Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Povolení mám tak půl na půl, řekl kontrolorům šéf ostravské ubytovny

  8:50aktualizováno  8:50
V nejlidnatějším ostravském obvodu Jih začaly kontroly ubytoven. A hned při první chyběla majiteli potřebná oprávnění. Právě ubytovací zařízení provozovaná načerno jsou podle mnohých časovanou bombou. Jejich obyvatelé totiž mohou velmi rychle skončit na ulici.

Policejní zátah v ostravské ubytovně Karin. (29. května 2013) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Že majitelé nemovitostí provozují ubytovny načerno, přitom není vůbec výjimečné. Nesrovnalosti kontroloři odhalili hned při první středeční prověrce.

"Pokud do měsíce nedodáte kompletní kolaudační souhlas, hrozí vám pokuta až půl milionu korun," dozvěděl se majitel ubytovny Karin v Dolní ulici v Ostravě-Zábřehu.

Na ubytovně

Jak na místě zjistili zástupci oddělení stavební policie magistrátu, majiteli chybí potřebná povolení k provozování ubytovny. Nutno přitom podotknout, že obvodní úředníci o této skutečnosti zřejmě věděli už v předstihu - vlastník si totiž podle informací MF DNES nedávno zažádal o změnu účelu užívání stavby, aby ubytovna mohla fungovat legálně.

Provozovatel Přemysl Poučenský ve středu na otázku, zda má ubytovna všechna potřebná povolení, odvětil: "Je to tak půl na půl. Všechno máme v pořádku, chybí nám jen povolení pro parkoviště, o které jsme právě chtěli zažádat."

Mluvčí Ostravy Andrea Vojkovská nicméně podotkla, že vlastník musí doplnit kolaudační souhlas, aby mohl ubytovnu provozovat.

"Nemám nikoho, synovci tu brzy budou taky"

Chodby zařízení v druhém patře domu, kde dřív sídlilo biskupské gymnázium, byly ve středu po deváté hodině pusté.

"Skoro nikdo tu není," vysvětlovala recepční zástupcům oddělení stavební policie magistrátu a nedlouho poté i opravdovým policistům. Ti přesto zkontrolovali zdejší pokoje a také několik obyvatel, kteří byli uvnitř.

Kolik je v Ostravě ubytoven

Dle dostupných údajů je ve městě 37 oficiálních ubytoven, v nich žije podle jejich provozovatelů asi šest tisíc lidí. Odhady sociálních pracovníků jsou ale téměř dvojnásobné, mluví nejméně o desítce tisíc lidí. Jen v Ostravě-Jihu funguje oficiálních ubytoven šest, v nich bydlí asi dva tisíce lidí.

"Vy tady bydlíte?" ptal se policista rozespalého muže v jednom z pokojů. "Můžu vás poprosit o občanský průkaz nebo o jiný doklad totožnosti?" pokračoval policista a muž mu nesl občanku. "V pořádku," dozvěděl se po chvíli.

V dalším pokoji otevřel dveře třiašedesátiletý Jan.

"Bydlím tady asi týden, předtím jsem byl na jiné ubytovně," prozradil. Proč nebydlí u rodiny? "Nemám nikoho, jen tři synovce a ti se sem přestěhují taky. Asi už tuto sobotu," odpověděl muž.

Místostarosta Ostravy-Jihu Radim Miklas připomněl, že v obvodu funguje šest oficiálních ubytoven, kde by celkem mělo bydlet asi dva tisíce lidí. Ve skutečnosti je dost možná na Jihu ubytovacích zařízení pro sociálně slabé víc. Lidé, kteří v nich žijí, pobyt platí vesměs ze státních doplatků na bydlení.

"Nejlepší by bylo všechny nelegální ubytovny zavřít a obyvatele poslat za hranice města. Systémové řešení nikam nevede," míní Radim Miklas.

S jeho slovy ale zásadně nesouhlasí občanské iniciativy, které v poslední době stále intenzivněji volají po nutnosti otevření bytového fondu Ostravy a vytvoření nových sociálních bytů.Nejčtenější

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...

Ať chcípne, psali lidé pod fotku kurdského novorozence. Policie je obvinila

Ilustrační snímek

Již několik měsíců řeší policie na Třinecku nenávistné komentáře, které se na sociální síti šířily na adresu dítěte s...Olomouc - Ostrava 1:4, vítězové se dotáhli na Slavii, Diop má hattrick

Střelec druhého ostravského gólu Dame Diop (vlevo) se raduje s Martinem Fillem,...

Ostravští fotbalisté se v tabulce první ligy dotáhli na třetí Slavii. V dohrávce 5. kola nečekaně vysoko zvítězili v...

Bohemians - Ostrava 0:1, rozhodli bratři Šašinkové. A Baník je čtvrtý

Milan Baroš (vpravo) z Ostravy pod tlakem Davida Bartka z Bohemians,.

Souboje, snaha, velmi slušná divácká kulisa. A dlouho žádné góly. Až z jedné z posledních akcí zápasu udeřil hostující...

Bakala před komisi k OKD nepřišel. Necháme ho předvést, vzkázal Černohorský

Podnikatel, investor a filantrop Zdeněk Bakala.

Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace OKD se usnesla, že nechá předvést policií Zdeňka Bakalu, protože se...

Další z rubriky

Výměny potrubí omezují dopravu i dodávky vody v Moravskoslezském kraji

Ilustrační snímek

Cestování po Moravskoslezském kraji dokážou znepříjemnit nejen opravy silnic, ale i rekonstrukce vodovodních a...

Festivalu Colours of Ostrava se daří i ekonomicky, zdvojnásobil zisk

Zlata Holušová hledá interprety pro Colours of Ostrava na festivalech po celém...

Nejlepší rok ve své historii loni zaznamenala společnost Colour Production Zlaty Holušové, pořádající od roku 2002...

Nový fenomén? Uprostřed měst se objevují louky s kvítím

Květnatá louka ze semen firmy Planta Naturalis

Zatímco na vesnicích květiny ze zahrad téměř vymizely a kolem domů roste pouze nízce posekaný trávník bez bylin i...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz