Proti smogu protestovalo 17. prosince v Ostravě přibližně 500 lidí s rouškami na obličejích.

Proti smogu protestovalo 17. prosince v Ostravě přibližně 500 lidí s rouškami na obličejích. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Kritici vytýkají Ostravě, že nemá jasný plán, jak vyčistit ovzduší

  • 10
Ostravě chybí jednoduchý a jasný plán kroků, které bude v dohodnutých termínech dělat pro zlepšení kvality ovzduší, tvrdí odborníci a ekologové. Magistrát se brání, takové plány prý má. Podle kritiků však nejsou účinné.

"Po politické dohodě musí být na všech úrovních stanoven jasný a systematický plán - jízdní řád konkrétních kroků pro dosažení přijatelné kvality ovzduší v dohodnutém čase," říká Petr Jančík z Vysoké školy báňské a městský zastupitel za hnutí Ostravak.

V jednoduchosti by Ostravě mohl být vzorem třeba "souhrnný akční program" pro zlepšení kvality ovzduší, který si v roce 2005 nechaly zpracovat Kladno nebo Děčín.

"K vytvoření programu nás vedla nízká kvalita ovzduší v některých částech města a snaha s tím něco udělat," říká mluvčí Kladna Vilém Frček. V plánu se dočtete, jaká opatření je nutné udělat, kdo za ně zodpovídá, kdo a jak to zaplatí a jaký efekt to přinese.

Arnika: jen analýzy a měření, ale konkrétní plány ne

Něco podobného Ostravě chybí. Myslí si to i Vendula Krčmářová ze sdružení Arnika.

"Celkově bych řekla, že magistrát má už spousty analýz, měření a plánů, ale nikde konkrétní stanovení, co a dokdy udělat, z čeho se to zaplatí, kdo za to zodpovídá a podobně. Zatím počítá jen s 'návrhy na...' a formuluje své požadavky ve stylu: 'bylo by potřeba sto milionů'," říká Krčmářová.

Zástupci Ostravy ale upozorňují na to, že informace o kvalitě ovzduší a následná opatření k jeho zlepšení jsou obsaženy hned v několika dokumentech, které nechalo město zpracovat.

"Obsahuje je nejen Místní program na zlepšení kvality ovzduší, ale i Analýza kvality ovzduší, která na tento program navazuje. Dále jsou to Konkrétní opatření k zlepšení kvality ovzduší na území Statutárního města Ostravy (SMO). Oba posledně jmenované dokumenty jsou k dispozici na webových stránkách města," říká Michal Bayer, vedoucí oddělení prezentace a vztahů k veřejnosti ostravského magistrátu.

Otázku zlepšení ovzduší podle něj řeší třeba i Strategický plán rozvoje SMO.

Kdo znečišťuje ovzduší

Je potřebná analýza, která prokáže podíly zdrojů na znečištění ovzduší v jednotlivých částech Ostravy?

Lidé se neshodují. Někteří tvrdí, že ano. Je podle nich nutné, aby se vyvrátila tvrzení o tom, že třetina jedů je z dopravy, třetina z průmyslu a třetina od domkařů. Druzí ale namítají, že analýz, které podíly znečišťovatelů v částech Ostravy stanovují, už je dost.

To si myslí i zástupci radnice. Podle nich v Ostravě jasně převažuje vliv průmyslových a energetických zdrojů, které mohou představovat až 75procentní podíl součtu všech emisí vyprodukovaných ve městě. Připomínají ale i vliv dopravy, domácích kotlů a polských zdrojů.