Ostrava kontroluje taxíky, tři desítky řidičů už nesmí vozit zákazníky (Ilustrační snímek).

Ostrava kontroluje taxíky, tři desítky řidičů už nesmí vozit zákazníky (Ilustrační snímek). | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Ostrava s pomocí figurantů trestá taxikáře. Je to hon, zlobí se řidiči

  • 11
Ostravská radnice jde nekompromisně po krku nepoctivým taxikářům. Při odhalování přestupků využívá i figuranty vydávající se za zákazníky, kteří testují dodržování pravidel. Kvůli chybám už přišly o právo řídit taxík asi tři desítky řidičů. Někteří tvrdí, že jen kvůli malichernostem.

Taxikáři v Ostravě jsou naštvaní a zoufalí, protože v době krize přicházejí o práci. Mají pocit, že úředníci na ně pořádají hon. Ti ale tvrdí, že se jen řídí zákony.

Osmapadesátiletý pan Jaroslav kdysi pracoval v dolech, proto už před pár lety dostal starobní penzi. Přesto dál pracoval. Od roku 1994 křižoval Ostravu taxíkem. Rád by jezdil dál. Jenže nesmí. "Musel jsem odevzdat průkaz, který mě opravňoval k provozování taxislužby. Nečekal jsem to. Byl to pro mě šok," líčí muž.

Kolik taxikářů přišlo o živobytí

2009 - 2
2010 - 11
2011 - 13
2012 - 3*

* Tyto řidiče postih teprve čeká

V podobné situaci je téměř třicet z 210 taxikářů v Ostravě. Zaměstnanci městského odboru dopravy je totiž při společných kontrolách s policisty přistihli při porušení zákona o silniční dopravě. Kromě toho, že hříšníci museli zaplatit pokutu, nesmí řídit taxík.

"Mohou zaměstnat někoho jiného, ale sami řídit nesmí. Tak to určuje zákon," říká Aleš Boháč, náměstek ostravského primátora, který má na starosti dopravu.

Jsou vizitkou města, říká radnice a na taxikáře najímá volavky

Říká, že úředníci při kontrolách taxikářů vykonávají činnost státní správy, do které samospráva vůbec nemůže zasahovat. Město ale platí ze svého brigádníky, kteří při kontrolních akcích taxikáře testují.

"Taxikáři jsou vizitkou města. Proto si najímáme volavky, které nám pomáhají s kontrolou. Na jejich odměny jsme letos v rozpočtu vyčlenili 30 tisíc korun," netají Boháč.

S cílenými zátahy na taxikáře začali ostravští úředníci v listopadu roku 2009. Od té doby zorganizovali 67 kontrol. Při každé zkontrolovali víc vozů taxislužby. Odhalili 29 případů porušení zákona, jehož potrestáním se řidič automaticky stává osobou nespolehlivou, pro kterou platí tříletý zákaz řízení taxíků. Z potrestaných 29 řidičů už nejezdí 26. Další trest teprve čeká.

"Letos už odbor dopravy zorganizoval čtyři kontroly, při kterých otestoval dvanáct řidičů. Se třemi z nich zahájil správní řízení. Také jim hrozí tříletý zákaz řízení vozidla taxislužby," líčí Boháč a netají, že kontroly ve městě budou pokračovat.

Potrestali nás za prkotiny, zlobí se taxikáři

Postižení taxikáři tvrdí, že tresty jsou příliš tvrdé a nespravedlivé. "Vše jsem měl v pořádku. Jen si slečny nevzaly účet. Já ho vytiskl, ale ony na něj nečekaly. Myslel jsem, že ho nechtějí tak jako většina zákazníků," líčí 47letý pan Jiří, který už nesmí jezdit rok a půl.

Je naštvaný a cítí se ukřivděný. Stejně tak jako již zmiňovaný pan Jaroslav. "Já jsem měl taky vše v pořádku, dokonce i vytištěnou účtenku jsem jim dal, ale nedopsal jsem rukou odkud kam jsme jeli. Kvůli takové prkotině nesmím jezdit," durdí se.

Podle Boháče ale nejde o prkotiny. "Pokud nevydávají klientům účtenky vůbec nebo je nevyplní tak, jak mají, porušují zákon. Úředníkům pak nezbývá nic jiného, než postupovat podle toho," tvrdí.

Ministerstvo: Když taxikář nevydá doklad, obvykle něco kryje

To potvrzuje i ministerstvo dopravy, které se opírá o výrok Nejvyššího správního soudu.

Kontroly taxikářů

Od listopadu roku 2009 až do současnosti zorganizovali úředníci ostravského magistrátu společně s policisty 67 kontrol taxislužeb.

29 řidičů porušilo zákon o silniční dopravě tak, že se stali osobami nespolehlivými. Podle zákona nesmí 3 roky řídit taxík.

"Doklad o zaplacení jízdného není samoúčelný. Slouží cestujícímu ke kontrole i případnému uplatnění reklamace. Záznam z tiskárny taxametru slouží k daňové evidenci. Nevydání dokladu se zpravidla neděje bezdůvodně, ale s cílem zakrýt jiné protiprávní jednání," citují ministerští úředníci z výroku soudu.

Taxikáři, kteří teď nesmí jezdit, ale tvrdí, že nikoho neošidili, protože účtenku vytiskli. Pokutě se přesto nebránili. Jen se zákazem práce nepočítali. Mnozí se sice odvolali ke krajskému úřadu, ale neuspěli.

Pan Jiří chtěl nyní, v polovině tříletého zákazu práce, požádat magistrát o prominutí zbytku trestu. "Zákon je možná tvrdý, ale nic takového neumožňuje," sdělil Boháč.

"I vrah může žádat o zkrácení trestu, jen my ne? To je hon na taxikáře," zlobí se pan Jiří. "Nikdo jiný taky nemusí vnucovat lidem účtenky. Taxikáři s licencí hrozí za chybu pokuta až 750 tisíc korun. Kdo jezdí načerno, riskuje jen 10 tisíc. Není to fér," míní.