Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Konkurenční sanitky na Novojičínsku se perou o nemocné. Ti kvůli tomu trpí

  16:26aktualizováno  16:26
Pro nemocné lidi na Novojičínsku jezdí sanitky dvou konkurentů, privátní firmy Dossan a novojičínské nemocnice. Bojují o to, která pacienta "ukradne" dřív. Nutí je tím jezdit na zákrok se zbytečně velkým předstihem, nemocniční zákrok se tak může protáhnout o několik hodin navíc.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Strouhal, MAFRA

"Jezdím už čtyři roky na dialýzu, ale to, co se děje teď, tu nikdy nebylo. Například v neděli jsem byl objednaný na půl deváté večer, ale sanitka pro mě přijela už před sedmou hodinou," zlobí se například čtyřiasedmdesátiletý Jiří Mikušek, který bydlí přímo v Novém Jičíně, takže do nemocnice to má kousek.

Boj dopravců o pacienty, kterými jsou především senioři, kritizuje také geriatr Hugo Přibyl. "Na prvním místě jsou zřejmě peníze, ne pacient, a to je špatně," říká lékař. "Samotná dialýza je pro seniory náročná fyzicky i psychicky. Když teď o ně navíc bojují přepravní firmy, jsou ve stresu, což jim také škodí."

Sanitky jezdí dřív, pacienti trpí

"Byl jsem u toho, když pro otce přijela sanitka z nemocnice, i když měl převozový lístek od společnosti Dossan. Jel na dialýzu, zákrok měl domluvený na osm hodin, sanitku na půl sedmou."

"Řidič z nemocnice ale přijel už o půl páté, protože bral ještě jednu paní z Oder, ale než dorazil do nemocnice, objel od Spálova přes Studénku, Bílovec, Albrechtičky skoro celý okres a můj otec, pro něhož je už dialyzační proces velmi namáhavý, přijel pozdě," vylíčil v e-mailové reakci muž, který se nepodepsal.

Náměstek hejtmana Karel Konečný se na podnět MF DNES chce do vyhrocené situace vložit. "Příští týden se sejdeme s představiteli všech zdravotních dopravních služeb na Novojičínsku a řekneme si, jak postupovat," řekl.

Konečný je jedním z mála, který může spory vyřešit ve prospěch pacientů. Moravskoslezský kraj je totiž zřizovatelem novojičínské nemocnice a uděluje registraci všem zdravotnickým zařízením v kraji.

Boj dopravců začal před měsícem

Problémy nastaly 1. září, kdy kromě firmy Dossan, která vozí pacienty na Novojičínsku 12 let, zahájila převoz pacientů i novojičínská nemocnice. Po letech si kvůli tomu opět pořídila vlastní sanitky.

Jednatel Dossanu Pavel Míček záhy zjistil, že sestry v nemocnici dostaly příkaz hlásit všechny převozy na vlastní dispečink. Míček upozornil na to, že nemocnice nerespektuje právo pacientů na volbu převozové služby a nutí je jezdit pouze s nemocničními řidiči.

"Nemocnice přitom na rozdíl od nás používá staré sanitky a ani nemá smlouvy se zdravotními pojišťovnami, takže nové vedení zřejmě cíleně zadlužuje už tak zadluženou nemocnici," tvrdí Míček.

PACIENTI, BRAŇTE SE!

Lidé, kterým lékař předepíše převoz sanitkou na účet zdravotní pojišťovny, mají právo si vybrat dopravní zdravotní službu, která je odveze na zákrok či domů. Pokud nejsou spokojeni s jejími službami, měli by na to upozornit vedení firmy, lékaře, zdravotní pojišťovnu či krajský úřad a firmu změnit.

Ředitel nemocnice Tomáš Nykel zvažuje, že podá na Míčka žalobu. Tvrdí, že nemocnici nezadlužuje, ale naopak, že vložené investice se brzy vrátí. Zdůrazňuje navíc, že dopravní sanitní službu zřídili kvůli zvýšení komfortu pacientů, a to po předchozím souhlasu kraje i předběžném příslibu uzavření smluv ze strany pojišťoven.

Zástupci tří velkých pojišťoven potvrdili, že zatím s nemocnicí smlouvu nemají, ale jsou svolné ji uzavřít po výběrovém řízení, které se bude konat 2. listopadu. Do té doby by nemocnice pacienty přepravovat neměla. Podle Nykla jsou ale s některými pojišťovnami už dohodnuti a náklady za převoz pacientů jim vyúčtují.

Záleží na Karlu Konečném, zda vyhrocenou situaci zklidní. Ani samotní pacienti by už ale neměli dovolit, aby s nimi jedni či druzí zdravotníci dál "orali."Nejčtenější

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...

Olomouc - Ostrava 1:4, vítězové se dotáhli na Slavii, Diop má hattrick

Střelec druhého ostravského gólu Dame Diop (vlevo) se raduje s Martinem Fillem,...

Ostravští fotbalisté se v tabulce první ligy dotáhli na třetí Slavii. V dohrávce 5. kola nečekaně vysoko zvítězili v...Ať chcípne, psali lidé pod fotku kurdského novorozence. Policie je obvinila

Ilustrační snímek

Již několik měsíců řeší policie na Třinecku nenávistné komentáře, které se na sociální síti šířily na adresu dítěte s...

Bohemians - Ostrava 0:1, rozhodli bratři Šašinkové. A Baník je čtvrtý

Milan Baroš (vpravo) z Ostravy pod tlakem Davida Bartka z Bohemians,.

Souboje, snaha, velmi slušná divácká kulisa. A dlouho žádné góly. Až z jedné z posledních akcí zápasu udeřil hostující...

Bakala před komisi k OKD nepřišel. Necháme ho předvést, vzkázal Černohorský

Podnikatel, investor a filantrop Zdeněk Bakala.

Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace OKD se usnesla, že nechá předvést policií Zdeňka Bakalu, protože se...

Další z rubriky

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...

Diamo obnovuje rybníky v Ostravě-Nové Vsi, které poničila těžba uhlí

Rybník v Ostravě-Nové Vsi po rozsáhlé obnově.

Tři rybníky v ostravské části Nová Ves obnoví do konce podzimu pracovníci státního podniku Diamo. Rybníky byly v...

Sucho souží Moravskoslezský kraj méně. V regionu častěji pršelo

Korytem Ostravice ve Frýdku-Místku teče velmi málo vody.

Ačkoliv v současné době všichni žehrají na nedostatek vody, aktuální mapa intenzity sucha z vědeckého webu Intersucho...

Najdete na iDNES.cz