Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Kraj chce z nemocnic vytvořit jednu organizaci, pak zruší stovky lůžek

  • 5
Moravskoslezský krajský úřad zveřejnil plán na ozdravění svých osmi nemocnic, které mají dluhy ve výši 210 milionů korun. Kraj nemocnice k 1. červenci sloučí v jednu organizaci a poté zruší přibližně 530 lůžek. Ročně tak chce ušetřit takřka 300 miliónů korun.

MF DNES v uplynulých týdnech zveřejnila změny, které kraji doporučuje analýza nemocnic zpracovaná firmou RGM Medical. Ty hned vyvolaly řadu protestů mezi starosty i řediteli nemocnic.

Plány na změny infikovaly krajskou koalici

Napětí a hádky uvnitř koalice. I to je součást debat o změnách v nemocnicích kraje.

Zatímco zastupitelé z řad opoziční ODS by neváhali zvednout ruku pro sloučení všech osmi krajských nemocnic do jedné akciové společnosti, což si zpočátku přál hejtman, komunisté i mnozí sociální demokraté se postavili proti.

Veřejně to dala najevo například Alena Krušinová (ČSSD), šéfka zdravotního výboru, který je poradním orgánem krajského zastupitelstva. A s kritikou záměrů, byť jen mezi spolustraníky, se netajila ani další členka výboru - lékařka Růžena Šarišská (KSČM).

Ostrá polemika o nemocnicích však už má pro druhou z nich smutnou dohru. Šarišská se rozhodla odejít ze strany i výboru. Vyprovokovala ji k tomu krajská rada KSČM, která rozeslala mnoha komunistům e-mail s doporučením umožnit lékařce odchod z výboru kvůli „nepochopitelným a neakceptovatelným závěrům...“ „Jsem už dlouho pod tlakem některých kolegů a nejsem ochotná to dál snášet,“ řekla MF DNES Růžena Šarišská, podle které krajská rada KSČM zneužila její soukromou korespondenci, v níž přátele informovala o jednání výboru.

Je možné, že boj o další osud nemocnic bude mít brzy i další „oběti“. Kraj chystá personální změny v představenstvu Bílovecké nemocnice. Asi odvolá jeho šéfa Martina Raise, který je striktně proti útlumu akutní péče v Bílovci.

Podle hejtmana Jaroslava Palase jsou ale změny nezbytné. „Naše nemocnice se dostávají do ekonomicky složité situace. Zdravotní pojišťovny v posledních dvou letech snížily platby o sedm procent. My na to musíme reagovat, aby nemocnice obstály,“ říká.

Hrozí krach nemocnic?

Osm krajských nemocnic s ročním obratem asi 4,2 miliardy korun je podle něj nyní ve ztrátě kolem 210 milionů korun.

„Za to se dá pořídit 4 000 endoprotéz,“ uvedl hejtman, podle kterého by otálení mohlo ve výsledku položit čtyři nejztrátovější zdravotnická zařízení - v Karviné-Ráji, Novém Jičíně, Opavě a Bílovci.

Náměstek hejtmana pro zdravotnictví Karel Konečný (KSČM) dodal, že příjmy od pojišťoven letos krajským nemocnicím klesnou ve srovnání s loňskem asi o 150 milionů korun. A finanční situaci nemocnic ještě zhorší zvýšení platů lékařům i zvýšení daně z přidané hodnoty.

„Například navýšení platů zdravotních sester v roce 2009 znamenalo pro naše zařízení zvýšení nákladů o 120 milionů korun, z toho ale jen třetinu uhradily zdravotní pojišťovny, zbytek šel z režie nemocnic...,“ řekl Konečný s tím, že kraji nezbývá než zastavit prohlubující se ztráty a koncepčně řešit budoucnost nemocnic.

Akciová společnost asi nebude

To vše jsou podle radních kraje důvody, proč na podzim rozhodli, že si za téměř dva miliony korun nechají vypracovat analýzu činností nemocnic a pověřili tím tým Norberta Schellonga, který pro tento účel založil společnost RGM Medical. Ta mimo jiné kraji doporučila sloučení všech nemocnic.

„Analýza ukázala, že to bude nejefektivnější. V prvním roce bychom mohli díky sloučení a redukci lůžek ušetřit téměř 300 milionů korun,“ říká Konečný.

Schellong ale kraji navrhuje, ať sedm nemocnic, které jsou příspěvkovými organizacemi, sloučí v jednu akciovou společnost a tu spojí s Bíloveckou nemocnicí, která je akciovou společností už nyní. Změnila se, když kraji vládla ODS.

Přeměnu dalších nemocnic zastavila nová krajská koalice ČSSD a KSČM. Vytvořené akciové společnosti zrušila. Nyní hejtman plánoval jednu akciovou společnost, ale zatímco pravicová opozice je pro, narazil na odpor ve vlastních řadách.

Komunisté jsou proti a také řada sociálních demokratů v tom vidí riziko pozdější privatizace. „Převládá názor vytvořit příspěvkovou společnost,“ přiznal hejtman.

Máte obavy, že se zhorší dostupnost lékařské péče?

celkem hlasů: 6290

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 úterý 5. dubna 2011. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 2192
Ne
Ne 2074
Nevím
Nevím 2024