Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Konkurenční sanitky na Novojičínsku se perou o nemocné. Ti kvůli tomu trpí

  16:26aktualizováno  16:26
Pro nemocné lidi na Novojičínsku jezdí sanitky dvou konkurentů, privátní firmy Dossan a novojičínské nemocnice. Bojují o to, která pacienta "ukradne" dřív. Nutí je tím jezdit na zákrok se zbytečně velkým předstihem, nemocniční zákrok se tak může protáhnout o několik hodin navíc.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Jan Strouhal, MAFRA

"Jezdím už čtyři roky na dialýzu, ale to, co se děje teď, tu nikdy nebylo. Například v neděli jsem byl objednaný na půl deváté večer, ale sanitka pro mě přijela už před sedmou hodinou," zlobí se například čtyřiasedmdesátiletý Jiří Mikušek, který bydlí přímo v Novém Jičíně, takže do nemocnice to má kousek.

Boj dopravců o pacienty, kterými jsou především senioři, kritizuje také geriatr Hugo Přibyl. "Na prvním místě jsou zřejmě peníze, ne pacient, a to je špatně," říká lékař. "Samotná dialýza je pro seniory náročná fyzicky i psychicky. Když teď o ně navíc bojují přepravní firmy, jsou ve stresu, což jim také škodí."

Sanitky jezdí dřív, pacienti trpí

"Byl jsem u toho, když pro otce přijela sanitka z nemocnice, i když měl převozový lístek od společnosti Dossan. Jel na dialýzu, zákrok měl domluvený na osm hodin, sanitku na půl sedmou."

"Řidič z nemocnice ale přijel už o půl páté, protože bral ještě jednu paní z Oder, ale než dorazil do nemocnice, objel od Spálova přes Studénku, Bílovec, Albrechtičky skoro celý okres a můj otec, pro něhož je už dialyzační proces velmi namáhavý, přijel pozdě," vylíčil v e-mailové reakci muž, který se nepodepsal.

Náměstek hejtmana Karel Konečný se na podnět MF DNES chce do vyhrocené situace vložit. "Příští týden se sejdeme s představiteli všech zdravotních dopravních služeb na Novojičínsku a řekneme si, jak postupovat," řekl.

Konečný je jedním z mála, který může spory vyřešit ve prospěch pacientů. Moravskoslezský kraj je totiž zřizovatelem novojičínské nemocnice a uděluje registraci všem zdravotnickým zařízením v kraji.

Boj dopravců začal před měsícem

Problémy nastaly 1. září, kdy kromě firmy Dossan, která vozí pacienty na Novojičínsku 12 let, zahájila převoz pacientů i novojičínská nemocnice. Po letech si kvůli tomu opět pořídila vlastní sanitky.

Jednatel Dossanu Pavel Míček záhy zjistil, že sestry v nemocnici dostaly příkaz hlásit všechny převozy na vlastní dispečink. Míček upozornil na to, že nemocnice nerespektuje právo pacientů na volbu převozové služby a nutí je jezdit pouze s nemocničními řidiči.

"Nemocnice přitom na rozdíl od nás používá staré sanitky a ani nemá smlouvy se zdravotními pojišťovnami, takže nové vedení zřejmě cíleně zadlužuje už tak zadluženou nemocnici," tvrdí Míček.

PACIENTI, BRAŇTE SE!

Lidé, kterým lékař předepíše převoz sanitkou na účet zdravotní pojišťovny, mají právo si vybrat dopravní zdravotní službu, která je odveze na zákrok či domů. Pokud nejsou spokojeni s jejími službami, měli by na to upozornit vedení firmy, lékaře, zdravotní pojišťovnu či krajský úřad a firmu změnit.

Ředitel nemocnice Tomáš Nykel zvažuje, že podá na Míčka žalobu. Tvrdí, že nemocnici nezadlužuje, ale naopak, že vložené investice se brzy vrátí. Zdůrazňuje navíc, že dopravní sanitní službu zřídili kvůli zvýšení komfortu pacientů, a to po předchozím souhlasu kraje i předběžném příslibu uzavření smluv ze strany pojišťoven.

Zástupci tří velkých pojišťoven potvrdili, že zatím s nemocnicí smlouvu nemají, ale jsou svolné ji uzavřít po výběrovém řízení, které se bude konat 2. listopadu. Do té doby by nemocnice pacienty přepravovat neměla. Podle Nykla jsou ale s některými pojišťovnami už dohodnuti a náklady za převoz pacientů jim vyúčtují.

Záleží na Karlu Konečném, zda vyhrocenou situaci zklidní. Ani samotní pacienti by už ale neměli dovolit, aby s nimi jedni či druzí zdravotníci dál "orali."
Nejčtenější

Druhá vražda ve stejné obci. Policie z ní viní muže, který skočil pod vlak

(Ilustrační snímek)

Druhou vraždu ve dvou týdnech vyšetřují moravskoslezští kriminalisté v Suchdole nad Odrou na Novojičínsku. Podle...

Je to budoucnost, věří nové formě placení za MHD bankéři i města

Platba bezkontaktní kartou je v Ostravě hit.

Pípnutí u terminálu při nástupu do tramvaje a jízdné je zaplaceno. Žádné drobné, žádné lístky. Všechno jde bezkontaktně...Bagristovi se při demolici zasekly nůžky, padající most ho stáhl s sebou

Na Novojičínsku se zřítil most, na kterém byl dělník v bagru.

Při demolici mostu na silnici I/48 u Příbora na Novojičínsku se v sobotu ráno těžce zranil bagrista. Podle informací...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Další z rubriky

Důkazy vedou k přesvědčivému závěru o Kramného vině, míní Ústavní soud

Petr Kramný u ostravského soudu (29. června 2015)

Nepřímé důkazy umožnily dospět v kauze Petra Kramného k přesvědčivému závěru o jeho vině. Justice při hodnocení důkazů...

Slavný výrobce varhan Rieger-Kloss Orgelbau z Krnova je v insolvenci

Krnov se dlouhá léta pyšnil výrobnou varhan. Nyní se však společnost...

Vedení společnosti Rieger-Kloss Orgelbau, která vyráběla v Krnově varhany už v 19. století, požádalo soud o zahájení...

Tramvajová smyčka zmizí z ostravské Černé louky. Ale neví se kdy

Dopravní terminál Hranečník.

Radní Ostravy plní slib daný Ostravské univerzitě, že přemístí tramvajovou smyčku od Černé louky na Hranečník nebo za...

Najdete na iDNES.cz