Policejní zátah v ostravské ubytovně Karin. (29. května 2013) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Povolení mám tak půl na půl, řekl kontrolorům šéf ostravské ubytovny

  • 3
V nejlidnatějším ostravském obvodu Jih začaly kontroly ubytoven. A hned při první chyběla majiteli potřebná oprávnění. Právě ubytovací zařízení provozovaná načerno jsou podle mnohých časovanou bombou. Jejich obyvatelé totiž mohou velmi rychle skončit na ulici.

Že majitelé nemovitostí provozují ubytovny načerno, přitom není vůbec výjimečné. Nesrovnalosti kontroloři odhalili hned při první středeční prověrce.

"Pokud do měsíce nedodáte kompletní kolaudační souhlas, hrozí vám pokuta až půl milionu korun," dozvěděl se majitel ubytovny Karin v Dolní ulici v Ostravě-Zábřehu.

Na ubytovně

Jak na místě zjistili zástupci oddělení stavební policie magistrátu, majiteli chybí potřebná povolení k provozování ubytovny. Nutno přitom podotknout, že obvodní úředníci o této skutečnosti zřejmě věděli už v předstihu - vlastník si totiž podle informací MF DNES nedávno zažádal o změnu účelu užívání stavby, aby ubytovna mohla fungovat legálně.

Provozovatel Přemysl Poučenský ve středu na otázku, zda má ubytovna všechna potřebná povolení, odvětil: "Je to tak půl na půl. Všechno máme v pořádku, chybí nám jen povolení pro parkoviště, o které jsme právě chtěli zažádat."

Mluvčí Ostravy Andrea Vojkovská nicméně podotkla, že vlastník musí doplnit kolaudační souhlas, aby mohl ubytovnu provozovat.

"Nemám nikoho, synovci tu brzy budou taky"

Chodby zařízení v druhém patře domu, kde dřív sídlilo biskupské gymnázium, byly ve středu po deváté hodině pusté.

"Skoro nikdo tu není," vysvětlovala recepční zástupcům oddělení stavební policie magistrátu a nedlouho poté i opravdovým policistům. Ti přesto zkontrolovali zdejší pokoje a také několik obyvatel, kteří byli uvnitř.

Kolik je v Ostravě ubytoven

Dle dostupných údajů je ve městě 37 oficiálních ubytoven, v nich žije podle jejich provozovatelů asi šest tisíc lidí. Odhady sociálních pracovníků jsou ale téměř dvojnásobné, mluví nejméně o desítce tisíc lidí. Jen v Ostravě-Jihu funguje oficiálních ubytoven šest, v nich bydlí asi dva tisíce lidí.

"Vy tady bydlíte?" ptal se policista rozespalého muže v jednom z pokojů. "Můžu vás poprosit o občanský průkaz nebo o jiný doklad totožnosti?" pokračoval policista a muž mu nesl občanku. "V pořádku," dozvěděl se po chvíli.

V dalším pokoji otevřel dveře třiašedesátiletý Jan.

"Bydlím tady asi týden, předtím jsem byl na jiné ubytovně," prozradil. Proč nebydlí u rodiny? "Nemám nikoho, jen tři synovce a ti se sem přestěhují taky. Asi už tuto sobotu," odpověděl muž.

Místostarosta Ostravy-Jihu Radim Miklas připomněl, že v obvodu funguje šest oficiálních ubytoven, kde by celkem mělo bydlet asi dva tisíce lidí. Ve skutečnosti je dost možná na Jihu ubytovacích zařízení pro sociálně slabé víc. Lidé, kteří v nich žijí, pobyt platí vesměs ze státních doplatků na bydlení.

"Nejlepší by bylo všechny nelegální ubytovny zavřít a obyvatele poslat za hranice města. Systémové řešení nikam nevede," míní Radim Miklas.

S jeho slovy ale zásadně nesouhlasí občanské iniciativy, které v poslední době stále intenzivněji volají po nutnosti otevření bytového fondu Ostravy a vytvoření nových sociálních bytů.