Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vrah pošťačky ze Skřipova žádá obnovu řízení, zpochybňuje pachové stopy

  13:24aktualizováno  13:24
Krajský soud v Ostravě zahájil rozhodování o obnově řízení v případu vraždy poštovní úřednice ze Skřipova na Opavsku. Za tento násilný čin dostal devatenáct let vězení nyní devětadvacetiletý Martin Balhar. Jeho obhájce zpochybnil použití pachových stop při dokazování i způsob jejich získání.

Na kauzu také upozorňuje spolek Šalamoun, který si všímá nejasných případů. Zvláště mu, stejně jako obhajobě, vadí rozsudky postavené na pachových stopách.

Fotogalerie

„Je zcela prokazatelné, že pachové stopy nejsou tím důkazem, za který byly dlouhé roky brány v potaz. V Nizozemí byla metoda pachové identifikace zcela zakázána. Má totiž vysokou chybovost a je těsně nad hranicí náhody,“ konstatoval místopředseda spolku Václav Peričevič.

Dodal, že Česká republika je zřejmě jediným státem, který na základě pachových stop rozhoduje závažné případy. „Navíc psovod nemá vědět, která pachová konzerva je ta správná a co má pes označit,“ dodal Peričevič.

Balhar žádá zrušení znaleckého posudku z oboru kriminalistiky, obnovení řízení a zproštění viny. „Jako nevinný člověk už nevěřím nikomu, čtyři roky už nad tím přemýšlím,“ konstatoval.

Balhar: Na poště jsem byl, ale o dvě hodiny dříve

Odsouzený muž, který stejně jako poštovní úřednice pochází ze Skřipova, obce se zhruba tisícovkou obyvatel, nepopírá, že v osudné pondělí 30. září 2013 na poště byl.

Říká, že kolem patnácté hodiny tam rušil účet. Doklady měl ve složce, kterou údajně předtím stočil do rukávu bundy, když jel na kole a zpotil se. O rušení účtu pak jednal s později zavražděnou úřednicí. „Proto se můj pach do prostoru za přepážkou přenesl, nikoliv že bych tam vstoupil,“ uvádí na svou obhajobu.

Odmítá, že by se pak na poště objevil i zhruba o dvě hodiny později v době vraždy. Prý byl doma, což mu dosvědčují rodinní příslušníci.

Vražda pošťačky

 • pondělí 30. září 2013
  Večer bylo v prostorách pošty ve Skřipově nalezeno tělo 39leté poštovní úřednice, kterou někdo ubil k smrti.
 • 6. srpna 2014
  Policie zadržela 26letého Martina Balhara, který ve Skřipově žil a úřednici znal.
 • 28. ledna 2016
  Krajský soud v Ostravě poslal Balhara na sedmnáct let do vězení.
 • 19. dubna 2016
  Vrchní soud v Olomouci zpřísnil trest na devatenáct let.
 • 29. září 2016
  Nejvyšší soud v Brně zamítl Balharovo dovolání.
 • 24. dubna 2018 Krajský soud zahájil rozhodování o  znovuotevření případu.

Soudy se opíraly právě i o četné Balharovy pachové stopy na poštovním trezoru, před ním, na kabelce zavražděné úřednice, na její ruce a na vnitřní klice poštovní přepážky. Pes vyhledávající stopy prý ani jednou nezaváhal.

Řetězec nepřímých důkazů stačil

Balhar nyní u soudu působil sebejistě. Soudkyně ho však zastavila vždy, když chtěl zpochybňovat rozhodování soudu, a upozornila ho, že nesmí nikoho křivě obviňovat.

V dokazování Balharovy viny scházel soudům otisk prstu, chyběl svědek, nenašly se ani uloupené peníze. Nepřímé důkazy jsou ale podle soudců dostačující.

„Řetězec nepřímých důkazů do sebe spolehlivě zapadá. Není pochyb o tom, že pachatelem tohoto zločinu je právě obžalovaný,“ uvedl předseda senátu Vrchního soudu v Olomouci Petr Angyalossy, který Balharovi v dubnu 2016 zpřísnil trest ze sedmnácti na devatenáct let vězení. Balharovo dovolání pak zamítl i Nejvyšší soud.

Podle spisu Balhar devětatřicetiletou pošťačku osobně znal a napadl ji 30. září 2013, když odešel z hospody. Vnikl za přepážku a ženě zasadil osm ran do hlavy a temene neznámým tupým předmětem.

Úřednice se snažila rány vykrýt a bránila se. Útočník jí způsobil mnohačetné poranění včetně krvácení do mozku a žena na místě zemřela. Z trezoru si poté muž odnesl 200 tisíc korun a utekl.

Soud o obnově řízení zatím nerozhodl, jednání odročil na polovinu května.

Autoři: ,


Nejčtenější

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...

Ať chcípne, psali lidé pod fotku kurdského novorozence. Policie je obvinila

Ilustrační snímek

Již několik měsíců řeší policie na Třinecku nenávistné komentáře, které se na sociální síti šířily na adresu dítěte s...Bohemians - Ostrava 0:1, rozhodli bratři Šašinkové. A Baník je čtvrtý

Milan Baroš (vpravo) z Ostravy pod tlakem Davida Bartka z Bohemians,.

Souboje, snaha, velmi slušná divácká kulisa. A dlouho žádné góly. Až z jedné z posledních akcí zápasu udeřil hostující...

Bakala před komisi k OKD nepřišel. Necháme ho předvést, vzkázal Černohorský

Podnikatel, investor a filantrop Zdeněk Bakala.

Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace OKD se usnesla, že nechá předvést policií Zdeňka Bakalu, protože se...

Tak těm lidem dejte byty, říká autor žaloby na bezdoplatkové zóny

Majitel Hotelu Grand Zdeněk Plaček.

Majitel bohumínského Hotelu Grand Zdeněk Plaček podal žalobu na město kvůli zavádění bezdoplatkových zón. V jeho domě...

Další z rubriky

Výměny potrubí omezují dopravu i dodávky vody v Moravskoslezském kraji

Ilustrační snímek

Cestování po Moravskoslezském kraji dokážou znepříjemnit nejen opravy silnic, ale i rekonstrukce vodovodních a...

V Bohumíně už funguje nový kruhový objezd. Ještě ho čeká krátká uzavírka

Kruhový objezd u Turnova bude bezpečnější. (ilustrační snímek)

Řidiči už v Bohumíně na Karvinsku jezdí po novém kruhovém objezdu, který má zjednodušit dopravu u průmyslových podniků...

Nový fenomén? Uprostřed měst se objevují louky s kvítím

Květnatá louka ze semen firmy Planta Naturalis

Zatímco na vesnicích květiny ze zahrad téměř vymizely a kolem domů roste pouze nízce posekaný trávník bez bylin i...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz