Křišťálová noc v Moravskoslezském kraji. V Opavě hořelo, jinde se drancovalo

  7:55aktualizováno  7:55
Osmdesát let dnes uplynulo od křišťálové noci, nacistického protižidovského pogromu. V Moravskoslezském kraji vypálili opavskou synagogu, temply v Novém Jičíně a v Krnově němečtí fanatici vydrancovali.

Osudný 10. listopad 1938. Opavská synagoga hoří. | foto: Slezské zemské muzeum Opava

Řádili jako smyslů zbavení, ale když nacisté při křišťálové noci v sudetských oblastech, na podzim 1938 už připojenými k Německé říši, ničili synagogy, dvě z nich sice vydrancovali, ale z pragmatických důvodů nezapálili.

Opava: požáru synagogy přihlížely stovky lidí

V Novém Jičíně a v Krnově tak svatostánky přečkaly až do současnosti. Naopak v Opavě majestátní židovský chrám v osudnou noc lehl popelem.

Až do roku 2013 zůstalo po opavské synagoze naproti rektorátu Slezské univerzity prázdné místo.

Před pěti lety však Opavané Břetislav Tůma s Jaroslavem Burdou dotáhli do konce svou myšlenku na vytvoření památníku, dokonce se jim do něj podařilo zabudovat několik cihel ze synagogy vystavěné v maurském stylu.

„Děsivě krásný pohled byl na světle šlehající plameny na čtyřech rohových věžích a velké střední kopuli templu, které se nakonec všechny s velkým rachotem zřítily. Zbytky vyhořelé synagogy, která byla postavena v typicky židovském povrchním orientálském stylu na krásném místě uprostřed našeho města, budou brzy odstraněny,“ opovržlivě psaly 11. listopadu 1938 noviny Deutsche Post für Sudetenland.

Fotogalerie

Když honosná budova vzplála a dým pokryl oblohu nad Opavou, seběhly se k místu stovky lidí. Zachránit se jim však nic nepodařilo. Ani nemohlo, protože nacisté i němečtí policisté bránili přístupu k budově všem. I hasičům.

„Nepodařilo se zatím zjistit, kdo dal k zapálení opavské synagogy příkaz, jak se vše seběhlo. Není to v dobovém tisku, nevyčetl jsem to ani z protokolů poválečných soudů,“ poznamenal historik Slezského zemského muzea v Opavě Ondřej Kolář.

Poznamenal, že německé vedení Opavy plánovalo v sousedství obchodního domu Breda vystavět nové správní centrum slezského města. „Proto jim likvidace blízké synagogy nejspíš vůbec nevadila,“ povzdychl si Kolář s tím, že se tehdejší stavební vize neuskutečnily.

Krnov: synagoga zůstala, pak se změnila na tržnici

Hořlavinou už byly polity lavice a další části interiéru krnovské synagogy, všichni čekali, že krásná budova záhy začne hořet.

Křišťálová noc

  • Nacistický protižidovský pogrom, který začal v noci z 9. na 10. listopadu 1938
  • Pojmenování získal podle střepů z rozbitých výloh a oken židovských obchodů, domů a synagog. 
  • Záminkou se stalo zastřelení sekretáře na německém vyslanectví v Paříži Ernsta vom Ratha o dva dny dříve, které spáchal 17letý Žid Herschel Grünspan. Chtěl tak pomstít své vysídlené rodiče. 
  • Na území Německé říše, do které v té době patřilo i české pohraničí, bylo zabito 91 Židů, vydrancováno bylo přes tisíc synagog.

Nestalo se. Dlouhou dobu se tradovalo, že stavbu zachránil člen krnovské městské rady Franz Irblich, který stihl synagogu přejmenovat na tržnici. A když už byl na budově nápis, budovu nacisté nezapálili.

 „Není to pravda, tržnice vznikla až později. Faktem je, že vedení Krnova mělo s budovou jiné plány, existovaly i obavy z přeskočení ohně na sousední domek starého německého nacionalisty nebo na blízkou textilní továrnu,“ popsal předseda spolku Krnovská synagoga Petr Aharon Tesař.

Nacisté svůj fanatismus proto ukojili jinde. Zplanýrovali židovský hřbitov, do základů vypálili tamní obřadní smuteční síň.

Na náměstí Adolfa Hitlera pak nanosili na hromadu knihy z knihovny židovského obchodníka Ervína Kunewäldera, které pak zapálili. Synagoga po válce dlouho sloužila jako archiv, ale v poslední době se jako jedna z mála v tuzemsku vrátila do původní krásy.

V prosinci spolek uspořádá přednášku o dramatických okamžicích v krnovské synagoze před osmdesáti lety. „V Krnově se o podrobnostech tehdejších událostí příliš neví, takže se domnívám, že mnohé překvapíme,“ podotkl Tesař. 

Nový Jičín: zapálení synagogy zabránila blízkost plynárny

Na židovské objekty se nacisté vrhli i v tehdy většinově německém Novém Jičíně.

Hlavně chtěli zúčtovat se synagogou stojící poblíž náměstí. Vymlátili okna, vydrancovali interiér. „Němci vyházeli modlitební knihy, svitky tóry a šály se válely na ulici. Pak po všem šlapali,“ popisoval tehdy dvacetiletý Max Mannheimer, který později skončil s celou svou rodinou v Osvětimi. Z osmičlenné rodiny přežil jen on a bratr.

Jenže když nacisté chtěli chrám zapálit, uvědomili si velké riziko. „Synagoga stála v blízkosti městské plynárny, hrozilo proto velké neštěstí,“ vysvětlil historik Muzea Novojičínska Radek Polách.

Budova v Havlíčkově ulici díky tomu nebyla zapálena. Přesto dnes zdaleka nevypadá jako v minulosti. Částečně poničená budova byla zbavena všech židovských symbolů, sloužila jako skladiště, několik let po válce tam sídlil sbor církve Československé husitské, od roku 1967 objekt slouží jako depozitář okresního archivu.

Ničení v rámci křišťálové noci ale v Novém Jičíně neušly židovské obchody, zcela zlikvidován byl židovský hřbitov na okraji města.

Židovské menší modlitebny nebo obchody byly poničeny i v dalších místech regionu, například v Bruntálu nebo v Rýmařově. Synagogy v Ostravě nebo v Českém Těšíně nacisté plundrovali později, před osmdesáti roky tyto lokality ještě neokupovali. Například dvě ostravské synagogy vypálili v červnu 1939.

Autor:

Nejčtenější

Havíři vyfotili v Beskydech medvěda. Stál od nás patnáct metrů, říkají

Medvěd v oblasti beskydské hory Smrk na Frýdecko-Místecku. (15. listopadu 2018)

Medvěda, který se pohybuje v oblasti beskydské hory Smrk, vyfotili dva muži. „Na ten zážitek nikdy nezapomeneme,“...

Do Ostravy jela šéfová zbytečně. Dobře tu vařili, přesto zkrachovali

Přes svou závislost na alkoholu se Richard Konečný ukáže jako schopný kuchař,...

Restaurace uprostřed sídliště plného lidí má šanci na úspěch, o klientelu by nemusela mít nouzi. Jenže zkuste to v...

Nové tramvaje v Ostravě zlobí, část řidičů s nimi odmítá jezdit

V Ostravě už jezdí nové tramvaje.

Dvě desítky počítačem řízených tramvají firmy Stadler jezdí po Ostravě teprve od 1. listopadu, lidé už ale poznali,...

Obec na Frýdecko-Místecku upozorňuje na medvěda. Šelmu zachytila fotopast

Lidé natočili medvěda ve skiareálu na Trojáku

Upozornění na medvěda vyvěsila dnes na své webové stránky obec Ostravice. Šelmu zachytila fotopast v noci na dnešek v...

Svět podle Pastrňáka. Co dělá z kluka z Havířova hokejovou superstar?

David Pastrňák (88) z Bostonu útočí na branku Buffala kolem Rasmuse Dahlina.

I jeho blízcí dál žasnou, co všechno si David Pastrňák dovolí mezi machry v NHL. Nádherné akce, hattricky. Čeští...

Další z rubriky

Zásahová jednotka zadržela muže, který ohrožoval masérku nožem

Elitní policisté z tuzemska, Slovenska a Německa poměřili své schopnosti v...

Policisté dopadli čtyřiapadesátiletého muže, který v Ostravě s nožem v ruce vydíral ženu, do jejíhož bytu se dostal pod...

Jmenování děkana lékařské fakulty se pozdrží, vyšetřuje se údajná protekce

Rektor Ostravské univerzity Jan Lata.

Problémy Lékařské fakulty Ostravské univerzity nekončí. Znovuzvolený rektor vysoké školy Jan Lata oznámil, že pozdrží...

Potřísněné prádlo, krimi básničky. Profil novojičínských strážníků baví

„Tak jsme “zatkli” tři podomní prodejce a oni to byli andělé, co pomáhají...

Žádná suchařina. Facebookový profil novojičínských strážníků je nabitý vtipem. Cílem tamního vedení je zvýšit zájem...

Najdete na iDNES.cz