Lidé mohou dříví na zatopení sehnat přes internet levněji. (Ilustrační snímek)

Lidé mohou dříví na zatopení sehnat přes internet levněji. (Ilustrační snímek) | foto: Martin Veselý, MF DNES

Přes internet je dřevo k mání laciněji. Lidé si ho ale musí nasbírat

  • 0
Lidé, kteří doma topí dřevem, mají v současnosti jedinečnou možnost zásobit se na zimu za velmi výhodnou cenu. Městské lesy Ostrava přes internet prodávají větve a zbytky, které v lesích zůstávají po kácení stromů. Tím také chytře vyřešily úklid lesů, dřevo na otop si totiž lidé musí sami posbírat.

Lidí, kteří kradou stromy z cizích lesů a riskují tím pokuty i trestní stíhání, není málo. Například na Bruntálsku vyšetřují policisté v poslední době hned několik takových krádeží s mnohatisícovou škodou.

"V listopadu někdo neoprávněně pokácel a odvezl dvanáct vzrostlých smrků z lesa u obce Břidličná. Poškozené společnosti vznikla škoda okolo 12 tisíc korun," říká mluvčí policie Ivana Křištofová s tím, že další případ šetří albrechtičtí policisté.

"V době od srpna do října neznámý pachatel v lesním porostu Dlouhá Voda odcizil dvanáct smrků a modřínů. "Škoda se tam vyšplhala na 16 tisíc korun," dodala.

Důvod je zřejmý. Lidé shánějí dřevo na topení, ale nechce se jim moc platit. Raději riskují.

Lidé si musí dřevo sami posbírat

Společnost Ostravské městské lesy ale našla způsob, jak vyjít vstříc zájmu lidí o levnější dřevo a přitom si ulehčit práci s úklidem lesního porostu po těžbě. Nabízí k prodeji větve a další zbytky, které zůstávají v lese po kácení stromů. To vše prostřednictvím internetu.

Co zjistíte na internetu

Komodita: těžební zbytky

Lokalita: Bobrovníky

Cena: 350 Kč/m³

Datum dokončení zakázky: 17. ledna 2013

Cena je uvedena bez 14 % DPH.

"Je to novinka, kterou naše společnost zavedla v listopadu. Rozšířili jsme tím své prodejní služby. Zájemci mají možnost podívat se na náš webový portál ostravskelesy.cz a hned na úvodní straně najdou v levém sloupci záložku "prodej dříví", která funguje jako rezervační systém," líčí pracovnice firmy Jana Tomková.

Na internetu najdou lidé přehled lokalit, termíny, do kterých se mohou hlásit, stručný popis typu dřeva a také cenu za metr krychlový. Úspěšní zájemci získají dřevo po zaplacení kupní ceny a domluvě s místním revírníkem.

"Pokud jde o těžební zbytky, kterých bývá v nabídce nejvíc, pak stojí metr krychlový 350 korun. Cena je tak nízká proto, že lidé si musí dříví v lese sami posbírat, silnější větve nařezat a odvézt," vysvětluje jeden z revírníků Tomáš Šlonc. "Pokud si koupí hotové palivové dříví z našeho skladu, cena je vyšší, kolem 1 200 korun za metr krychlový bez daně," dodává.

Za drobné klestí se platit nemusí

Obyvatelé Ostravy a okolí měli možnost získat zbytkové dřevo za levnější cenu z Ostravských městských lesů i dřív, ale museli se složitě sami pídit u revírníků po tom, zda zrovna není nějaké k mání. Teď jim stačí kliknout na internet.

"Lidé o této novince ještě moc nevědí, ale už se uskutečnil první obchod se zájemcem, který se jako jediný přihlásil o dříví v jedné z lokalit nabídnutých na internetu. Další tři zájemci už si dříví buď také odvezli, nebo odvezou v nejbližších dnech. Záleží na jejich domluvě s revírníky," říká Tomková.

Ne každý se chce lopotit v lese, přesto je takových lidí dost. Letos už Ostravským městským lesům zaplatili za dříví, které si v lese sami zpracovali, asi 43 tisíc korun.

Starší lidé, kteří bydlí u lesních porostů, tam chodí i na klestí, za něž platit nemusí. "Nám to nevadí, pomáhají čistit lesy, ale zdarma mohou brát jen haluzky do tloušťky sedmi centimetrů," upozornil revírník Šlonc.