v tom pokračovat,“ řekla Kovalčíková.

Výsledky voleb 2018

Přehledně zpracované výsledky komunálních voleb dle okresů pro Moravskoslezský kraj:

Volby do Senátu

V Moravskoslezském kraji vyhráli druhé kolo voleb do Senátu ve volebních obvodech 68 - Opava: Herbert Pavera, 71 - Ostrava-městoLeopold Sulovský a 74 - Karviná: Petr Vícha.Nejčtenější

Nejraději znovu a lépe. Socha Špinarové čelí kritice odborníků i veřejnosti

Socha Věry Špinarové byla odhalena v Husově sadu v centru Ostravy. (17. 10....

K soše zpěvačky Věry Špinarové míří jeden kritický komentář za druhým. Velké části veřejnosti i odborníkům se nelíbí...

Do střechy vozu s pražskou značkou někdo v Ostravě zasekl krumpáč

Podnikateli z Ostravy někdo zasekl do střechy luxusního vozu krumpáč.

Nepříjemné překvapení čekalo v neděli odpoledne na podnikatele Michala Kubíčka z Ostravy. Do střechy jeho luxusního...Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Školačky pomáhaly kolabujícímu seniorovi. Dospělí je při tom míjeli

Statečné dívky ocenil starosta Ostravy-Jihu Martin Bednář.

Tři dívky ze Základní školy Kosmonautů 13 v Ostravě-Zábřehu pomohly seniorovi, který zkolaboval na ulici a sesunul se k...

V Kauflandu se plazila užovka. Prodejna po třech dnech otevře

Chycená užovka obojková.

Neškodnou užovku obojkovou odchytili v pátek ráno v prodejně Kaufland v Orlové. Kvůli výskytu hada byl market od...

Další z rubriky

Ostrava vybrala světové architekty pro koncertní halu za 1,5 miliardy

Ostravská koncertní hala bude stát vedle Domu kultury.

O koncertní hale se v Ostravě mluví léta. Teď se plány na její výstavbu stávají realitou. Radní Ostravy tento týden na...

Odvolaný přednosta ostravské porodnice se možná dočká návratu i omluvy

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a Evžen Machytka (zleva) při středečním...

Pokud ministr zdravotnictví vyslyší protesty, tak při páteční návštěvě Ostravy odvolá ředitele místní fakultní...

Nejraději znovu a lépe. Socha Špinarové čelí kritice odborníků i veřejnosti

Socha Věry Špinarové byla odhalena v Husově sadu v centru Ostravy. (17. 10....

K soše zpěvačky Věry Špinarové míří jeden kritický komentář za druhým. Velké části veřejnosti i odborníkům se nelíbí...

Jobs Contact
Java Developer - speciální systémy (50.000 - 90.000 Kč)

Jobs Contact
Moravskoslezský kraj, Praha, Jihomoravský kraj
nabízený plat: 50 000 - 90 000 Kč

Najdete na iDNES.cz