Denis Vinček v jednací síni Krajského soudu v Ostravě se svou advokátkou. (23....

Denis Vinček v jednací síni Krajského soudu v Ostravě se svou advokátkou. (23. listopadu 2016) | foto: Jaroslav Ožana, ČTK

Podvodník napálil 20 tisíc lidí. Dostal šest let, o miliony nepřijde

  • 184
Případ jednoho z nejrozsáhlejších podvodů posledních let ukončil Krajský soud v Ostravě. Denis Vinček podle obžaloby smyšlenými nabídkami práce oklamal zhruba dvacet tisíc lidí, z nichž vymámil přes šest milionů korun. Soud mu za to vyměřil trest šesti let vězení a zákaz činnosti. Majetek ale muži ponechal.

Obžalovanému hrozilo vězení od pěti do deseti let. Vyhlášení rozsudku nebyl přítomen, ale jeho obhájce si vzal lhůtu na rozmyšlenou, zda se odvolá. Stejně postupovala státní zástupkyně.

Osmatřicetiletý Vinček po dobu šesti let nabízel až třicet korun za obálku, do níž měli zájemci vkládat listiny. Horní hranice odměn prý neexistovala. Navíc za odměnu vybízel, aby lidé sháněli další zájemce.

Systém byl velmi propracovaný. Muž zaplatil dokonce takzvaná prémiová čísla, například 900 09 30, na které lidé posílali textové zprávy zpoplatněné částkami 30 a 90 korun. Když jejich zájem přetrvával, měli za zaslání podrobnějších informací zaplatit na bankovní účty 660 až 680 korun.

Nabídka domácí práce, kterou údajný podvodník napálil téměř dvacet tisíc lidí.

Zájemců bylo v době ekonomické krize mnoho, nejméně 19 360, které se podařilo dohledat. Nikdo z nich se práce, natož peněz, nedočkal.

Slovák jako výmluva

„Nepovažuji se za podvodníka a svou činnost nepovažuji za trestnou. Každý z lidí měl možnost si rozmyslet, zda zaplatí, nebo ne,“ obhajoval se Vinček. Tvrdil, že jen dělal prostředníka slovenskému podnikateli. Jestli on své sliby splnil, už nezjišťoval.

Soudce poznamenal, že se slovenským partnerem opravdu spolupracoval. Ale jeho „pyramidový“ program ještě vylepšil. „Navíc když se ozval nespokojený klient, tak ho obžalovaný na muže ze Slovenska neodkazoval, ale buď neodpověděl nebo jen konstatoval, ať si dotyčný vybere jinou nabídku.“

V několika desítkách případů, pokud byli zákazníci hodně neoblomní, Vinček poplatek vrátil. „Ale to jen proto, aby minimalizoval případné problémy a v celkovém rozsahu to činí jen velmi malou část,“ konstatoval soudce.

Byty si pořídil ještě před začátkem souzené trestné činnosti

Výši trestu vysvětlil tak, že se obžalovaný nedoznal, proto trest na spodní hranici pěti let nepřipadal v úvahu. Na druhé straně výše škody o moc nepřekročila pětimilionový limit této trestní sazby a k podmínečnému trestu za podobnou činnost z roku 2005, který však už byl zahlazen, nemůže soud přihlížet.

Policie muži také zabavila pět bytů. Ale o ty Vinček nepřijde.

„Byly pořízeny ještě před zahájením souzené trestné činnosti, případně měsíc po zahájení, takže nelze říci, že šlo o výnos z trestné činnosti,“ uvedl soudce. Státní zástupkyně dodala, že navíc jsou na byty bankovní zástavy například kvůli hypotékám.

Vinček nemusí ani zaplatit šest milionů, které od podvedených lidí nelegálně získal. Nikdo z postižených se totiž vzhledem k nepříliš vysoké „jednotlivé“ škodě zhruba šesti set korun nepřihlásil o náhradu.