Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kopřivnice se chce zbavit skládky kalů. Na jedy nasadí těsnící klobouk

  8:23aktualizováno  8:23
Kopřivnice hodlá zlikvidovat jedovatou připomínku někdejšího překotného průmyslového rozvoje města. Starou podzemní skládku, kterou kdysi hojně rozšiřovala i automobilka Tatra, chce kvůli zabránění průsaků obklopit ze třech stran těsnícími stěnami. A úředníci doufají, že půda pod skládkou je opravdu nepropustná.

Kdyby se v Kopřivnici hráblo do země, určitě by výsledek vypadal obdobně, nebo ještě hůře, jako na fotografii. Ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Jen několik metrů pod povrchem kynologického cvičiště na okraji Kopřivnice leží tuny ropných látek a těžkých kovů. Tamní radní už vědí, jak se nebezpečné skládky zbavit. Chtějí ji zapouzdřit.

"Ohnisko znečištění uzavřeme ze stran a seshora. Na skládku nasadíme takový klobouk. Odborně se tento proces nazývá enkapsulace," uvedl vedoucí odboru životního prostředí při Městském úřadu v Kopřivnici Hynek Rulíšek.

Odborník: Staré skládky mohou prosakovat

Podle Víta Tomana, projektanta firmy Enviprojekt, která se utěsňováním skládek zabývá, je lepší skládku, kde jsou nebezpečné ropné látky, odtěžit. "Ten postup je sice hodně náročný, ovšem jinak stále hrozí, že průsaky budou ohrožovat okolí," řekl Toman.

Skládka v číslech

* Rozloha skládky je 10 650 m2 a její obvod činí 460 metrů. Hloubkový dosah navážky dosahuje až 6,5 m, celkový objem odpadů byl stanoven na přibližně 24 500 m3, z toho objem neutralizačních kalů činí 9 600 m3.

* Průzkumnými pracemi bylo prokázáno extrémní znečištění skládky ropnými látkami, polyaromatickými uhlovodíky a v menší míře některými těžkými kovy – kadmiem, chromem, mědí.

Kopřivnická skládka leží podle Rulíška na nepropustném jílovém podloží. Vybudování bočních nepropustných stěn má být proto dostačující. "Samotné jílové podloží měří několik metrů a je nepropustné. Firma zarazí těsnící stěnu až do hloubky jedenácti metrů. Tedy až do podloží. Další vrstva skládku zakryje seshora.

Se starými skládkami bývá problém

Tím se zabrání shromažďování dešťové vody. Následně dojde k vyrovnání terénu a položení jednotlivých uzavíracích vrstev skládky. Nakonec ji zakryje zemina," přiblížil Rulíšek. "Součástí je i vybudování dešťové kanalizace na odvodnění skládky,"dodal.

Projektant Vít Toman připouští, že pokud skládka leží na nepropustném podloží, může být vybudování nepropustných stěn dostačující. Problém ale bývá se starými skládkami. A to je případ kopřivnické skládky, která vznikla v 60. letech minulého století. "Obecně u starých skládek hrozí, že můžou prosakovat zespodu. Potom je izolování ze stran k ničemu," dodal Toman.

V okolí jedů mohou vyrůst rodinné domy

A to by mohl být v budoucnu velký problém. V okolí skládky by v budoucnosti mohly vyrůst rodinné domy. "Stoprocentní není nikdy nic, ale enkapsulace by měla problém šíření znečištění mimo skládku zcela odstranit. V dalších letech budeme monitorovat a prověřovat, jak byla úspěšná," řekl Rulíšek. "V současnosti je ale nemožné říci, jak to dopadne," doplnil.

Práce na zaizolování skládky nají začít v roce 2013. Příští rok bude město vybírat firmu, která je provede. "Náklady jsou odhadnuty na 72 milionů korun. Město zaplatí deset procent částky," sdělil Rulíšek.

Viníků je určitě více, odhalení zůstává takřka nemožné

Původně se v místě dnešní skládky kalů těžila hlína pro kopřivnickou kachlovku. Od 60. let se tam vyvážely neutralizační kaly a další průmyslové odpady, stavební a komunální odpad.

"Nalezen byl i odpad zemědělského charakteru. Viníků je tedy více. Průmyslové a možná i stavební odpady pocházely z činnosti tehdejšího národního podniku Tatra, komunální odpady zřejmě od občanů, dost možná i od tehdejšího školního zemědělského podniku," vyjmenoval Rulíšek.

Pod zdánlivě romatickém palouku se skrývají tuny nebezpečného odpadu.

Pod zdánlivě romatickém palouku se skrývají tuny nebezpečného odpadu.





Hlavní zprávy

Další z rubriky

Jak je zjevné, tragická nehoda pendolina s kamionem na přejezdu ve Studénce...
Studénka odmítá projekt na řešení nebezpečného přejezdu. Nepočítá s kamiony

Zastupitelé Studénky vyslovili nesouhlas s projektem, který má vyřešit nebezpečný přejezd známý tragickou nehodou polského kamionu s pendolinem. Ministerstvo...  celý článek

Frýdecko-místecký primátor Michal Pobucký.
Tři primátoři stojí před soudem s obžalobou za laciný prodej pozemků

Prodej osmnácti pozemků v roce 2009 přivedl před soud osm někdejších radních magistrátu ve Frýdku-Místku. Státní zástupce míní, že půdu prodali pod cenou...  celý článek

V ubytovně pro 105 lidí žijí jednotlivci i rodiny, které nemají kam jít....
Problémová ubytovna v Ostravě je na prodej. Možná ji získá obvod

Nečekaný obrat nabrala situace kolem problémové ostravské ubytovny v Sadové ulici číslo 12, na kterou si v létě stěžovali místní obyvatelé radnici i redakci MF...  celý článek

Najdete na iDNES.cz



mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.