Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Král Jan velkolepě přijíždí do Ostravy, začne největší výstava v historii města

  8:03aktualizováno  8:03
Evropsky vzácné exponáty v celkové hodnotě stovek milionů korun, předměty, o který se bylo možno dočíst jen v učebnicích a expozice srozumitelná i laikům. To vše nabídne výstava Jan Lucemburský - král, který létal, jež ve čtvrtek začne v Ostravském muzeu.

Unikátní výstava o Janu Lucemburském v Ostravě. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Zřejmě nejhonosnější výstava v historii města se koná k 700. let od korunovace Jana Lucemburského, otce Karla IV. Expozice má čtyři části: Ostrava středověká, První rytíř Evropy, Král cizinec a Král diplomat. První polovina 14. století bude přiblížena velmi poutavou formou

Vzácné exponáty si Ostravské muzeum půjčilo z různých evropských muzeí a biblioték - z Bruselu, Paříže nebo Cách. Některé předměty na výstavě návštěvníci uvidí až v únoru, třeba kopie korunovačních klenotů.

Jiné jsou v muzeu už nyní. Třeba kopie Svatováclavské koruny. Podle ředitelky Ostravského muzea Jiřiny Kábrtové je koruna k nerozeznání od originálu. "Prohlížela jsem si ji, je dokonalá," říká.

Ostravské muzeum připravilo prestižní výstavu o Janu Lucemburském.

Kopie Svatováclavské koruny na výstavě působí více než věrohodně.

Ostravské muzeum připravilo prestižní výstavu o Janu Lucemburském.

Pracovník Národní galerie se sochou z dílny Mistra Michelské madony.

Na výstavě bude i nejstarší dochovaný opis Zbraslavské kroniky nebo tři rukopisy královny Elišky Rejčky. Sedm dřevěných soch z dílny Mistra Michelské madony budou pohromadě vůbec poprvé.

"Každý z vystavených předmětů bude skvostný. Je to opravdové unikum, které si Ostrava zaslouží," myslí si Jiřina Kábrtová.

Pětičlenný tým Ostravského muzea na výstavě pracoval více než tři roky. Jde o největší výstavu nejen v historii muzea, ale i v Ostravě. Tým ji pojmenoval poeticky: Král, který létal.

"Lidé věřili, že král Jan Lucemburský měl nadpřirozené schopnosti. Rychle se dostal z jedné strany Evropy na druhou. Říkalo se o něm, že nejezdí, ale létá," vysvětluje David Majer.

Ostravské muzeum připravilo prestižní výstavu o Janu Lucemburském.

Ředitelka muzea Jiřina Kábrtová u animace bitvy u Kreščaku.

Podobná výstava k významnému výročí nástupu krále Jana na český trůn je nyní i v Praze. Podle autorů je však ostravská expozice ucelenější. "Ostrava má více předmětů, které reprezentují kulturu první poloviny 14. století, ať už jde o vzorky zbraní, či rukopisy," líčí Majer.

"Tak rozsáhlou výstavu k poctě krále Jana nemají ani ve státním archivu v Lucemburku, hlavním městě lucemburského velkovévodství," rozplývá se Kábrtová. "Zkrátka v Ostravě uvidíme, co jinde chybí," dodává.

Vystavené předměty stojí stovky milionů korun, proto je chrání pancéřové vitríny. Prostory jsou revitalizované, musí v nich být správná teplota a vlhkost.

Ostravské muzeum připravilo prestižní výstavu o Janu Lucemburském.

Ostravské muzeum připravilo prestižní výstavu o Janu Lucemburském.

Unikátní výstava o Janu Lucemburském v Ostravě.

Výstava o Janu Lucemburském nabízí exkluzivní exponáty.

"Návštěvníky budeme dovnitř pouštět postupně, ale nemusí se bát, že je budeme vyhánět. Dovolíme jim přiblížit se i na deset centimetrů, aby si vystavené předměty dobře prohlédli," slibuje ředitelka.

Dospělí za vstupenku zaplatí 120 korun, děti 50 korun. Děti do šesti let mají vstup zdarma. Rodinná vstupenka je za 250 korun.

Výstava Jan Lucemburský

Výstavu Král, který létal pořádá Ostravské muzeum k 700. výročí nástupu Jana Lucemburského na český trůn. Podle autorů je ucelenější než výstava na stejné téma v Praze.

Uvidíme na ní kopie korunovačních klenotů, kopii Svatováclavské koruny nebo nejstarší dochovaný opis Zbraslavské kroniky. Výstava začíná už tento čtvrtek 16. prosince, končí příští rok v březnu.

Autor:


Nejčtenější

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...

Olomouc - Ostrava 1:4, vítězové se dotáhli na Slavii, Diop má hattrick

Střelec druhého ostravského gólu Dame Diop (vlevo) se raduje s Martinem Fillem,...

Ostravští fotbalisté se v tabulce první ligy dotáhli na třetí Slavii. V dohrávce 5. kola nečekaně vysoko zvítězili v...Ať chcípne, psali lidé pod fotku kurdského novorozence. Policie je obvinila

Ilustrační snímek

Již několik měsíců řeší policie na Třinecku nenávistné komentáře, které se na sociální síti šířily na adresu dítěte s...

Bohemians - Ostrava 0:1, rozhodli bratři Šašinkové. A Baník je čtvrtý

Milan Baroš (vpravo) z Ostravy pod tlakem Davida Bartka z Bohemians,.

Souboje, snaha, velmi slušná divácká kulisa. A dlouho žádné góly. Až z jedné z posledních akcí zápasu udeřil hostující...

Bakala před komisi k OKD nepřišel. Necháme ho předvést, vzkázal Černohorský

Podnikatel, investor a filantrop Zdeněk Bakala.

Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace OKD se usnesla, že nechá předvést policií Zdeňka Bakalu, protože se...

Další z rubriky

Nový fenomén? Uprostřed měst se objevují louky s kvítím

Květnatá louka ze semen firmy Planta Naturalis

Zatímco na vesnicích květiny ze zahrad téměř vymizely a kolem domů roste pouze nízce posekaný trávník bez bylin i...

Sucho souží Moravskoslezský kraj méně. V regionu častěji pršelo

Korytem Ostravice ve Frýdku-Místku teče velmi málo vody.

Ačkoliv v současné době všichni žehrají na nedostatek vody, aktuální mapa intenzity sucha z vědeckého webu Intersucho...

Do ulic Ostravy se vrátila protiokupační hesla i sovětská technika

V ulicích Ostravy se po 50 letech znovu objevila protiokupační hesla, vojáci i...

Na dvě stovky panelů se vzkazy, jaké psali a rozvěšovali před padesáti lety českoslovenští občané, nainstalovalo v noci...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz