Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Účetní soudí za zpronevěru, podle žalobce za 15 let ukradla osm milionů

  10:51aktualizováno  12:44
Krajský soud v Ostravě začal projednávat případ účetní Anastazie Stoklasové z Bohumína. Ta je obžalovaná, že v téměř pěti stovkách případů poslala peníze školních zařízení na své a další účty, čímž zpronevěřila téměř osm milionů korun.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Josef Gabzdyl, iDNES.cz

Devětapadesátiletá Stoklasová vedla účetnictví Základní a mateřské školy na ulici ČS. armády, dále pak Mateřské školy se speciální třídou a také Centra sociálních služeb. Všechny organizace zřizuje město.

Podle státního zástupce její nelegální praktiky začaly už v roce 2000 a skončily až po kontrole města v roce 2015. Když se po zjištění prvních nesrovnalostí kontrolorky zaměřily na převody peněz mnoho let zpátky, nestačily se divit. Odhalily, že celkem si Stoklasová nejspíše nelegálně přišla na téměř osm milionů korun.

Za zpronevěru a podvod tak ženě hrozí pět až deset let vězení.

Obžalovaná se z líčení omluvila

Stoklasová se zahájení hlavního líčení nezúčastnila. Požádala, aby se jednalo konalo v její nepřítomnosti, čemuž soud vyhověl.

Vyšetřovací spis čítá 26 svazků, hned na začátku státní zástupce hodiny četl seznam všech podezřelých peněžních převodů.

Podle spisu si obžalovaná penězi z bohumínské městské kasy platila například leasing vozu Opel Astra, stavební spoření její i dalších členů rodiny, několik pojistek, úhrady za provoz mobilů nebo úhrady faktur, například za knihy. Většinou to byly částky v řádu stokorun nebo tisícikorun, čím více jistoty však obžalovaná získávala, tím víc částky rostly a občas se dostaly do desetitisíců.

Stoklasová zneužívala důvěru ředitelek škol

„V rozporu se svými pracovními povinnostmi, vedena záměrem obohatit sebe a osoby sobě blízké, neoprávněně převáděla finanční prostředky pomocí transakcí v elektronickém bankovnictví. Platby pak zaúčtovala do nákladů příspěvkových organizací,“ přiblížil státní zástupce. Stoklasová podle obžaloby upravovala účetní výkazy škol a dlouhodobě zneužívala důvěry ředitelek příspěvkových organizací.

„Předkládala k podpisu příkazy k úhradě, přičemž měla předstírat, že se jedná o příkazy směřující k úhradě závazků příspěvkové organizace,“ konstatoval státní zástupce.

Obhájkyně Stoklasové Veronika Navrátilová odmítla novinářům sdělit cokoliv konkrétnějšího.„Nemám od klientky svolení k podávání informací, proto se k případu nebudeme vyjadřovat,“ vysvětlila obhájkyně.

Starosta: Škodu budeme vymáhat

Starosta Bohumína Petr Vícha připomněl podobný případ z minulosti, kdy úřednice majetkového odboru radnice dostala za zpronevěru čtyř milionů korun podmínku. Městu všechny peníze vrátila, dokonce kvůli tomu prodala i dům.

„Po tomto incidentu jsme kontrolní systém ještě více zpřísnili a přijali řadu opatření, a to nejen na radnici, ale i u příspěvkových organizací města, aby se už podobná situace nikdy neopakovala. Toto zpřísnění vedlo k tomu, že jsme u jedné z našich účetních, která pracovala hned pro tři naše příspěvkové organizace, narazili na ještě sofistikovanější případ zpronevěry. Tato žena, která měla pověst spolehlivého a pečlivého člověka, dokonce falšovala i výpisy z účtu, aby nebylo možné její počínání odhalit,“ uvedl starosta.

Ten ocenil práci kontrolorek, které i přes důkladnost Stoklasové machinace odhalily. „Další kontroly už žádný další případ zpronevěry neodhalily. I v tom nejdůmyslnějším kontrolním systému může dojít k selhání, je ale vždy jen otázkou času, než se odhalí. Jakmile soud vyřkne rozhodnutí, jsme připraveni vzniklou škodu vymáhat,“ zakončil Vícha.

Před deseti lety získala účetní městskou cenu

Stoklasová dostala v roce 2007 ocenění v městské anketě Bohumínský Amos. Tehdy po předání ocenění Stoklasová prohlásila pro městské webové stránky: „Škola je především o učitelích. Od kuchařek, přes školníka až po uklízečky se jim proto snažíme vyjít vstříc, aby měli čas na svou práci a děti se ve škole cítily jako doma. Proto vnímám ocenění jako uznání práce všech správních zaměstnanců. Jsme rádi, že na nás město myslí a podporuje nás nejen finančně.“

Autor:Nejčtenější

Je to budoucnost, věří nové formě placení za MHD bankéři i města

Platba bezkontaktní kartou je v Ostravě hit.

Pípnutí u terminálu při nástupu do tramvaje a jízdné je zaplaceno. Žádné drobné, žádné lístky. Všechno jde bezkontaktně...

Druhá vražda ve stejné obci. Policie z ní viní muže, který skočil pod vlak

(Ilustrační snímek)

Druhou vraždu ve dvou týdnech vyšetřují moravskoslezští kriminalisté v Suchdole nad Odrou na Novojičínsku. Podle...Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Na D1 u Ostravy se srazilo sedm aut, dálnici blokoval hořící kamion

Na dálnici D1 mezi exity na Butovice a Hladké Životice u obce Kujavy na...

Na dálnici D1 mezi exity na Butovice a Hladké Životice na Novojičínsku se ráno stala hromadná dopravní nehoda sedmi...

Hokejový luxus ze skla a betonu. Nejkrásnější stadion v Česku má Třinec

Třinečtí hokejisté při prvním tréninku ve Werk Arene.

Na úpatí Beskyd, na dohled kouřícím železárnám stojí nejkrásnější hokejový stadion v extralize - tedy alespoň očima...

Další z rubriky

Na popravu musely koukat davy. V Těšíně si připomněli oběšení 24 odbojářů

Lidé se každoročně setkávají v polském Těšíně v místě popravy, aby si...

Památku čtyřiadvaceti polských občanů Těšínského Slezska, kteří byli 20. března 1942 při veřejné exekuci pověšeni v...

Ostravské stopy: Vítkovice mají nezaměnitelný genius loci, říká Ilja Novák

Profesní kariéra animátora Ilji Nováka je z velké části spojena s ostravským...

Svůj vztah k městu líčí v seriálu MF DNES a iDNES.cz Ostravské stopy režisér a animátor Ilja Novák. Vzpomíná na rodné...

Žena, která nechala novorozence zemřít ve skříni, si odpyká patnáct let

Ženě potvrdil vrchní soud patnáctiletý trest za vraždu novorozence.

Za vraždu novorozence si mladá žena z Frýdlantu nad Ostravicí odpyká patnáct let vězení. Trest uložený ostravským...

Najdete na iDNES.cz