Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Moravskoslezská Krajská hospodářská komora: Firmy musí o sobě více vědět

  15:55aktualizováno  15:55
Ještě lepší služby chce podnikatelům nabídnout nová ředitelka Krajské hospodářské komory Moravskoslezského kraje Natálie Šitavancová. V rozhovoru pro MF DNES řekla, že by si přála, aby firmy v regionu začaly mezi sebou více komunikovat a byly si navzájem obchodními partnery i inspirací.

Absolventka VŠB-TU Ostrava Natálie Šitavancová rok studovala v USA. V Krajské hospodářské komoře Moravskoslezského kraje pracuje jedenáct let, v červenci se stala její ředitelkou. | foto: Adolf Horsinka

„Máme v komoře mnoho možností i znalostí, jak podnikatelům pomoci. Stačí, když se stanou našimi členy. Pak záleží už jen na tom, jak budou aktivní,“ říká Šitavancová, která v moravskoslezské Krajské hospodářské komoře pracuje jedenáct let.

Před rozhovorem jsem se zeptal několika lidí, jestli vědí, co dělá hospodářská komora. Většina jen tušila, málokdo věděl...
Právě to chceme změnit. Hospodářská komora ČR je největším zástupcem firem, má sílu prosazovat podnikatelské zájmy, dokonce se můžeme podílet na připomínkování legislativy...

Takže něco jako podnikatelské odbory?
Slovo odbory bych nepoužívala. Jsme zastřešující podnikatelská instituce, která propaguje zájmy podnikatelů a v rámci kraje se snažíme zlepšovat podnikatelské prostředí. Pomáháme navazovat kontakty, umíme i účinně pomoci v plánech na expanzi do zahraničí.

Ředitelka moravskoslezské Krajské hospodářské komory Natálie Šitavancová.

Ředitelka moravskoslezské Krajské hospodářské komory Natálie Šitavancová.

Neříkají si však podnikatelé, proč mají vlastně vstoupit do hospodářské komory, k čemu je jim to dobré? Jestli to pro ně není zbytečné papírování, kterého už tak mají více než dost?
Právě naopak. Pokud se stanou členy komory, tak s námi rozhodně žádnou administrativní zátěž nemají. Pomáháme jim ve vyřizování mnoha věcí, což jim šetří nejen prostředky, ale také hodně času. Víme od současných členů, že nás považují za důležitého partnera a pomocníka. Například jim každý týden posíláme newsletter (elektronický zpravodaj, pozn. red.), ve kterém mimo jiné uvádíme legislativní novinky. Díky tomu mají velkou šanci, že jim neunikne žádná zákonná změna nebo nařízení.

Kolik má Krajská hospodářská komora v Moravskoslezském kraji členů?
Aktuálně jich máme tři sta třicet.

Je to hodně, nebo málo?
Jsme jedni z lepších. Naše Krajská hospodářská komora patří v rámci České republiky k největším.

Co podnikatele stojí členství?
Fyzickou osobu jen pětistovku ročně, právnickou pět tisíc ročně. Většinu našich služeb pak mají zadarmo. Našimi členy jsou jak velké firmy, například Hyundai, ArcelorMittal nebo Třinecké železárny, ale pomáháme i mnoha malým živnostníkům, třeba sklenářům nebo opravářům obuvi. Velikost firmy nerozhoduje. Máme opravdu širokou škálu služeb.

Krajská hospodářská komora MSK

Z čeho takzvaně žijete? Jen z členských příspěvků?
Ano. Jen z členských příspěvků a ze služeb, které poskytujeme i veřejnosti. Například v sídle hospodářské komory ve Výstavní ulici v Ostravě fungujeme také jako Czech Point (kontaktní místo veřejné správy, pozn. red.), vyřizujeme mýto, lidé si u nás mohou ověřit faktury a všechny dokumenty, které po nich žádá obchodní partner, také provádíme celně-certifikační služby. Finanční prostředky ale získáváme na dotační projekty. Nyní pracujeme na dvou. V prvním jsme součástí mezinárodní sítě na podporu podnikání Enterprise Europe Network, která pomáhá malým a středním podnikům dostat se na zahraniční trhy. A druhým je projekt vzdělávání, v němž členským firmám nabízíme možnost zdarma školit své zaměstnance. Během dvou let bychom měli zorganizovat tři sta školení a proškolit pět stovek účastníků. Školíme manažerské dovednosti, účetnictví a další ekonomické oblasti, ale jsou tam i školení jako například svařování, účastníci si mohou také udělat i speciální řidičské oprávnění a podobně.

V regionu působí například i Agentura pro regionální rozvoj, funguje tady vládní zmocněnec a další organizace, jež se rovněž hlásí k podpoře podnikání. Nekonkurujete si tak navzájem?
Určitě si nekonkurujeme. My jsme tady zejména pro firmy, které potřebují poradit, potřebují službu, nevědí, jak se dostat do světa, nevědí, jak například sepsat podnikatelský plán. A s ostatními spolupracujeme. Zrovna s Agenturou pro regionální rozvoj a Vysokou školou báňskou každoročně organizujeme velkou konferenci, kde se už uzavřela řada kontraktů. A třeba s krajským úřadem fungujeme například tak, že pokud přijede nějaký velvyslanec, tak sezveme k jednání podnikatele, kteří mají zájem do dané země rozšířit svou působnost.

Na začátku jste zmínila, že chcete zlepšit komunikaci mezi firmami v regionu. Jak toho chcete docílit?
Krajská hospodářská komora má zcela nové webové stránky, které nabízejí rozšířené služby. Zvláště menší firmy tak v rámci regionu propagujeme, navíc na webu nově máme odkaz s názvem Členové členům, kam firmy zasílají své nabídky, mohou se tam pochlubit i tím, co nového dokázaly. Rádi bychom rozvinuli jejich vzájemnou komunikaci. Je jich přeci jen 330, ne všechny známe osobně, takže kromě toho, že uděláme krásný seznam s prokliky, tak bychom chtěli, aby se podnikatelé mezi sebou setkávali ať už na základě společných oborů, nebo nějakého tématu.

A jak jim chcete pomoci v proniknutí do zahraničí?
Na zahraniční obchod jsme hodně zaměření. Na únor například chystáme misi do Srbska, zúčastní se jí deset firem, jimž srbští kolegové najdou partnery pro jednání. Tady jsme na návštěvě zase měli slovinské firmy.

Mají podnikatelé i žádosti, které nemůžete splnit?
To se stává jen občas a kvůli tomu, že to není v naší kompetenci. V takovém případě je nasměrujeme tam, kde danou věc mohou vyřídit.

S podnikateli určitě hodně hovoříte. Co je nyní v kraji trápí nejvíce?
Určitě to je nedostatek zaměstnanců, zvláště pak těch kvalifikovaných. Přetrvává také výrazný nedostatek technicky vzdělaných pracovníků. Krajská hospodářská komora je signatářem Paktu zaměstnanosti, hodně se věnujeme spolupráci s odbornými školami, spolupracujeme s úřadem práce a snažíme se, aby se i v této oblasti situace zlepšila.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Moravskoslezský kraj:

Volby do Senátu

Moravskoslezský kraj volí své zástupce do Senátu PČR ve volebních obvodech 68 - Opava, 71 - Ostrava-město a 74 - Karviná. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Dny NATO uvítaly 225 tisíc lidí. Legenda z Vietnamu zaplavila nebe vlčími máky

Letoun Bronco shazuje 200 tisíc kvítků vlčích máků.

Na mošnovském letišti končí Dny NATO v Ostravě, největší armádně-bezpečnostní show v Evropě. K vidění byla dvacítka...

Závěr první části Dnů NATO obstarali výsadkáři a severské stíhačky

Akrobatická skupina Křídla bouře z Chorvatska

Na mošnovském letišti proběhla první část Dnů NATO v Ostravě. Největší armádně-bezpečnostní show v Evropě divákům...Ostravou kolují až tisíce dávek zrádné drogy. S alkoholem zabíjí

Moravskoslezská policie zveřejnila zajištěný obal syntetického canabinoidu,...

Už zřejmě devatenáct lidí se od pondělí přiotrávilo po požití syntetického canabinoidu. U deseti z nich bylo potvrzeno,...

Starosta emigrant. Vedl příhraniční Hrčavu, teď kandiduje na Slovensku

Starosta Hrčavy na Frýdecko-Místecku má nakročeno za hranice. Kandiduje ve...

K ojedinělému kroku se odhodlal starosta Hrčavy Petr Staňo. Muž, který stál osm let v čele malé vesnice v...

Hokejistu Jihlavy zbila na severu Moravy přesila, měl otřes mozku

Michal Hlinka po napadení skupinou výtržníků.

Jihlavský útočník Michal Hlinka se bude nějakou dobu léčit z návštěvy severní Moravy, odkud pochází. Hokejistu a jeho...

Další z rubriky

Řidič zezadu narazil do klád naložených na traktoru, na místě zahynul

Nehoda motocyklisty na babetě a cyklisty v Českém Brodě (21. března 2014)

Tragická nehoda se stala v úterý večer na Frýdecko-Místecku. Dvacetiletý šofér felicie tam zezadu narazil do...

Soud opět řeší korupční kauzu. Lobbista Dědic obviňuje žalobce ze lží

Martin Dědic u Krajského soudu v Ostravě (13. února 2017).

Krajský soud v Ostravě v tomto týdnu opět řeší korupční kauzu Dědic nazvanou podle hlavního aktéra, podnikatele a...

Napřed se přiotrávil, napodruhé ho zabila. Zrádná droga má další oběť

V rostlinné podobě může připomínat marihuanu.

Životu nebezpečná umělá náhražka marihuany, která se šíří na Ostravsku, má už druhou oběť. Zabila pětačtyřicetiletého...

Rozdáváme 32 lahví z nové řady Canpol Babies. Přihlaste se o tu svoji
Rozdáváme 32 lahví z nové řady Canpol Babies. Přihlaste se o tu svoji

Soutěžte o dětskou lahvičku Canpol Babies. Je to snadné!

Najdete na iDNES.cz