Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Kraj spojí frenštátskou průmyslovku s gymnáziem, plán vyvolal protesty

  • 1
Moravskoslezský krajský úřad hodlá zahájit vlnu slučování středních škol. Důvodem je nižší počet žáků a také úspora nákladů. Jenže například ve Frenštátu pod Radhoštěm na Novojičínsku se vedení průmyslové školy nelíbí spojení s místním gymnáziem. Obává se, že peníze na rozvoj školy z posledních let tak přijdou vniveč.

Už od 1. ledna příštího roku má podle plánů kraje Střední průmyslová škola elektrotechniky, informatiky a řemesel ve Frenštátě a tamní gymnázium fungovat pod hlavičkou jednoho subjektu. A do dvou či do tří let mají obě školy sídlit na jednom místě - v budově současné průmyslovky.

Proč se mají školy spojit

Krajský úřad k tomu vede několik důvodů. Především je to demografický pokles a snižující se počet studentů hlavně na průmyslovce.

Budovy obou škol budou do budoucna vyžadovat nákladné investice, kraj proto chce investovat jen do jedné.

Kraj považuje sloučení za nezbytné. Pedagogové z průmyslové školy protestují. "Máme obavy z útlumu elektrotechnických oborů. Elektrotechnice letos otvíráme dvě třídy, ale kraj po nás chce, abychom otevřeli jen jednu kvalitní třídu," říká ředitel školy Lubomír Spáčil.

Průmyslovka se obává odchodu odborníků

Přiznává, že třídy nejsou zcela naplněné. Jenže podle pedagogů se tímto krokem nebudou zcela využívat speciální učebny, do kterých už se investovaly miliony. Škola rovněž přijde o řadu odborníků.

V letošním roce se navíc plánuje za dalších několik milionů korun rekonstrukce dílen pro elektrikáře. V případě, že se obor přesune jinam, by ale škola dílny už nevyužila.

Vedoucí odboru školství kraje Libor Lenčo nastínil, že zatím zůstane vše při starém. "Učební obor elektrikář po sloučení na škole zůstává. Sloučením dotčen nebude, protože je navázán i na nějaké projekty," vysvětlil Lenčo. Stěhování ale nevyloučil. "Až v budoucnosti, v návaznosti na snižující se počet dětí, se ukáže, jestli tam ten obor bude, nebo ne," dodal.

Další učebny vzniknou v poloprázdném internátu

Při současném počtu žáků obou škol je budova kapacitně nedostačující. Kraj proto plánuje mimo jiné využít poloprázdných prostor internátu. Tam by chtěl zřídit všeobecné učebny.

Za slučováním stojí především ekonomické důvody. "Samozřejmě je to dáno demografickým poklesem a snižujícím se počtem dětí především na průmyslovce. S tím souvisí i několik let trvající nenaplněnost tříd. Navíc se berou děti na čím dál nižší úrovní. Škola už totiž několik let nedělá přijímací zkoušky," řekl Lenčo.

Ředitel považuje slučování občas za absurdní

Dalším důvodem je podle něj to, že by obě budovy do budoucna vyžadovaly velké investice. Proto se kraji vyplatí investovat raději jen do jedné.

Pedagogové však se sloučením nesouhlasí. "Pokles žáků je celoplošný. Nepříjemné je na tom, že se to řeší rovněž plošně. Nikdo v kraji neřekne, která škola má prioritu nebo které obory budeme podporovat a které ne. Dochází k absurdnímu spojování škol," míní ředitel průmyslovky.

Návrh na sloučení škol radní kraje doporučili zastupitelstvu ke schválení. Zastupitelé jej budou projednávat 22. června.