Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ostravský lobbista Dědic před soudem. Žalobce je vůči mně podjatý, říká

  13:21aktualizováno  13:21
Krajský soud v Ostravě začal v pondělí projednávat dosud zřejmě nejrozsáhlejší případ údajných manipulací s veřejnými zakázkami, které měl mít na svědomí ostravský podnikatel a lobbista Martin Dědic. Ten jakékoliv nezákonné praktiky odmítl a naopak státního zástupce označil za podjatého.

Obžalovaný Martin Dědic v jednací síni Krajského soudu v Ostravě. (5. prosince 2016) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Na lavici obžalovaných je osm podnikatelů a zástupci čtyř firem. Dědicovi hrozí za zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, přijetí úplatku a legalizace výnosů z trestné činnosti až dvanáctileté vězení.

Obžaloba viní Dědice, že ačkoliv neměl podepsanou žádnou poradenskou nebo jinou smlouvu například s Dopravním podnikem Ostravě, či Městskou nemocnicí, ovlivňoval v letech 2008 až 2013 některé jejich zakázky. Za to mu měla být vyplacena odměna přes třicet milionů korun.

Kauza Dědic se údajně rozrůstá

Pravděpodobně v souvislosti s kauzou ostravského lobbisty Martina Dědice bylo v minulých dnech obviněno dalších 23 lidí. „Obvinění jsou podezřelí ze zkrácení daně ve formě organizované zločinecké skupiny. Způsobená škoda činí 360 milionů korun,“ uvedl státní zástupce Vít Koupil. Dědic mezi nově obviněnými není.

Koupil nechtěl blíže případ s ohledem na vyšetřování komentovat. Dodal jen, že lidé byli obvinění ze zkrácení daně, poplatku a jiné podobné platby, účasti na zločinecké skupiny. „Jedna osoba je obviněna z legalizace výnosů z trestné činnosti," doplnil.

Podle neoficiálních informací by mohlo jít o daňové úniky snížením daňového základu fiktivními nebo předraženými reklamními smlouvami. (jog, ČTK)

Státní zástupce Vít Koupil v obžalobě například uvedl, že Dědic nabídl zástupcům firmy Pragoimex, že díky politickým známostech na ostravském magistrátu umí ovlivnit zakázku na nákup nových tramvají tak, že to bude vyhovovat právě této firmě.

Poradenská činnost jako zástěrka korupce

„Za účelem zastření skutečné povahy uvedené nelegální činnosti a za ní poskytovaných finančního plnění, úplatků, se dohodli, že tyto úplatky budou zastírat údajnou činnosti poradenské společnosti Happy Summer, později Bussines Advisor. Uvedené osoby přitom věděly, že tato firma jim žádné poradenskou činnost neposkytne,“ konstatoval státní zástupce Vít Koupil.

Dědic podle něj také měl velký vliv v Městské nemocnici Ostrava, odkud si údajně vyžádal i zápis porady primářů, naléhal na personální změny a také ovlivňoval zakázky.

Obžaloba také zmiňuje propojenost Dědice s několika politiky ČSSD, a to s bývalým hejtmanem Miroslavem Novákem, Simonou Piperkovou, Vojtěchem Mynářem, Lumírem Palyzou a Adamem Rykalou. Žádný z politiků však obžalován nebyl, všichni jsou v pozici svědků.

Dědic obžalobu odmítl. „Zcela se distancuji od toho, co v obžalobě zaznělo. Jsou to jen představy státního zástupce, které staví nad důkazy,“ konstatoval Dědic a v útocích na Koupila pokračoval.

Prohlídka apartmánu na Mallorce za dvacet minut

Jeho postup opakovaně označil za podjatý a skandální. Vyšetřovatelům i žalobci vyčítal, že například pozměňovali znění odposlechů nebo znalci předali nezapečetěný počítačový pevný disk. „To je skandální. Znalec pak zjistil, že se soubory bylo manipulováno v době, když už disk měla policie,“ uvedl Dědic.

Mezi obhájci obžalovaných podnikatelů a firem je i známý advokát Tomáš Sokol....

Mezi obhájci obžalovaných podnikatelů a firem je i známý advokát Tomáš Sokol. (5. prosince 2016)

Za důkaz manipulace ve vyšetřování považuje i to, že mu nebylo umožněno zúčastnit se všech domovních prohlídek, ačkoliv o to žádal. „Bylo mi například jen sděleno, že za dvacet minut začne prohlídka mého apartmánu na Mallorce,“ konstatoval Dědic.

Vyjádřil se také k tomu, že si s politiky velmi často telefonoval a psal textové zprávy. Například s exhejtmanem Novákem v období od května 2012 do září 2013 provedli 5 077 hovorů nebo SMS, s Piperkovou pak za o pět měsíců kratší období 1 431 hovorů nebo SMS. Podle obžaloby prý probírali různé politické i personální záměry.

„Se všemi se znám, ale jsou to známí nebo kamarádi. Nikdy, jak ostatně vyplývá z odposlechů, jsme nejdenali o zakázkách, vše bylo v osobní rovině,“ hájil se Dědic.

Obžalovaný svá prohlášení přečetl, na otázky už odpovídat odmítl. Stejně tak postupoval i druhý z obžalovaných, Jaroslav Křemen z firmy Pragoimex.

Soud bude pokračovat v příštím roce a zdaleka není jasné, kdy skončí. Vzhledem ke složitosti dokazování a rozsahu obžaloby lze očekávat velmi dlouhé jednání.

Autor:


Nejčtenější

Syrové borůvky už nejíme, říká žena, které zničila játra liščí tasemnice

Primář Petr Kümpel ukazuje CT snímek jater napadených tasemnicí liščí.

Infekční oddělení Slezské nemocnice v Opavě má v péči čtyři pacienty nakažené vzácnou a životu nebezpečnou liščí...

Vítejte v nejhorším městě kraje, hlásá cedule v Jablunkově

Cedule vlevo od vstupu na koupaliště, které navštěvují i lidé ze Slovenska a...

Vítejte v Jablunkově, v nejhorším městě v kraji. Ceduli s tímto nápisem pověsil na venkovní stěnu místní restaurace...Ať chcípne, psali lidé pod fotku kurdského novorozence. Policie je obvinila

Ilustrační snímek

Již několik měsíců řeší policie na Třinecku nenávistné komentáře, které se na sociální síti šířily na adresu dítěte s...

Bohemians - Ostrava 0:1, rozhodli bratři Šašinkové. A Baník je čtvrtý

Milan Baroš (vpravo) z Ostravy pod tlakem Davida Bartka z Bohemians,.

Souboje, snaha, velmi slušná divácká kulisa. A dlouho žádné góly. Až z jedné z posledních akcí zápasu udeřil hostující...

Bakala před komisi k OKD nepřišel. Necháme ho předvést, vzkázal Černohorský

Podnikatel, investor a filantrop Zdeněk Bakala.

Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace OKD se usnesla, že nechá předvést policií Zdeňka Bakalu, protože se...

Další z rubriky

Festival Hrady CZ pokračuje v Hradci nad Moravicí. S Klusem i J.A.R.

Zpěvák kapely Divokej Bill Václav Bláha na festivalu České Hrady CZ ve Švihově.

Populární hudba v blízkosti historické památky, to jsou tradiční Hrady CZ. Dnes se festival přesouvá do Hradce nad...

Muži zabavili hrnky s nacistickými symboly. Policie je využije při výuce

Zabavené hrnky využije policie pro výukový program.

Desítky keramických hrnků s Adolfem Hitlerem a dalšími nacistickými symboly zabavily úřady muži na Novojičínsku....

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Najdete na iDNES.cz