Peníze od těžařské firmy mohou chybět například terapeutickým dílnám. (ilustrační foto)

Peníze od těžařské firmy mohou chybět například terapeutickým dílnám. (ilustrační foto) | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Krize OKD souží i neziskovky. Dotací je méně a jen do uhelných regionů

  • 1
Co mají společného karvinský Dům na půli cesty Heřmánek, ostravský mobilní hospic Ondrášek a třeba chráněné dílny Okénko v Jindřichově Hradci? Všechny loni získaly peníze od Nadace OKD. Teď ale i ona - kvůli krizi v OKD - musí šetřit.

"V roce 2014 od nás získají příspěvky jen organizace, jejichž projekty mají cílovou skupinu v okresech Ostrava, Karviná a Frýdek-Místek, tedy v místech ovlivněných těžbou uhlí," konstatoval ředitel Nadace OKD Jiří Suchánek.

Jak přitom podotýká, signály o tom, že ekonomická situace OKD není dobrá, měla nadace už loni. A proto už i pro letošní rok omezila podporu směřovanou do jiných regionů, než jsou ty výše zmíněné.

"Zatímco dřív jsme osmdesát procent finančních prostředků rozdělovali v Moravskoslezském kraji a dvacet procent v dalších místech státu, v příštím roce sto procent všech peněz rozdělíme výhradně ve zmíněných třech okresech," zdůrazňuje Jiří Suchánek s tím, že se průběžně snižuje i celková suma, kterou Nadace OKD každoročně poskytuje žadatelům.

Suma na rozdělení se stále zmenšuje

Zatímco v roce 2011 dělila nadace šedesát milionů korun, loni to bylo třicet milionů a příští rok to bude už jen dvacet milionů korun. Z nižších příspěvků přitom nemají radost zástupci neziskovek v Moravskoslezském kraji.

Opavská charita peníze od Nadace OKD využila třeba pro pořízení lisu na plasty. Stroj funguje v technické chráněné dílně ve Velkých Hošticích. "Lis nám umožňuje lepší zpracovávání plastů, z nichž pak máme větší zisk. Zároveň jsme díky němu vytvořili pět nových pracovních míst pro lidi se zdravotním znevýhodněním. Jsou mezi nimi i dva bývalí horníci," říká ředitel Charity Opava Jan Hanuš.

Podotkl, že projekty středisek opavské charity Nadace OKD finančně podporovala několik let. Peníze směřovaly hlavně na rozvojové projekty typu již zmíněného lisu či na vybalancování hrozících ztrát. "Zrušení příspěvků Nadace OKD pro nás bude velká ztráta, prostředky budeme těžko hledat jinde," stýská si Jan Hanuš.

Ani Pavel Folta, šéf Charity sv. Alexandra, která sídlí v Ostravě-Kunčicích, nemá z omezení příspěvků od Nadace OKD radost. Jím vedená neziskovka podle avizovaných podmínek nadace šanci na příspěvky zcela neztrácí, musí ale počítat s nižšími částkami.

Nadace OKD: Nemělo by to být fatální

"Pozorně situaci sledujeme. Vnímáme, že OKD je v krizi a že Nadace OKD má z hospodaření firmy každý rok procento ze zisku. Ten letos nebude, jak ale avizoval ředitel nadace k dispozici jsou ještě rezervy z minulosti. A tak jsme rádi, že nadace nezanikne, ale bude fungovat dál," podotkl Pavel Folta.

Činnost Charity sv. Alexandra je ze zhruba šedesáti procent kryta z tržeb z prodeje vlastních výrobků, pětadvacet až třicet procent jí poskytuje stát a zbylých deset procent pochází z grantů. Podle Jiřího Suchánka by plánované snížení příspěvků od Nadace OKD nemělo být pro neziskovky fatální.

"Pevně věřím, že jim to nezpůsobí takové potíže, aby třeba museli ukončit některou ze služeb," podotkl Suchánek a poukázal na to, že nadace připravuje třeba i projekt na podporu zaměstnanosti propouštěných zaměstnanců OKD. Těm se bude snažit pomoci při hledání nové práce. Rozjet by se mohl začátkem roku.

Finanční potíže OKD pocítí i radnice obcí zasažených těžbou. Třeba primátor Karviné Tomáš Hanzel ale uvedl, že jeho město sice získá méně peněz poskytovaných ze zákona, díky dohodě s OKD má ale zajištěny další finance nad rámec legislativy. Krize OKD by se proto zatím na hospodaření města odrazit neměla.