Vrah pošťačky ze Skřipova žádá obnovu řízení, zpochybňuje pachové stopy

  13:24aktualizováno  13:24
Krajský soud v Ostravě zahájil rozhodování o obnově řízení v případu vraždy poštovní úřednice ze Skřipova na Opavsku. Za tento násilný čin dostal devatenáct let vězení nyní devětadvacetiletý Martin Balhar. Jeho obhájce zpochybnil použití pachových stop při dokazování i způsob jejich získání.

Na kauzu také upozorňuje spolek Šalamoun, který si všímá nejasných případů. Zvláště mu, stejně jako obhajobě, vadí rozsudky postavené na pachových stopách.

Fotogalerie

„Je zcela prokazatelné, že pachové stopy nejsou tím důkazem, za který byly dlouhé roky brány v potaz. V Nizozemí byla metoda pachové identifikace zcela zakázána. Má totiž vysokou chybovost a je těsně nad hranicí náhody,“ konstatoval místopředseda spolku Václav Peričevič.

Dodal, že Česká republika je zřejmě jediným státem, který na základě pachových stop rozhoduje závažné případy. „Navíc psovod nemá vědět, která pachová konzerva je ta správná a co má pes označit,“ dodal Peričevič.

Balhar žádá zrušení znaleckého posudku z oboru kriminalistiky, obnovení řízení a zproštění viny. „Jako nevinný člověk už nevěřím nikomu, čtyři roky už nad tím přemýšlím,“ konstatoval.

Balhar: Na poště jsem byl, ale o dvě hodiny dříve

Odsouzený muž, který stejně jako poštovní úřednice pochází ze Skřipova, obce se zhruba tisícovkou obyvatel, nepopírá, že v osudné pondělí 30. září 2013 na poště byl.

Říká, že kolem patnácté hodiny tam rušil účet. Doklady měl ve složce, kterou údajně předtím stočil do rukávu bundy, když jel na kole a zpotil se. O rušení účtu pak jednal s později zavražděnou úřednicí. „Proto se můj pach do prostoru za přepážkou přenesl, nikoliv že bych tam vstoupil,“ uvádí na svou obhajobu.

Odmítá, že by se pak na poště objevil i zhruba o dvě hodiny později v době vraždy. Prý byl doma, což mu dosvědčují rodinní příslušníci.

Vražda pošťačky

 • pondělí 30. září 2013
  Večer bylo v prostorách pošty ve Skřipově nalezeno tělo 39leté poštovní úřednice, kterou někdo ubil k smrti.
 • 6. srpna 2014
  Policie zadržela 26letého Martina Balhara, který ve Skřipově žil a úřednici znal.
 • 28. ledna 2016
  Krajský soud v Ostravě poslal Balhara na sedmnáct let do vězení.
 • 19. dubna 2016
  Vrchní soud v Olomouci zpřísnil trest na devatenáct let.
 • 29. září 2016
  Nejvyšší soud v Brně zamítl Balharovo dovolání.
 • 24. dubna 2018 Krajský soud zahájil rozhodování o  znovuotevření případu.

Soudy se opíraly právě i o četné Balharovy pachové stopy na poštovním trezoru, před ním, na kabelce zavražděné úřednice, na její ruce a na vnitřní klice poštovní přepážky. Pes vyhledávající stopy prý ani jednou nezaváhal.

Řetězec nepřímých důkazů stačil

Balhar nyní u soudu působil sebejistě. Soudkyně ho však zastavila vždy, když chtěl zpochybňovat rozhodování soudu, a upozornila ho, že nesmí nikoho křivě obviňovat.

V dokazování Balharovy viny scházel soudům otisk prstu, chyběl svědek, nenašly se ani uloupené peníze. Nepřímé důkazy jsou ale podle soudců dostačující.

„Řetězec nepřímých důkazů do sebe spolehlivě zapadá. Není pochyb o tom, že pachatelem tohoto zločinu je právě obžalovaný,“ uvedl předseda senátu Vrchního soudu v Olomouci Petr Angyalossy, který Balharovi v dubnu 2016 zpřísnil trest ze sedmnácti na devatenáct let vězení. Balharovo dovolání pak zamítl i Nejvyšší soud.

Podle spisu Balhar devětatřicetiletou pošťačku osobně znal a napadl ji 30. září 2013, když odešel z hospody. Vnikl za přepážku a ženě zasadil osm ran do hlavy a temene neznámým tupým předmětem.

Úřednice se snažila rány vykrýt a bránila se. Útočník jí způsobil mnohačetné poranění včetně krvácení do mozku a žena na místě zemřela. Z trezoru si poté muž odnesl 200 tisíc korun a utekl.

Soud o obnově řízení zatím nerozhodl, jednání odročil na polovinu května.

Autoři: ,

Výsledky voleb 2018

Přehledně zpracované výsledky komunálních voleb dle okresů pro Moravskoslezský kraj:

Volby do Senátu

V Moravskoslezském kraji vyhráli druhé kolo voleb do Senátu ve volebních obvodech 68 - Opava: Herbert Pavera, 71 - Ostrava-městoLeopold Sulovský a 74 - Karviná: Petr Vícha.Nejčtenější

Do střechy vozu s pražskou značkou někdo v Ostravě zasekl krumpáč

Podnikateli z Ostravy někdo zasekl do střechy luxusního vozu krumpáč.

Nepříjemné překvapení čekalo v neděli odpoledne na podnikatele Michala Kubíčka z Ostravy. Do střechy jeho luxusního...

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...Ostravica granica. Oblast Těšínska po Mnichovu zabraly polské jednotky

Říjen 1938: Polské tanky v Českém Těšíně před hotelem Piast.

Nejen Němci nebo Maďaři. Před osmdesáti lety využilo politicky příznivé situace a agónie prvorepublikového...

V Kauflandu se plazila užovka. Prodejna po třech dnech otevře

Chycená užovka obojková.

Neškodnou užovku obojkovou odchytili v pátek ráno v prodejně Kaufland v Orlové. Kvůli výskytu hada byl market od...

V orlovském Kauflandu se plazil had. Druhým dnem ho hledají

Ilustrační snímek

Od úterního rána hledali hasiči v orlovském Kauflandu hada, kterého předtím lidé spatřili na prodejně. Neupřesněný druh...

Další z rubriky

Zraněné ženě na Frýdecko-Místecku pomáhali hasiči ze střechy garáže

Hasiči v sobotu v podvečer pomáhali ženě v Raškovicích, která spadla ze střechy...

V sobotu v podvečer vyjížděly dvě jednotky hasičů k ženě, která spadla ze střechy rodinného domu na Frýdecku-Místecku....

Vyměňte šéfa Fakultní nemocnice Ostrava, žádají zdravotníci i studenti

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a Evžen Machytka (zleva) při středečním...

Ve Fakultní nemocnici Ostrava to opět vře. Rušno je tam od nástupu nového ředitele Evžena Machytky, ale tak vyhrocená...

Vysázet 80 procent listnáčů? Vlastníci s návrhem obnovy lesů nesouhlasí

Zdejší listnatý les je plný nádherných vzrostlých dubů letních nebo jírovců s...

Ministerstvo životního prostředí navrhuje pro Moravskoslezský, Olomoucký a Zlínský kraj, aby se v lokalitách zasažených...

Najdete na iDNES.cz