Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ostravský lobbista Dědic před soudem. Žalobce je vůči mně podjatý, říká

  13:21aktualizováno  13:21
Krajský soud v Ostravě začal v pondělí projednávat dosud zřejmě nejrozsáhlejší případ údajných manipulací s veřejnými zakázkami, které měl mít na svědomí ostravský podnikatel a lobbista Martin Dědic. Ten jakékoliv nezákonné praktiky odmítl a naopak státního zástupce označil za podjatého.

Obžalovaný Martin Dědic v jednací síni Krajského soudu v Ostravě. (5. prosince 2016) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Na lavici obžalovaných je osm podnikatelů a zástupci čtyř firem. Dědicovi hrozí za zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, přijetí úplatku a legalizace výnosů z trestné činnosti až dvanáctileté vězení.

Obžaloba viní Dědice, že ačkoliv neměl podepsanou žádnou poradenskou nebo jinou smlouvu například s Dopravním podnikem Ostravě, či Městskou nemocnicí, ovlivňoval v letech 2008 až 2013 některé jejich zakázky. Za to mu měla být vyplacena odměna přes třicet milionů korun.

Kauza Dědic se údajně rozrůstá

Pravděpodobně v souvislosti s kauzou ostravského lobbisty Martina Dědice bylo v minulých dnech obviněno dalších 23 lidí. „Obvinění jsou podezřelí ze zkrácení daně ve formě organizované zločinecké skupiny. Způsobená škoda činí 360 milionů korun,“ uvedl státní zástupce Vít Koupil. Dědic mezi nově obviněnými není.

Koupil nechtěl blíže případ s ohledem na vyšetřování komentovat. Dodal jen, že lidé byli obvinění ze zkrácení daně, poplatku a jiné podobné platby, účasti na zločinecké skupiny. „Jedna osoba je obviněna z legalizace výnosů z trestné činnosti," doplnil.

Podle neoficiálních informací by mohlo jít o daňové úniky snížením daňového základu fiktivními nebo předraženými reklamními smlouvami. (jog, ČTK)

Státní zástupce Vít Koupil v obžalobě například uvedl, že Dědic nabídl zástupcům firmy Pragoimex, že díky politickým známostech na ostravském magistrátu umí ovlivnit zakázku na nákup nových tramvají tak, že to bude vyhovovat právě této firmě.

Poradenská činnost jako zástěrka korupce

„Za účelem zastření skutečné povahy uvedené nelegální činnosti a za ní poskytovaných finančního plnění, úplatků, se dohodli, že tyto úplatky budou zastírat údajnou činnosti poradenské společnosti Happy Summer, později Bussines Advisor. Uvedené osoby přitom věděly, že tato firma jim žádné poradenskou činnost neposkytne,“ konstatoval státní zástupce Vít Koupil.

Dědic podle něj také měl velký vliv v Městské nemocnici Ostrava, odkud si údajně vyžádal i zápis porady primářů, naléhal na personální změny a také ovlivňoval zakázky.

Obžaloba také zmiňuje propojenost Dědice s několika politiky ČSSD, a to s bývalým hejtmanem Miroslavem Novákem, Simonou Piperkovou, Vojtěchem Mynářem, Lumírem Palyzou a Adamem Rykalou. Žádný z politiků však obžalován nebyl, všichni jsou v pozici svědků.

Dědic obžalobu odmítl. „Zcela se distancuji od toho, co v obžalobě zaznělo. Jsou to jen představy státního zástupce, které staví nad důkazy,“ konstatoval Dědic a v útocích na Koupila pokračoval.

Prohlídka apartmánu na Mallorce za dvacet minut

Jeho postup opakovaně označil za podjatý a skandální. Vyšetřovatelům i žalobci vyčítal, že například pozměňovali znění odposlechů nebo znalci předali nezapečetěný počítačový pevný disk. „To je skandální. Znalec pak zjistil, že se soubory bylo manipulováno v době, když už disk měla policie,“ uvedl Dědic.

Mezi obhájci obžalovaných podnikatelů a firem je i známý advokát Tomáš Sokol....

Mezi obhájci obžalovaných podnikatelů a firem je i známý advokát Tomáš Sokol. (5. prosince 2016)

Za důkaz manipulace ve vyšetřování považuje i to, že mu nebylo umožněno zúčastnit se všech domovních prohlídek, ačkoliv o to žádal. „Bylo mi například jen sděleno, že za dvacet minut začne prohlídka mého apartmánu na Mallorce,“ konstatoval Dědic.

Vyjádřil se také k tomu, že si s politiky velmi často telefonoval a psal textové zprávy. Například s exhejtmanem Novákem v období od května 2012 do září 2013 provedli 5 077 hovorů nebo SMS, s Piperkovou pak za o pět měsíců kratší období 1 431 hovorů nebo SMS. Podle obžaloby prý probírali různé politické i personální záměry.

„Se všemi se znám, ale jsou to známí nebo kamarádi. Nikdy, jak ostatně vyplývá z odposlechů, jsme nejdenali o zakázkách, vše bylo v osobní rovině,“ hájil se Dědic.

Obžalovaný svá prohlášení přečetl, na otázky už odpovídat odmítl. Stejně tak postupoval i druhý z obžalovaných, Jaroslav Křemen z firmy Pragoimex.

Soud bude pokračovat v příštím roce a zdaleka není jasné, kdy skončí. Vzhledem ke složitosti dokazování a rozsahu obžaloby lze očekávat velmi dlouhé jednání.

Autor:Nejčtenější

Druhá vražda ve stejné obci. Policie z ní viní muže, který skočil pod vlak

(Ilustrační snímek)

Druhou vraždu ve dvou týdnech vyšetřují moravskoslezští kriminalisté v Suchdole nad Odrou na Novojičínsku. Podle...

Je to budoucnost, věří nové formě placení za MHD bankéři i města

Platba bezkontaktní kartou je v Ostravě hit.

Pípnutí u terminálu při nástupu do tramvaje a jízdné je zaplaceno. Žádné drobné, žádné lístky. Všechno jde bezkontaktně...Bagristovi se při demolici zasekly nůžky, padající most ho stáhl s sebou

Na Novojičínsku se zřítil most, na kterém byl dělník v bagru.

Při demolici mostu na silnici I/48 u Příbora na Novojičínsku se v sobotu ráno těžce zranil bagrista. Podle informací...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Další z rubriky

Muž zemřel při práci na statku, spadl z dvoumetrové betonové zídky

Záběr na jedno z aut, které používají moravskoslezští záchranáři.

Devětapadesátiletý muž, který pracoval jako dělník na statku v obci Hošťálkovy na Bruntálsku, zemřel po pádu ze zídky....

Ostravské stopy: Vítkovice mají nezaměnitelný genius loci, říká Ilja Novák

Profesní kariéra animátora Ilji Nováka je z velké části spojena s ostravským...

Svůj vztah k městu líčí v seriálu MF DNES a iDNES.cz Ostravské stopy režisér a animátor Ilja Novák. Vzpomíná na rodné...

Dušan Rapoš točí pohádku. Draka bolí hlava i ve štramberské jeskyni

Herci se při natáčení pohádky potýkali s nízkými teplotami.

V dračí sluj se dočasně proměnila jeskyně Šipka ve Štramberku. Začátkem března si totiž známou lokalitu vybrali filmaři...

Najdete na iDNES.cz