Kraj chce sloučit gymnázia na Bruntálsku. Studenti i učitelé se bouří

  8:52aktualizováno  8:52
Příští týden se při hlasování bruntálských a krajských zastupitelů rozhodne, zda ze tří gymnázií na Bruntálsku zůstane jen jedno. Radní chtějí městské osmileté gymnázium podřídit místnímu krajskému. Zároveň chce kraj sloučit gymnázia v Bruntálu a ve Vrbně pod Pradědem, kde by bylo odloučené pracoviště.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Michal Klíma, MAFRA

"Jsme znepokojení možností zrušení Městského osmiletého gymnázia. Jsme rovněž překvapení, že k tak důležitému kroku se nevedla debata s rodiči, studenty a pracovníky školy," uvádějí učitelé ve svém prohlášení. O záměru se dozvěděli před dvěma týdny. V pondělí svolali mimořádné třídní schůzky, na kterých vznikla petice. Podepsali všichni rodiče.

Prohlášení mají i studenti. "Přijďte na zastupitelstvo! Sice zasedá až v 15.30, ale budeme tam čekat už od 13 hodin," vyzývá studentka Šárka Václavíková na facebookových stránkách za záchranu školy.

Město se ke změně rozhodlo kvůli úbytku studentů. "Naplněnost loni činila tři čtvrtiny cílové kapacity," říká mluvčí radnice Jiří Ondrášek. Zdůrazňuje však, že jde ze strany městské rady o doporučení a právě zastupitelstvo rozhodne. "Podle navrhovaného řešení má v Bruntále zůstat jedno gymnázium zřizované krajem, který by garantoval zachování čtyřletého a osmiletého cyklu vzdělávání. Tím by se i snížil odliv žáků ze šestých tříd základních škol," vysvětluje Ondrášek.

Obavy panují i ve Vrbně, petici ale zatím nesepisují

Krajský úřad s převzetím zřizovatelství počítá. Chtějí jej realizovat paralelně se sloučením gymnázií v Bruntále a Vrbně. Vznikla by jedna velká škola. "Ve Vrbně by zůstalo odloučené pracoviště. Čas pak ukáže, co dál," říká vedoucí krajského odboru školství Libor Lenčo.

Na Sportovním gymnáziu Vrbno pod Pradědem se petice zatím neorganizují, ale dění pečlivě sledují. "Už v červnu měli krajští zastupitelé o sloučení rozhodnout. Od té doby s námi nikdo nehovořil a bod se objevil i v září. Na jednání pojedu," říká ředitelka Jitka Krätschmerová.

Obavy mezi učiteli, žáky i rodiči ve Vrbně panují. "Myslím, že je to jeden z důvodů poklesu počtu nových studentů. Rodiče neví, jak to s gymnáziem bude, tak dají děti raději jinam," dodává Krätschmerová.

Od nového roku se v kraji sloučí šest dalších škol

Dodává, že zrušit školu je jednoduché, ale její případná obnova bude komplikovaná. Místní trenéři mají nejvyšší trenérské licence. "Jestli nás sloučí s gymnáziem v Bruntále, těžko se udrží sportovní obory. Máme běžecké a alpské lyžování, snowboarding, biatlon, cyklistiku a orientační sporty. Máme pro ně v okolí ideální podmínky," říká ředitelka.

Pokud zastupitelé kývnou, ke sloučení by došlo už od nového roku. Stejně jako v případě další šestice škol v kraji. Od ledna se sloučí frenštátské gymnázium a střední průmyslová škola elektrotechnická, střední se základní školou v Havířově a opavská obchodní akademie a střední škola poštovních a logistických služeb.

Školy už se připravují. Kraj zároveň plánuje další úpravy středního školství. Letos už je ale zastupitelé řešit nebudou. "Záměrů je ještě relativně hodně a optimalizace se bude dál připravovat. Letos už ale do zastupitelstva nepůjdou. Ještě jsme například vůbec neřešili Novojičínsko," říká šéf krajského odboru školství Libor Lenčo.

Nejčtenější

Havíři vyfotili v Beskydech medvěda. Stál od nás patnáct metrů, říkají

Medvěd v oblasti beskydské hory Smrk na Frýdecko-Místecku. (15. listopadu 2018)

Medvěda, který se pohybuje v oblasti beskydské hory Smrk, vyfotili dva muži. „Na ten zážitek nikdy nezapomeneme,“...

Nové tramvaje v Ostravě zlobí, část řidičů s nimi odmítá jezdit

V Ostravě už jezdí nové tramvaje.

Dvě desítky počítačem řízených tramvají firmy Stadler jezdí po Ostravě teprve od 1. listopadu, lidé už ale poznali,...

Obec na Frýdecko-Místecku upozorňuje na medvěda. Šelmu zachytila fotopast

Lidé natočili medvěda ve skiareálu na Trojáku

Upozornění na medvěda vyvěsila dnes na své webové stránky obec Ostravice. Šelmu zachytila fotopast v noci na dnešek v...

Svět podle Pastrňáka. Co dělá z kluka z Havířova hokejovou superstar?

David Pastrňák (88) z Bostonu útočí na branku Buffala kolem Rasmuse Dahlina.

I jeho blízcí dál žasnou, co všechno si David Pastrňák dovolí mezi machry v NHL. Nádherné akce, hattricky. Čeští...

Prodloužená Rudná začíná i končí v poli, dostaví ji snad v roce 2020

Prodloužená Rudná končí a dalších zhruba čtyři sta metrů už vede jen zpevněná...

Už tři roky je otevřená nová silnice I/11 mezi Ostravou a Opavou, která zklidnila dopravu v Hrabyni či Velké Polomi....

Další z rubriky

Ostravské stopy: V Ostravě jsem prožil nejkrásnější léta, vzpomíná Špaček

Ladislav Špaček

V dalším dílu seriálu MF DNES Ostravské stopy přinášíme povídání s někdejším mluvčím Václava Havla a také...

Mozek je líný. Musí se neustále trénovat, tvrdí trenérka paměti

Do kurzů Dagmar Maroszové chodí studenti, dospělí i senioři. Při lekcích...

Stres, netrpělivost a roztržitost – i kvůli tomu dnes lidé často zapomínají. Dagmar Maroszová z Třince je naopak učí,...

Nehodu se čtyřmi mrtvými zavinil řidič dodávky, její pátý pasažér přežil

Tragická nehoda v Třinci si vyžádala čtyři mrtvé. (11. 11. 2018)

Viníkem tragické nehody, která se stala před devíti dny v Třinci-Neborech a při níž zahynuli čtyři lidé, je řidič...

Najdete na iDNES.cz