V moravskoslezských likérkách se přestává pracovat, je prakticky nulový odbyt. (ilustrační snímek)

V moravskoslezských likérkách se přestává pracovat, je prakticky nulový odbyt. (ilustrační snímek) | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Likérky na Ostravsku jsou na suchu, zaměstnanci sedí doma a čekají

  • 31
Jako švestky v době sucha padají likérky v Moravskoslezském kraji. První ránu jim uštědřili padělatelé, když na lahve s pochybným obsahem nalepili jejich etikety, další zlou zprávou bylo vyhlášení prohibice. Zákaz exportu tak bude asi už jen ranou z milosti.

Některé malé likérky zastavily výrobu, a pokud ji do týdne neobnoví, hrozí krach.

Se šedesáti procenty platu zůstala doma třeba dvacítka zaměstnanců firmy AB Style z Frýdku-Místku. "Vývoj sledujeme, je to pro nás otázka přežití. Musíme za zaměstnance platit odvody a výroba stojí. Potíže mají i navázané firmy, třeba dopravci. Podle posledních informací by se ale měla od příští středy výroba začít uvolňovat," uvedl majitel likérky Milan Antoniazi.

V podobné situaci se ocitají i další firmy. "Výrobu jsme zastavili. Zatím, kdo může, má dovolenou. Snažíme se to nějak přečkat," uvedla jednatelka Beskydské likérky ze Starého Města u Frýdku-Místku Alena Pastorková. Dovolenou mají i lidé z Likérky Kwaczek. "Jestli se výroba týden dva neobnoví, tak to zavřeme. Nic jiného nezbývá," netají majitelka Kateřina Bernášková.

Zaměstnanci likérky Helsinki Group z Třanovic na Frýdecko-Místecku mají až do odvolání zkrácený pracovní úvazek na osm hodin týdně. "Rozhodnutí chápou jako nutné pro omezení nárůstu ztrát a oddálení existenčních problémů," uvedl jednatel Martin Němec s tím, že české lihovarnictví doplatí na situaci víc než praví pachatelé.