Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Účetní soudí za zpronevěru, podle žalobce za 15 let ukradla osm milionů

  10:51aktualizováno  12:44
Krajský soud v Ostravě začal projednávat případ účetní Anastazie Stoklasové z Bohumína. Ta je obžalovaná, že v téměř pěti stovkách případů poslala peníze školních zařízení na své a další účty, čímž zpronevěřila téměř osm milionů korun.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Josef Gabzdyl, iDNES.cz

Devětapadesátiletá Stoklasová vedla účetnictví Základní a mateřské školy na ulici ČS. armády, dále pak Mateřské školy se speciální třídou a také Centra sociálních služeb. Všechny organizace zřizuje město.

Podle státního zástupce její nelegální praktiky začaly už v roce 2000 a skončily až po kontrole města v roce 2015. Když se po zjištění prvních nesrovnalostí kontrolorky zaměřily na převody peněz mnoho let zpátky, nestačily se divit. Odhalily, že celkem si Stoklasová nejspíše nelegálně přišla na téměř osm milionů korun.

Za zpronevěru a podvod tak ženě hrozí pět až deset let vězení.

Obžalovaná se z líčení omluvila

Stoklasová se zahájení hlavního líčení nezúčastnila. Požádala, aby se jednalo konalo v její nepřítomnosti, čemuž soud vyhověl.

Vyšetřovací spis čítá 26 svazků, hned na začátku státní zástupce hodiny četl seznam všech podezřelých peněžních převodů.

Podle spisu si obžalovaná penězi z bohumínské městské kasy platila například leasing vozu Opel Astra, stavební spoření její i dalších členů rodiny, několik pojistek, úhrady za provoz mobilů nebo úhrady faktur, například za knihy. Většinou to byly částky v řádu stokorun nebo tisícikorun, čím více jistoty však obžalovaná získávala, tím víc částky rostly a občas se dostaly do desetitisíců.

Stoklasová zneužívala důvěru ředitelek škol

„V rozporu se svými pracovními povinnostmi, vedena záměrem obohatit sebe a osoby sobě blízké, neoprávněně převáděla finanční prostředky pomocí transakcí v elektronickém bankovnictví. Platby pak zaúčtovala do nákladů příspěvkových organizací,“ přiblížil státní zástupce. Stoklasová podle obžaloby upravovala účetní výkazy škol a dlouhodobě zneužívala důvěry ředitelek příspěvkových organizací.

„Předkládala k podpisu příkazy k úhradě, přičemž měla předstírat, že se jedná o příkazy směřující k úhradě závazků příspěvkové organizace,“ konstatoval státní zástupce.

Obhájkyně Stoklasové Veronika Navrátilová odmítla novinářům sdělit cokoliv konkrétnějšího.„Nemám od klientky svolení k podávání informací, proto se k případu nebudeme vyjadřovat,“ vysvětlila obhájkyně.

Starosta: Škodu budeme vymáhat

Starosta Bohumína Petr Vícha připomněl podobný případ z minulosti, kdy úřednice majetkového odboru radnice dostala za zpronevěru čtyř milionů korun podmínku. Městu všechny peníze vrátila, dokonce kvůli tomu prodala i dům.

„Po tomto incidentu jsme kontrolní systém ještě více zpřísnili a přijali řadu opatření, a to nejen na radnici, ale i u příspěvkových organizací města, aby se už podobná situace nikdy neopakovala. Toto zpřísnění vedlo k tomu, že jsme u jedné z našich účetních, která pracovala hned pro tři naše příspěvkové organizace, narazili na ještě sofistikovanější případ zpronevěry. Tato žena, která měla pověst spolehlivého a pečlivého člověka, dokonce falšovala i výpisy z účtu, aby nebylo možné její počínání odhalit,“ uvedl starosta.

Ten ocenil práci kontrolorek, které i přes důkladnost Stoklasové machinace odhalily. „Další kontroly už žádný další případ zpronevěry neodhalily. I v tom nejdůmyslnějším kontrolním systému může dojít k selhání, je ale vždy jen otázkou času, než se odhalí. Jakmile soud vyřkne rozhodnutí, jsme připraveni vzniklou škodu vymáhat,“ zakončil Vícha.

Před deseti lety získala účetní městskou cenu

Stoklasová dostala v roce 2007 ocenění v městské anketě Bohumínský Amos. Tehdy po předání ocenění Stoklasová prohlásila pro městské webové stránky: „Škola je především o učitelích. Od kuchařek, přes školníka až po uklízečky se jim proto snažíme vyjít vstříc, aby měli čas na svou práci a děti se ve škole cítily jako doma. Proto vnímám ocenění jako uznání práce všech správních zaměstnanců. Jsme rádi, že na nás město myslí a podporuje nás nejen finančně.“

Autor:Nejčtenější

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

O zásahu skladníků proti zlodějům píší světová média. Z videa je virál

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Video, které zachycuje zásah ostravských skladníků proti trojici zlodějů, se stalo hitem nejen tuzemských médií. U...Ostravskem otřáslo zemětřesení o síle 3,5. S lidmi se zhouply postele

Denní záznam seismografu ve stanici OKC na Ostravsku

Před čtvrtou hodinou ranní probudilo lidi z Ostravska řinčení sklenic či houpání postelí. Podle seismologů oblastí...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra hned dvou krajských měst v ČR letos zdobí jehličnany, které rodiče zasadili na počest narození svých synů....

Holčička v lese spadla do studny. Ve školce si hrála na schovávanou

Pohled do staré šestimetrové studny v lese, kam spadla čtyřletá dívenka.

Hra v lesní školce na Frýdecko-Místecku dopoledne málem skončila tragédií. Čtyřletá dívka tam totiž při hře na...Další z rubriky

Po požáru tří chat našli hasiči mrtvého člověka. Neví se, kdo to je

Požár skladovací haly na seno a slámu v Česticích na Rychnovsku. (14. 11. 2015)

Tři rekreační chaty hořely v noci na dnešek v Janovicích na Frýdecko-Místecku. V jedné z nich objevili hasiči mrtvého...

Studenti budou za MHD v Ostravě platit stejně jako školáci

V dopravních prostředcích MHD v Ostravě začali pracovat přepravní asistenti. A...

Spory politiků kvůli ceně jízdného pro studenty, kteří využívají městskou hromadnou dopravu (MHD) v Ostravě, jsou...

Žena z Frýdku-Místku spadla z okna na balkon sousedů, její stav je vážný

Vrtulník Letecké záchranné služby v Ostravě.

Vážná zranění utrpěla žena, která ráno vypadla z okna ve čtvrtém patře domu ve Frýdku-Místku. Zřítila se na balkon o...Najdete na iDNES.cz