Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Peníze na nové kotle lze žádat jen on-line, rozdělí se skoro miliarda

  • 1
Od čtvrtku si mohou lidé připravit elektronickou žádost o dotaci na nový kotel. Moravskoslezský kraj vyhlásil další kotlíkovou výzvu a zpřístupnil webovou aplikaci pro žadatele. Rozdělovat se bude 900 milionů.

Zhruba stejné množství moravskoslezských domácností jako za všechna dosavadní kola kotlíkových dotací v posledních pěti letech si může od podzimu sáhnout na příspěvek na nový kotel. V další výzvě kotlíkových dotací se rozdělí téměř miliarda korun a po jejím vyčerpání by v kraji měla být problematická topeniště ve výrazné menšině.

Alokované peníze postačí na výměnu zhruba osmi a půl tisíce kotlů. „V kraji je 47 tisíc lokálních topenišť, z toho polovina nevyhovujících. Od roku 2012 se vyměnilo 8 tisíc z nich. Po této výzvě a dalších vyměněných více než 8 tisících kotlů budou pokryty dvě třetiny problematických topenišť. To může přispět k významnému úbytku emisí,“ uvedla náměstkyně hejtmana Jarmila Uvírová.

V Moravskoslezském kraji se dělí dvakrát více peněz než v ostatních krajích a výzva tady startuje jako první. „Emisní zátěž je v Moravskoslezském kraji velmi vysoká a je zcela na místě tuto situaci řešit rychle,“ vysvětlil náměstek ministra životního prostředí Jan Kříž.

Žadatelům bez znalosti práce na počítači poradí úředníci

Příjem žádostí krajský úřad zahájí 5. září. Dva měsíce mají lidé na jejich přípravu, vůbec poprvé totiž mohou žádat pouze elektronicky. Webová aplikace na přípravu žádosti, kterou pak stačí v září jen odeslat, je od čtvrtku přístupná na webové adrese kotliky.msk.cz.

„V první výzvě byly opravdu nedůstojné fronty. Tomu chceme předejít,“ zdůvodnila náměstkyně Uvírová. Systém už prošel zátěžovou zkouškou. Ve dvou termínech se na něj najednou prostřednictvím počítačů, tabletů i mobilů připojilo na dva a půl tisíce studentů středních škol. „V obou případech systém nápor bez problémů ustál,“ popsala mluvčí kraje Petra Špornová.

Žadatelům bez znalostí práce na počítači poradí krajští i někteří obecní úředníci „Pomůžeme jim se sestavením žádosti přímo na krajském úřadě. Zhruba padesát obcí pak mělo zájem o proškolení svých úředníků, aby mohli zájemcům také pomoci. Doporučuji se na své obci přeptat,“ sdělila Petra Brodová z oddělení strukturálních fondů krajského úřadu.

Nově odpadá i podmínka zajistit si další energetická opatření v domácnosti, třeba zateplit. Pokud to ale majitel domu i tak udělá, může vydělat. „Kdo zateplí, aby ušetřil energie aspoň o dvacet procent, získá 20 tisíc korun navíc. Kdo výměnu kotle spojí s pořízením solárního ohřevu, má bonus 10 tisíc,“ upřesnil náměstek ministra Kříž.

Dotace pokryjí minimálně tři čtvrtiny nákladů na nový kotel

Výzva pokryje výměnu kotlů od 15. července 2017 až do 13. prosince 2019. Žádat tedy mohou lidé, kteří již kotel vymění teď v létě, i ti, již výměnu plánují na příští nebo přespříští rok. Žádosti bude kraj přijímat do konce roku 2018 nebo do přijetí 10 tisíc žádostí. Úředníci musí žádost vyřídit do 75 dnů od jejího bezchybného podání.

Dotace pokryjí vždy minimálně tři čtvrtiny nákladů na nový kotel, výše příspěvku se odvíjí od jeho typu. Sedm a půl tisíce navíc získají lidé v kraji za to, že žijí v lokalitě zatížené špatným ovzduším, a dalších sedm a půl tisíce přidá každému úspěšnému žadateli krajský úřad, který na to vyčlenil 69 milionů korun.

Částkou od jednoho a půl do patnácti tisíc přispívají také jednotlivá města a obce. „Přihlásilo se 78 měst a obcí,“ upřesnila Uvírová. Jejich seznam lidé najdou na krajském webu.

Kromě toho například Ostrava, Karviná či Bohumín lidem nabízí půjčky do doby, než jim bude dotace vyplacena. „Zápůjčky ve výši přiznané dotace budou poskytovány jednorázově a bezúročně,“ informovala mluvčí Ostravy Andrea Vojkovská. Do konce srpna se v jednotlivých městech a obcích uskuteční i série informačních seminářů. Jen v samotné Ostravě se jich chystá šest.