Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kosmický modelář je mistrem světa, raketa vydržela ve vzduchu pět minut

  8:55aktualizováno  15:05
O kosmickém modelářství se mezi lidmi moc neví. Marian Mendrok z Českého Těšína se mu ale věnuje natolik dobře, že se spolu s dalším Čechy stal mistrem světa. V týmové soutěži uspěl v konkurenci dvanácti zemí.

Žák osmé třídy Marian Mendrok z Českého Těšína si přivezl z mistrovství světa v kosmickém modelářství zlatou medaili. | foto: Adolf Horsinka

Potištěný plast, balza, papír. Raketa, se kterou Marian Mendrok z Českého Těšína získal titul mistra světa v kosmickém modelářství v ukrajinském Lvově, vypadá poměrně jednoduše.

Fotogalerie

Design není ostatně tím, na čem v tomto případě záleží. Důležitá je funkčnost.

K raketě se před závody přidá padák a jednorázový motor se střelným prachem, který lehký model vynese ze startovní rampy zhruba až do výšky 160 metrů. Po ukončení tahu motoru dojde k automatickému zapálení dohořívací složky, která aktivuje vystřelení padáku z těla rakety a ta pak dopadává na zem.

Soutěží se v tom, jak dlouho se model udrží ve vzduchu.

„Nejdůležitější je asi váha rakety, aby byla lehká a vyletěla vysoko. Důležité je precizní provedení konstrukce těla rakety a samozřejmě i to, aby se otevřel padák. Často se stává, že bývá špatně poskládaný, zůstane zavřený, a model tak rychle spadne na zem,“ vysvětluje žák osmé třídy základní školy Mendrok.

Mistrovství se účastnilo devatenáct států

Mladý modelář byl na mistrovství úspěšný právě v kategorii S3A - raketa s padákem. V ní skončil coby jednotlivec na sedmém místě, v součtu se svými reprezentačními kolegy pak pomohl dostat Česko na první místo. Trojice modelářů si tak odnesla titul mistrů světa v soutěži družstev.

Ve zlaté české disciplíně dosáhl mladík z Českého Těšína ze tří pokusů dvou maximálních časů. Jeho raketa se dvakrát udržela ve vzduchu po dobu delší pěti minut, což je maximum, které se zapisuje do výsledků. Jednou se pak ve vzduchu zdržela „jen“ po dobu zhruba dvou minut.

Soutěžilo se i v dalších disciplínách, kdy padák například nahradil streamer (brzdicí páska - pozn. red.) nebo vrtule. V jiné kategorii - makety - se zase řešil vzhled modelů a jejich funkčnost.

„Celkově byli na mistrovství světa zástupci devatenácti států. V naší úspěšné kategorii S3A - padák byla konkurence dvanácti států,“ podotýká Marian Mendrok.

Vytvořit model netrvá dlouho

Vytvořit model rakety je pro žáka základní školy s vyučovacím polským jazykem v Českém Těšíně otázka dvaceti minut, nějaký čas pak zabere příprava padáku.

Na závody si mohou soutěžící modely dovézt již nachystané, před soutěží se jen dodá střelný prach do motoru. To, zda je model prací daného soutěžícího, již nikdo nekontroluje. „Je to na svědomí každého, kdo startuje,“ říká mladík. Soutěží se v kategoriích do 18 a nad 18 let.

Mendrok se kosmickému modelářství věnuje už pět let. Od podzimu roku 2012 je členem Rocket Club Silesia Olza Český Těšín, kde se dvakrát týdně schází spolu s další zhruba dvacítkou stejných nadšenců pod vedením zkušených modelářů v čele s Petrem Roszakem. Mladík z Českého Těšína se v letošním roce začal věnovat rovněž kategorii S8D.

„V ní používáte velký raketoplán, který dálkově řídíte rádiem. Tam se soutěží jednak v čase letu, jednak v přesnosti, kdy raketoplán musí přistát do nějakého vymezeného území. V této kategorii už se používají podstatně silnější motory,“ podotkl Mendrok.

„Snad náš úspěch přivede další zájemce“

Úspěch teenagera zaznamenali také zástupci Českého Těšína. Ti Mendroka před pár dny vybrali mezi oceněné osobnosti města za rok 2016.

Mendrok doufá, že úspěch ze Lvova pomůže přivést další lidi k této zájmové činnosti. Ať už k náboru nových členů, nebo ke vzniku nových kroužků v dalších městech - v současnosti existují v České republice čtyři kluby.

„V klubu máme po stěnách rozvěšeno mnoho ocenění a diplomů z republikových soutěží, o nichž vlastně nikdo kromě rodinných příslušníků neví, a to je určitě škoda,“ dodal mladík.

Autor:


Nejčtenější

Syrové borůvky už nejíme, říká žena, které zničila játra liščí tasemnice

Primář Petr Kümpel ukazuje CT snímek jater napadených tasemnicí liščí.

Infekční oddělení Slezské nemocnice v Opavě má v péči čtyři pacienty nakažené vzácnou a životu nebezpečnou liščí...

Vítejte v nejhorším městě kraje, hlásá cedule v Jablunkově

Cedule vlevo od vstupu na koupaliště, které navštěvují i lidé ze Slovenska a...

Vítejte v Jablunkově, v nejhorším městě v kraji. Ceduli s tímto nápisem pověsil na venkovní stěnu místní restaurace...Ať chcípne, psali lidé pod fotku kurdského novorozence. Policie je obvinila

Ilustrační snímek

Již několik měsíců řeší policie na Třinecku nenávistné komentáře, které se na sociální síti šířily na adresu dítěte s...

Bohemians - Ostrava 0:1, rozhodli bratři Šašinkové. A Baník je čtvrtý

Milan Baroš (vpravo) z Ostravy pod tlakem Davida Bartka z Bohemians,.

Souboje, snaha, velmi slušná divácká kulisa. A dlouho žádné góly. Až z jedné z posledních akcí zápasu udeřil hostující...

Bakala před komisi k OKD nepřišel. Necháme ho předvést, vzkázal Černohorský

Podnikatel, investor a filantrop Zdeněk Bakala.

Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace OKD se usnesla, že nechá předvést policií Zdeňka Bakalu, protože se...

Další z rubriky

Ostrava je pořád ještě mimo dění v divadelním světě, říká nový šéf Arény

Ředitel Komorní scény Aréna Jakub Tichý.

Bývalý šéf Národního domu ve Frýdku-Místku Jakub Tichý začátkem měsíce srpna usedl na místo ředitele Komorní scény...

Ředitelku ostravské základní školy čeká náprava chyb i soud

Základní škola Františka Formana stojí na sídlišti Dubina v ostravském městském...

Ředitelka Základní školy Františka Formana na sídlišti Dubina Ludmila Večerková má dva měsíce na nápravu chyb, které...

Vařič pervitinu chtěl vyrobit osm kilogramů drogy a skončit. Už to nestihl

Pohled do varny pervitinu v pronajatém bytu v Ostravě.

Policie v Ostravě zadržela 39letého muže, který bych schopen velmi rychle vyrobit velké množství pervitinu....

Najdete na iDNES.cz