Detektivové mají v kauze Kramný problém. Nemohou na místo činu

  3:01aktualizováno  3:01
Čeští vyšetřovatelé chtějí co nejrychleji ukončit vyšetřování vraždy dvou Češek v egyptské Hurghadě, které trvá už přes rok. Egypt zatím nepustil Čechy na místo činu, což komplikuje sestavení odborného posudku. Státní zástupce dává egyptské straně čas do listopadu.

Hotelový pokoj v Egyptě, ve kterém bydlí Petr Kramný (ve výřezu) | foto: Nela Herrmannová, iDNES.cz

Čeští vyšetřovatelé případu dvou zavražděných Češek v egyptské Hurghadě mají  velký problém. Chybí jim „klíč“ ke kauze. Nemohou se totiž dostat na místo činu, tedy do hotelového pokoje, kde podle nich Petr Kramný loni v červenci zavraždil svou manželku a dceru elektrickým proudem.

Egyptské úřady na žádosti o jeho zpřístupnění už měsíce nereagují. A vyšetřovatelům pomalu dochází trpělivost. Vraždy v Česku se v průměru stihnou vyšetřit do půl roku, případ z Egypta se však už táhne téměř rok a čtvrt. Státní zástupce Vít Legerský už odmítá déle čekat. „Pokud se během listopadu Egypt neozve, tak už se na něj nebudeme spoléhat. Pan Kramný nemůže být ve vazbě donekonečna,“ odpověděl na dotaz MF DNES.

Pokud se však nepovede prozkoumat pokoj v egyptské Hurghadě, může to zkomplikovat přípravu žaloby. Vyšetřovatelé by totiž potřebovali přesně zjistit, jak mohl Kramný přivést elektřinu k tělům obětí.

Postavit kulisy? Vyloučeno

Důkaz nemohou získat bez patřičných povolení, proto v hotelovém pokoji nebyli ani při jejich cestě do Egypta začátkem roku. „Obviněný nebo jeho advokát by měl navíc právo u toho být,“ vysvětlil již dříve ředitel Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Policejního prezidia Milan Pospíšek.

Fakta o vyšetřování

30. července 2013
V egyptské Hurghadě zemřela šestatřicetiletá žena a její osmiletá dcera na dovolené. Mluví se o tom, že byly otráveny. Tamní policie zakázala v následujících měsících Petru Kramnému odcestovat ze země. Do Česka se vrací až v říjnu.

18. února 2014
Kramný je českou policií obviněn zvraždy své manželky a dcery. O dva dny později jde do vazby. Vinu od počátku popírá.

10. března 2014
Policisté zveřejnili, že ženy zabila elektřina. Ukázala to až česká pitva. V egyptské zprávě se o elektřině nic nepíše. Otravu čeští odborníci vylučují. Prý to věděli dlouho, ale mlčeli kvůli vyšetřování.

Legerský už také zamítl možnost, že by policisté zkusili zrekonstruovat vraždu v Česku, museli by si postavit kulisy. Posudek z oboru elektrotechniky však musí vyšetřovatelé tak jako tak doplnit. Zřejmě jim nezbude než se spokojit s obecnými závěry. „Nemohu stavět něco, co nevím, jak vypadalo, když to zjednoduším. Postrádalo by to smysl. Takže posudek musíme doplnit jinak a ty závěry by byly v obecnější rovině,“ dodal Legerský.

Tato zpráva však hraje pro obhajobu - advokátka Kramného Jana Rejžková už nyní posudek zpochybňuje. Podle ní nemůže před soudem obstát. „Posudek bez místa činu - to je skutečně závažný problém. Nemá důkazní váhu,“ řekla.

A že by případ spěl ke konci, si nemyslí. Doplnění zmíněného posudku se prý může protáhnout na měsíce. „Až ho doplníme, rozhodne se, jak s věcí naložit,“ reagoval Legerský na dotaz, zda po doplnění posudku elektrotechniky podá obžalobu.

Chystá se výslech v Polsku

Zatím se vyšetřuje dál. „Rozhodně nemohu říci, že by v tomto případu byly nějaké průtahy. Komplikuje to jen ten mezinárodní aspekt. Policisté doplňují otázky, které chtějí zodpovědět od psychologů, a vyslýchají se svědci v Česku a chystá se i výslech v Polsku,“ vysvětlila Rejžková. V Polsku má podle ní vypovídat žena, která se zúčastnila stejného zájezdu jako rodina Kramných a bydlela v blízkosti nich.

Fotogalerie

Petr Kramný však od počátku svou vinu popírá. Tvrdí, že jeho žena a dcera trpěly žaludečními problémy. Podle něj byly otrávené. Obhajoba navíc staví na pitevním protokolu z Egypta.

„Patolog v něm připouští, že ženy mohly zemřít v důsledku nadměrného odvodnění a že mohlo dojít i k požití jedu, který se rychle vstřebal,“ řekla Rejžková. V tomto dokumentu se vůbec o elektřině nepíše. Čeští vyšetřovatelé však tvrdí, že pitva v Egyptě nebyla provedena dostatečně a čeští patologové označili za jednoznačnou příčinu úmrtí zásah elektrickým proudem.

Kramný je od února v české vazbě:

.

Nejčtenější

V Letech u Prahy hořel sklad odpadu, hasiči požár likvidovali 21 hodin

Požár haly v Letech u Prahy je vidět na kilometry daleko. Kouř je cítit až v...

Téměř 21 hodin likvidovali hasiči v Letech u Prahy požár haly se 600 tunami elektroodpadu určeného k recyklaci. Zápach...

Havíři vyfotili v Beskydech medvěda. Stál od nás patnáct metrů, říkají

Medvěd v oblasti beskydské hory Smrk na Frýdecko-Místecku. (15. listopadu 2018)

Medvěda, který se pohybuje v oblasti beskydské hory Smrk, vyfotili dva muži. „Na ten zážitek nikdy nezapomeneme,“...

Na okraji Třince se v noci srazil kamion s dodávkou, zemřeli čtyři lidé

Tragická nehoda v Třinci si vyžádala čtyři mrtvé. (11. 11. 2018)

V Třinci-Neborech na Frýdecko-Místecku se v noci stala tragická dopravní nehoda. Při střetu kamionu s dodávkou tam...

Nové tramvaje v Ostravě zlobí, část řidičů s nimi odmítá jezdit

V Ostravě už jezdí nové tramvaje.

Dvě desítky počítačem řízených tramvají firmy Stadler jezdí po Ostravě teprve od 1. listopadu, lidé už ale poznali,...

Obec na Frýdecko-Místecku upozorňuje na medvěda. Šelmu zachytila fotopast

Lidé natočili medvěda ve skiareálu na Trojáku

Upozornění na medvěda vyvěsila dnes na své webové stránky obec Ostravice. Šelmu zachytila fotopast v noci na dnešek v...

Další z rubriky

Soudní spor o miliardový dluh OKD bude pokračovat v březnu

Krajský soud v Ostravě. (ilustrační snímek)

Právníci společností OKD, NWR a Citibank už znají datum pokračování soudního jednání o pravosti desetimiliardové...

Havíři vyfotili v Beskydech medvěda. Stál od nás patnáct metrů, říkají

Medvěd v oblasti beskydské hory Smrk na Frýdecko-Místecku. (15. listopadu 2018)

Medvěda, který se pohybuje v oblasti beskydské hory Smrk, vyfotili dva muži. „Na ten zážitek nikdy nezapomeneme,“...

Obec na Frýdecko-Místecku upozorňuje na medvěda. Šelmu zachytila fotopast

Lidé natočili medvěda ve skiareálu na Trojáku

Upozornění na medvěda vyvěsila dnes na své webové stránky obec Ostravice. Šelmu zachytila fotopast v noci na dnešek v...

Aby dětem nepopraskaly rty: Vyberte správný balzám
Aby dětem nepopraskaly rty: Vyberte správný balzám

Každého z nás někdy před odchodem na hřiště odchytla máma, aby nám namazala pusu ještě před tím, než nás ošlehá vítr. My jsme jen zakouleli očima a chtěli mít tuhle proceduru co nejrychleji za sebou. Ale jak se říká, maminka má vždycky pravdu.

Najdete na iDNES.cz