Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Krize připravuje Ostravu o 1,5 miliardy korun ročně, město bude znovu šetřit

  9:14aktualizováno  9:14
Už třetí rok po sobě bude Ostrava šetřit. Ve srovnání s obdobím před začátkem krize totiž do městské kasy přijde na daních o 1,5 miliardy korun méně.
Ostravská radnice bude také příští rok šetřit. Ilustrační foto

Ostravská radnice bude také příští rok šetřit. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Zatímco například ještě v prosinci 2008 naplánovali zastupitelé města rozpočet na rok 2009 ve výši přes 8 miliard korun a pak ho postupně snižovali, pro letošní rok už město počítalo jen s částkou 6,36 miliardy.

Podobný je zatím i plánovaný rozpočet na příští rok, který zastupitelé schválili tento týden ve výši 6,497 miliardy korun.

"Je to reálné číslo, zhruba o dvě procenta vyšší než letošní rozpočet," uvedl náměstek ostravského primátora Tomáš Petřík, podle kterého přichází město na daních ve srovnáním s obdobím před krizí až o 1,5 miliardy korun ročně.

Rozpočet Ostravy pro příští rok je tedy asi o 167 milionů vyšší než letos, ale mnohem nižší než v roce 2008, kdy mělo město k dispozici 7,3 miliardy korun.

Stejně jako letos chce město použít na provozní výdaje přes 5,2 miliardy korun a proinvestovat 1,27 miliardy korun.

Oprava mostů už měla začít

"Když k tomu ale přičteme evropské peníze a další zdroje, měli bychom mít na investice okolo 2,5 miliardy," dodal primátor města Petr Kajnar.

K největším investicím ve městě by měla v příštím roce patřit například přestavba mostů ve Svinově, stavba komunitního centra v Mariánských Horách nebo rekonstrukce a dostavba Trojhalí na území Karoliny v Moravské Ostravě.

Přestavba svinovských mostů měla začít letos, ale nestane se tak kvůli sporům o dodavatele stavby za téměř půl miliardy korun.

"Stavět se mělo začít tento měsíc. Jeden z neúspěšných uchazečů o zakázku se však odvolal a výběrové řízení přezkoumá Úřad pro hospodářskou soutěž. Termín zahájení prací se tak odsouvá na neurčito," řekla mluvčí města Andrea Vojkovská. Dodala, že sice nikdo neví, kdy přesně řízení skončí, ale stavba by měla začít příští rok a trvat 18 měsíců.

Červenec: Komunitní centrum

V létě by mělo konečně dojít na dlouho plánované, několikrát odsouvané a překreslované komunitní centrum, na které dávno čekají lidé s těžkým tělesným a kombinovaným postižením i jejich blízcí.

"První kopnutí je naplánované na červenec, celá stavba by měla být hotová v září roku 2012," uvedla Vojkovská.

Centrum nabídne denní stacionář s ambulantními službami včetně fyzioterapie i apartmánové domy pro 12 stálých klientů a 4 lůžka pro krátkodobé pobyty. "Provoz zahájí začátkem roku 2013," upřesnil Michal Sobek z Regionální rady regionu soudržnosti Moravskoslezsko - ta městu uhradí přes 86 milionů korun z ceny.

Listopad: Trojhalí

Velká rekonstrukce čeká i zanedbané dvojhalí bývalé ústředny na území Karoliny a vedlejší budovu elektrocentrály, pro které se vžívá nový název Trojhalí. Architekt Josef Pleskot přišel s myšlenkou zastřešení ústředny. Objekt by měl sloužit kultuře i sportu. Stavba má začít v listopadu.Nejčtenější

Syrové borůvky už nejíme, říká žena, které zničila játra liščí tasemnice

Primář Petr Kümpel ukazuje CT snímek jater napadených tasemnicí liščí.

Infekční oddělení Slezské nemocnice v Opavě má v péči čtyři pacienty nakažené vzácnou a životu nebezpečnou liščí...

Vítejte v nejhorším městě kraje, hlásá cedule v Jablunkově

Cedule vlevo od vstupu na koupaliště, které navštěvují i lidé ze Slovenska a...

Vítejte v Jablunkově, v nejhorším městě v kraji. Ceduli s tímto nápisem pověsil na venkovní stěnu místní restaurace...Ať chcípne, psali lidé pod fotku kurdského novorozence. Policie je obvinila

Ilustrační snímek

Již několik měsíců řeší policie na Třinecku nenávistné komentáře, které se na sociální síti šířily na adresu dítěte s...

Bohemians - Ostrava 0:1, rozhodli bratři Šašinkové. A Baník je čtvrtý

Milan Baroš (vpravo) z Ostravy pod tlakem Davida Bartka z Bohemians,.

Souboje, snaha, velmi slušná divácká kulisa. A dlouho žádné góly. Až z jedné z posledních akcí zápasu udeřil hostující...

Bakala před komisi k OKD nepřišel. Necháme ho předvést, vzkázal Černohorský

Podnikatel, investor a filantrop Zdeněk Bakala.

Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace OKD se usnesla, že nechá předvést policií Zdeňka Bakalu, protože se...

Další z rubriky

„Staré“ OKD už vyplatilo většinu svých věřitelů. U zbylých se čeká

Důl Karviná (ilustrační snímek)

Už jen sporné závazky a peníze věřitelům, kteří nesdělili svá čísla účtů, zbývají vyplatit společnosti Správa...

Za podpalování a mlácení bezdomovců dostal pyrofilní sadista 23 let

Krajský soud v Ostravě. (ilustrační snímek)

Krajský soud v Ostravě vynesl po krátkém dokazování rozsudek nad devatenáctiletým Petrem Kolkem, který zapálil několik...

Vařič pervitinu chtěl vyrobit osm kilogramů drogy a skončit. Už to nestihl

Pohled do varny pervitinu v pronajatém bytu v Ostravě.

Policie v Ostravě zadržela 39letého muže, který bych schopen velmi rychle vyrobit velké množství pervitinu....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz