Drama v tramvaji zastavila žena s pistolí. Nic si nepamatuji, tvrdí souzený

  11:16aktualizováno  11:16
Brutálním napadením cestujících v tramvaji se ve čtvrtek začal zabývat Krajský soud v Ostravě. Z útoku se zpovídá 29letý Radim Foltera. Jeho řádění ukončila až žena, která vytáhla legálně drženou zbraň. Za svůj zákrok pak dostala medaili za statečnost.

Incident se stal loni v sobotu 9. prosince po dvacáté hodině v tramvaji číslo 8 nedaleko zastávky Mariánské náměstí. Podle obžaloby dal Foltera po rozepři dalšímu pasažérovi takzvanou hlavičku do obličeje, pak jej udeřil pěstí a když napadený klečel na podlaze tramvaje, vzal ještě částečně naplněnou lahev a velkou silou oběť udeřil do hlavy, až se lahev rozbila.

„Pak ještě do muže kopl. Ženu, která se známého snažila bránit, pak udeřil otevřenou dlaní do tváře,“ konstatoval státní zástupce.

Napadení utrpěli četné pohmožděniny a další zranění. Podle žalobce jen náhodou u napadeného muže nedošlo k poškození mozku, případně ke ztrátě oka.

Folterovi hrozí za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví pět až dvanáct let vězení, napadený navíc žádá odškodnění ve výši 200 tisíc korun.

Fotogalerie

Obžalovaný u soudu velmi špatně snášel přítomnost médií, zejména pak fotografů a kameramanů. Před začátkem jednání dokonce odešel ze soudní síně s tím, že se vrátí, ať ho přestanou natáčet a fotografovat.

K případu pak řekl, že si na útok vůbec nevzpomíná a vinu přisuzuje alkoholu. „Přitom alkohol piju jen zřídka. Ale ten den si jen vzpomínám, že jsem hrál hry na počítači a k tomu vypil s kofolou půllitrovou lahev rumu. Pak jsem se začal nudit a šel do blízké hospody,“ vypovídal obžalovaný.

Obžalovaný řekl, že si na útok nevzpomíná

V pohostinství pil dvanáctistupňové pivo, neví však, kolik ho bylo. K tomu přidal i několik panáků vodky. Že si pak ještě koupil lahev kořalky a vešel do tramvaje, už prý vůbec neví.

„To jsem se dozvěděl až z vyšetřování. Vůbec si neumím vysvětlit, jak jsem se ocitl v Mariánských Horách. Pak jen vím, že jsem se probudil na konečné zastávce,“ popisoval Foltera.

Kamerový záznam útoku v tramvaji

Na druhý den mu bylo velmi špatně, proto zůstal ležet. Pak mu však tehdejší přítelkyně řekla o videu z tramvaje, které policie poskytla médiím kvůli vyšetřování případu. V něm se Foltera poznal. 

„Šel jsem na policii a tam se přiznal. Svého činu lituji a postiženým jsem poslal omluvné dopisy,“ konstatoval Foltera.

Není to jeho první zkušenost se soudy. Už v roce 2012 byl odsouzen ke čtyřem rokům vězení za těžké ublížení na zdraví a i v současnosti čelí dalšímu stíhání u Okresního soudu v Ostravě. Kvůli čemu, se nepodařilo zjistit. Jak soudu řekl, v současnosti nepracuje a živí ho rodiče.

Napadený: Žena mi možná zachránila život

K soudu přišel i napadený Jiří Bernhardt. Novinářům řekl, že Foltera po něm chtěl v tramvaji cigarety a když mu řekl, že je nemá, tak se na něj obořil, ať na něj nečumí.

„Pak už následovaly rány, vůbec jsem to nečekal. Jen si pak vzpomínám, že jsem byl na podlaze a snažil se vstát,“ líčil. Úder lahví už prý nevnímal.

Další pasažérka v tramvaji, když viděla, co se děje, tak z kabelky vytáhla legálně drženou pistoli Glock a důrazně vyzvala útočníka, aby svého počínání zanechal. Ke zdůraznění svého požadavku zbraň ještě natáhla. Foltera se okamžitě zklidnil.

„Chtěl bych té paní poděkovat, protože mi možná zachránila život,“ poznamenal Bernhardt. Žena později dostala od krajského policejního ředitele Tomáše Kužela medaili za statečnost, přeje si však zůstat v anonymitě.

Autor:

Nejčtenější

Sparta selhala. Slavia podzimním mistrem, s Plzní se jí výrazně vzdálily

Slávistická radost v utkání s Mladou Boleslaví, Peter Olayinka a Miroslav Stoch...

Podzimní část fotbalové ligy vyhraje Slavia, jasno je o tom už kolo před koncem. V 18. kole lídr porazil Mladou...

Hokejista, co si koupil sám sebe: Jsem hrozně rád, že jsem to udělal

Petr Šidlík (uprostřed) v dresu Vítkovic.

Nedávno rozvířil hokejové hladiny v Česku prohlášením, že se musel z Jihlavy vykoupit, přičemž Dukle zaplatil tolik,...

O vraždě Kramných elektřinou nemám pochybnosti, říká znalec Dvořáček

Předseda Ústavu soudního lékařství v Ostravě Igor Dvořáček také vypovídal v...

Je předsedou akademického senátu Lékařské fakulty Ostravské univerzity, téměř dvacet let vedl Ústav soudního lékařství...

Plekanec byl u další výhry. Hokejisté Kladna porazili Frýdek-Místek

Tomáš Plekanec se po návratu z NHL poprvé představil v dresu Kladna, zasáhl do...

Kladenský víkend s Tomášem Plekancem byl pro domácí hokejisty úspěšný. Při sobotní výhře nad Litoměřicemi (4:2) se...

Z Ostravy převáželi pacienta s podezřením na MERS, choroba se nepotvrdila

Hasiči pomáhali zdravotníkům s přesunem pacienta do sanitky. Použili ochranný...

Sanitka ve středu převážela z Fakultní nemocnice v Ostravě na pražskou Bulovku pacienta s podezřením na nebezpečnou...

Další z rubriky

Z Ostravy převáželi pacienta s podezřením na MERS, choroba se nepotvrdila

Hasiči pomáhali zdravotníkům s přesunem pacienta do sanitky. Použili ochranný...

Sanitka ve středu převážela z Fakultní nemocnice v Ostravě na pražskou Bulovku pacienta s podezřením na nebezpečnou...

Železárny Vítkovice, díky nimž se rozrostla Ostrava, slaví 190 let

Vysoké pece v roce 1893.

Do Ostravy ve čtvrtek zavítali potomci Habsburků a Gutmannů, zakladatelských rodů Vítkovických železáren. Mimo jiné si...

Panelák město opraví, lidé z bytů v centru Opavy se nemusejí stěhovat

Opava začne rozdělovat městské byty podle jiných pravidel.

Lidé, kteří žijí v městských bytech na severní straně Horního náměstí v Opavě, se nemusejí stěhovat jinam. Panelový dům...

Najdete na iDNES.cz