Účetní soudí za zpronevěru, podle žalobce za 15 let ukradla osm milionů

  10:51aktualizováno  12:44
Krajský soud v Ostravě začal projednávat případ účetní Anastazie Stoklasové z Bohumína. Ta je obžalovaná, že v téměř pěti stovkách případů poslala peníze školních zařízení na své a další účty, čímž zpronevěřila téměř osm milionů korun.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Josef Gabzdyl, iDNES.cz

Devětapadesátiletá Stoklasová vedla účetnictví Základní a mateřské školy na ulici ČS. armády, dále pak Mateřské školy se speciální třídou a také Centra sociálních služeb. Všechny organizace zřizuje město.

Podle státního zástupce její nelegální praktiky začaly už v roce 2000 a skončily až po kontrole města v roce 2015. Když se po zjištění prvních nesrovnalostí kontrolorky zaměřily na převody peněz mnoho let zpátky, nestačily se divit. Odhalily, že celkem si Stoklasová nejspíše nelegálně přišla na téměř osm milionů korun.

Za zpronevěru a podvod tak ženě hrozí pět až deset let vězení.

Obžalovaná se z líčení omluvila

Stoklasová se zahájení hlavního líčení nezúčastnila. Požádala, aby se jednalo konalo v její nepřítomnosti, čemuž soud vyhověl.

Vyšetřovací spis čítá 26 svazků, hned na začátku státní zástupce hodiny četl seznam všech podezřelých peněžních převodů.

Podle spisu si obžalovaná penězi z bohumínské městské kasy platila například leasing vozu Opel Astra, stavební spoření její i dalších členů rodiny, několik pojistek, úhrady za provoz mobilů nebo úhrady faktur, například za knihy. Většinou to byly částky v řádu stokorun nebo tisícikorun, čím více jistoty však obžalovaná získávala, tím víc částky rostly a občas se dostaly do desetitisíců.

Stoklasová zneužívala důvěru ředitelek škol

„V rozporu se svými pracovními povinnostmi, vedena záměrem obohatit sebe a osoby sobě blízké, neoprávněně převáděla finanční prostředky pomocí transakcí v elektronickém bankovnictví. Platby pak zaúčtovala do nákladů příspěvkových organizací,“ přiblížil státní zástupce. Stoklasová podle obžaloby upravovala účetní výkazy škol a dlouhodobě zneužívala důvěry ředitelek příspěvkových organizací.

„Předkládala k podpisu příkazy k úhradě, přičemž měla předstírat, že se jedná o příkazy směřující k úhradě závazků příspěvkové organizace,“ konstatoval státní zástupce.

Obhájkyně Stoklasové Veronika Navrátilová odmítla novinářům sdělit cokoliv konkrétnějšího.„Nemám od klientky svolení k podávání informací, proto se k případu nebudeme vyjadřovat,“ vysvětlila obhájkyně.

Starosta: Škodu budeme vymáhat

Starosta Bohumína Petr Vícha připomněl podobný případ z minulosti, kdy úřednice majetkového odboru radnice dostala za zpronevěru čtyř milionů korun podmínku. Městu všechny peníze vrátila, dokonce kvůli tomu prodala i dům.

„Po tomto incidentu jsme kontrolní systém ještě více zpřísnili a přijali řadu opatření, a to nejen na radnici, ale i u příspěvkových organizací města, aby se už podobná situace nikdy neopakovala. Toto zpřísnění vedlo k tomu, že jsme u jedné z našich účetních, která pracovala hned pro tři naše příspěvkové organizace, narazili na ještě sofistikovanější případ zpronevěry. Tato žena, která měla pověst spolehlivého a pečlivého člověka, dokonce falšovala i výpisy z účtu, aby nebylo možné její počínání odhalit,“ uvedl starosta.

Ten ocenil práci kontrolorek, které i přes důkladnost Stoklasové machinace odhalily. „Další kontroly už žádný další případ zpronevěry neodhalily. I v tom nejdůmyslnějším kontrolním systému může dojít k selhání, je ale vždy jen otázkou času, než se odhalí. Jakmile soud vyřkne rozhodnutí, jsme připraveni vzniklou škodu vymáhat,“ zakončil Vícha.

Před deseti lety získala účetní městskou cenu

Stoklasová dostala v roce 2007 ocenění v městské anketě Bohumínský Amos. Tehdy po předání ocenění Stoklasová prohlásila pro městské webové stránky: „Škola je především o učitelích. Od kuchařek, přes školníka až po uklízečky se jim proto snažíme vyjít vstříc, aby měli čas na svou práci a děti se ve škole cítily jako doma. Proto vnímám ocenění jako uznání práce všech správních zaměstnanců. Jsme rádi, že na nás město myslí a podporuje nás nejen finančně.“

Autor:

Nejčtenější

Sparta selhala. Slavia podzimním mistrem, s Plzní se jí výrazně vzdálily

Slávistická radost v utkání s Mladou Boleslaví, Peter Olayinka a Miroslav Stoch...

Podzimní část fotbalové ligy vyhraje Slavia, jasno je o tom už kolo před koncem. V 18. kole lídr porazil Mladou...

Mladý řidič vyjel do sněhu v letních gumách, zemřel po střetu s kamionem

Náraz osobní auto sešrotoval, řidič na místě zemřel. (11. prosince 2018)

Osmnáctiletý šofér BMW 318 zemřel ráno v Havířově. Na kluzké silnici náhle přejel do protisměru a srazil se s nákladním...

Hokejista, co si koupil sám sebe: Jsem hrozně rád, že jsem to udělal

Petr Šidlík (uprostřed) v dresu Vítkovic.

Nedávno rozvířil hokejové hladiny v Česku prohlášením, že se musel z Jihlavy vykoupit, přičemž Dukle zaplatil tolik,...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Chtěla drogy, sex si přála, tvrdí obžalovaný ze znásilnění na cyklostezce

Lubomír Varga (vpravo), obžalovaný ze znásilnění a loupeže, po příchodu do...

Krajský soud v Ostravě začal projednávat případ údajného znásilnění a loupeže na cyklostezce mezi Ostravou a...

Další z rubriky

Krajští zastupitelé po demonstraci odložili verdikt o nemocnici v Orlové

Zhruba 150 lidí protestuje od čtvrtečního rána proti plánovanému rušení...

Zhruba 150 demonstrantů dopoledne protestovalo proti záměru kraje na optimalizační plán krajských nemocnic, který...

Čechů pracujících načerno ubývá, nahradili je Ukrajinci či Nepálci

Ilustrační snímek

Nezaměstnanost v Moravskoslezském kraji klesla na 4,3 procenta. Pro obyvatele regionu je to dobrá zpráva, ale pro firmy...

Orlovští se chystají demonstrovat před úřadem, vrcholí boj o nemocnici

(ilustrační foto)

Orlovskou nemocnici čeká ve čtvrtek rozhodující den. Krajští zastupitelé budou projednávat optimalizační plán, který...

Najdete na iDNES.cz