Domovů pro seniory je zapotřebí stále mnoho. (Ilustrační snímek)

Domovů pro seniory je zapotřebí stále mnoho. (Ilustrační snímek) | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Senioři v Moravskoslezském kraji se dočkají nových bytů. Ale jen někde

  • 1
Budovat nové byty a komunitní domy pro seniory se chystá řada měst a obcí v kraji. Netrpělivě čekají, až ministerstvo pro místní rozvoj zveřejní podmínky pro získání dotací, které nebudou muset vracet.

Většina radnic v Moravskoslezském kraji ještě netuší, kolik peněz a za jakých podmínek by mohly získat příští rok od státu na budování bytů pro seniory. Ale vědí, že se chystají novinky. A chtějí jich využít.

Jak? V tom má zatím jasno jen Stonava. „Zjistil jsem, že na jeden byt bychom mohli dostat 600 tisíc korun. Při průměrných nákladech kolem jednoho milionu to znamená doplatit z obecní kasy asi 400 tisíc. Peníze máme, proto chceme postavit nový dům s dvanácti bezbariérovými byty upravenými pro potřeby starých lidí. Lokalitu už jsme vybrali,“ líčí starosta Ondřej Feber.

Karviná hodlá přebudovat ubytovnu

Naděje si dělají i větší města. Netrpělivě čekají, až ministerstvo pro místní rozvoj zveřejní podmínky pro čerpání peněz. „Máme domov pro 300 seniorů a téměř 500 bytů v penzionech a domech s pečovatelskou službou. Všechna zařízení jsou ale plná a dlouhé jsou i pořadníky na umístění,“ říká mluvčí Frýdku-Místku Jana Matějíková. „Pokud splníme podmínky a v městské kase najdeme dostatek financí na stavbu i následný provoz, vybudujeme Komunitní dům seniorů.“

Karviná by chtěla nevratnou dotaci využít k přestavbě ubytovny Kosmos. „Město jedná s majitelem o jejím vykoupení. Máme sice přes 400 bytů v domovech s pečovatelskou službou pro soběstačné seniory, ale ty nestačí. Proto chceme využít dotaci, pokud to bude možné,“ říká mluvčí Karviné Šárka Swiderová.

Plány má i krajské město. Chce například přistavět druhou budovu k domu s pečovatelskou službou v Bartovicích. „Doufáme, že bychom mohli využít dotace z programu podpory výstavby komunitních domů,“ míní mluvčí Ostravy Andrea Vojkovská.

Státní peníze by uvítaly i městské obvody. „Evidujeme asi sto žadatelů o pronájem bytů v našich domech s pečovatelskou službou. Čekací doby jsou ale v průměru tři až čtyři roky,“ říká Patrik Hujdus, místostarosta Mariánských Hor.

Věžák snížit a v něm byty pro seniory

Také Poruba, která už vybudovala dva domy s pečovatelskou službou pro 200 seniorů, chce stavět další. „Právě hledáme vhodnou lokalitu. Pokud bude možnost využít nevratných dotací, určitě o ně požádáme. Ve vlastním rozpočtu dost peněz na tak nákladnou stavbu nemáme,“ sdělil mluvčí obvodu Martin Otipka.

Vedení obvodu Moravská Ostrava a Přívoz by rádo věžák na Ostrčilově ulici snížilo a částečně přeměnilo na byty pro seniory.

Moravská Ostrava by z dotací ráda přestavěla zchátralý věžový dům v Ostrčilově ulici. „Právě dokončujeme projekt. Z dvaceti pater by měla zůstat polovina. Vzniknou tam desítky bytů pro seniory. Rekonstrukce ale přijde na desítky milionů a tolik vlastních zdrojů nemáme,“ říká mluvčí obvodu Jana Pondělíčková.

Kdo ale o dotaci nakonec skutečně požádá, zatím není jasné. Ačkoli ministerstvo pro místní rozvoj podporuje bydlení od roku 1998, Ostrava ani další velká města dosud nevratné dotace na byty pro seniory téměř nečerpaly. Důvod?

„Podpora bydlení je limitována částkou 200 tisíc eur v režimu ‚de minimis‘. To znamená, že jde o podporu malého rozsahu a města nesmí v průběhu tří let překročit její výši, jinak by šlo o nedovolenou veřejnou podporu. A protože suma je příliš nízká, města i větší obce ji překračují čerpáním jiných dotací. Všechny se totiž sčítají na jedno IČO,“ vysvětluje Zbyněk Pražák, nový náměstek ostravského primátora, který má na starosti sociální oblast a osobní zkušenosti s výstavbou seniorského bydlení v menších obcích.

Půl miliardy pro bydlení seniorů před schválením

Ministerstvo pro místní rozvoj zveřejní Program podpory bydlení na rok 2015 v nejbližších dnech. Obsahovat bude čtyři podprogramy s možností získání nevratných investičních dotací na: výstavbu podporovaných bytů, výstavbu technické infrastruktury, regeneraci panelových sídlišť a opravy olověných rozvodů vody.

Samotná podpora bytů bude rozdělená do tří dotačních titulů: podpora výstavby pečovatelských bytů, podpora výstavby vstupních bytů (pro lidi v nepříznivé sociální situaci) a podpora výstavby komunitních domů seniorů.

„Na seniorské byty uvolní ministerstvo až 550 milionů korun, z toho na výstavbu komunitních domů 120 milionů,“ říká náměstkyně ministryně Klára Dostálová s tím, že právě financování komunitního bydlení je úplnou novinkou.

Upozornila ale, že podporu komunitních domů musí ještě schválit ministerstvo financí. Zveřejnění podmínek pro výstavbu podporovaných bytů se proto posune - zřejmě na konec prosince.

Podle informací MF DNES by mohly fyzické i právnické osoby včetně obcí získat na výstavbu či rekonstrukci jednoho seniorského bytu 550 až 650 tisíc korun (podle typu bytu). A důležitou novinkou je, že pro komunitní bydlení má platit zvýšený limit veřejné podpory - do 500 tisíc eur. Právě proto se teď o dotace zajímají i radnice, které dřív neměly šanci.

„Bohužel ani zvýšení limitu městům či velkým obcím zřejmě stačit nebude. Na dotace opět nedosáhnou,“ obává se náměstek ostravského primátora. Podle něj je to škoda. Napadá ho ale, jak problém řešit.

„Prověřím, zda by mohly dotaci využít charitativní a další organizace působící ve městě, které mají vlastní IČO. Pokud nevlastní vhodný pozemek, což je podmínka pro získání dotace, zkusíme hledat řešení. Mezi žadateli by možná mohly být i organizace, které patří městu a mají své IČO. Tak už v minulosti postupovalo několik obcí, které by jinak na dotaci nedosáhly,“ vysvětlil Pražák.