Waldorfská škola se bude stěhovat z Ostravy-Fifejd do budovy (na snímku) v ulici Na Mlýnici v Ostravě-Přívozu. (20. února 2014) | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Přívoz? Tam rozhodně ne. Krize waldorfské školy v Ostravě vrcholí

  • 9
Po 23 letech existence se zřejmě rozdělí na dvě části dosud jediná Základní škola Waldorfská v Moravskoslezském kraji. Velká část rodičů totiž odmítá posílat žáky do nových prostor v Ostravě-Přívoze, kam se má celá škola přestěhovat už 1. dubna.

Jedni jsou nadšení, druzí nešťastní. Dřív stáli při sobě, dnes jsou jejich postoje nesmiřitelné. Příčinou rozporuplných emocí je nová školní budova, po které učitelé i žáci Základní školy Waldorfské v Ostravě toužili už dávno.

Když se konečně dočkali, stěhovat se bude zřejmě jen malá část ze současných 210 školáků. Odejít chce i osm z 22 pedagogů. Škole tak hrozí rozpad. Značná část rodičů totiž odmítá posílat děti do lokality, která je podle nich nevhodná.

Příprava v přívozské budově

"Moje děti tam nebudou chodit ani jeden den," říká Michal Hadwiger, předseda Waldorfského sdružení Ostrava. Jeho dva potomci navštěvují 4. a 8. třídu waldorfské školy, která dosud sídlí v prostorách Základní školy generála Píky v Ostravě-Fifejdách.

Už 1. dubna chce waldorfskou školu její zřizovatel, městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz, přestěhovat do opravené budovy bývalé polské a později střední školy v ulici Na Mlýnici v Ostravě-Přívoze. Prostředí vadí asi třem čtvrtinám rodičů natolik, že raději chtějí své děti přehlásit jinam.

Rakovinotvorný benzen a kriminalita

"Vadí nám průmyslový charakter území a s tím související ekologická zátěž v okolí, hlavně výskyt rakovinotvorného benzenu. Ale také výrazně zvýšená kriminalita a fakt, že jde o sociálně vyloučenou lokalitu. Vedení školy ani zřizovatel námitky rodičů nerespektují," vysvětluje Hadwiger.

S tím radní obvodu nesouhlasí. Oponují, že řeší otázky bezpečnosti i dopravy v zájmu dětí.

Část rodičů přesto žádala, aby se škola stěhovala až v září, protože v té době by mohlo asi 162 dětí s částí pedagogů hromadně přestoupit do Ostravy-Poruby, kde má vzniknout waldorfská větev při Základní škole Ludovíta Štúra.

"Jednání s radnicí ale zkrachovala, proto naše děti odejdou ze školy dříve," oznámil ve čtvrtek Hadwiger. Zatím ale podle něj není jasné, kdy ani kam žáci školy odejdou. "Musíme se sejít s rodiči a probrat možné varianty," dodal předseda Waldorfského sdružení.

Psycholožka Ludmila Mrkvicová nepovažuje přechod dětí uprostřed školního roku do jiného kolektivu za vhodný. Mnozí rodiče jsou ale neoblomní a radnice na stěhování trvá.

Obvod jinou vhodnou budovu nemá

Důvody vysvětlil v dopise starosta obvodu Jiří Havlíček. "Jinou budovu vhodnou pro waldorfskou základní a mateřskou školu obvod nemá. Pronajali jsme od kraje a opravili velkou školní budovu, která umožní i případné přistěhování SOŠ Waldorfské a tím vznik uceleného kampusu," uvedl.

Radní Moravské Ostravy Lukáš Semerák dodal, že obvod hledal vhodné prostory pro školu už dřív. Našel ji v Kounicově ulici, jenže ta přestala vyhovovat poté, co obvod vyhověl rodičům a stal se zřizovatelem waldorfské mateřské školy.

Přestupem se děti dostanou do zátěžové situace

Dětská psycholožka Ludmila Mrkvicová ví o vyhrocené situaci v ostravské waldorfské škole. Nedoporučuje proto přeřadit 160 dětí do jiných škol uprostřed školního roku.

Proč ne přestup?
Pro žádné dítě není vhodné, aby přecházelo kamkoli v průběhu školního roku, natož pro děti, které chodí na waldorfskou školu, kde jsou přístupy jiné než v klasické základní škole. Přestupem se dostanou do zátěžové situace.

Ale waldorfská škola se stěhuje do lokality, která se rodičům zdá nebezpečná.
Míru rizik té lokality neznám a nevím, zda o nich vedení školy a radnice s rodiči dostatečně jednalo. Rizika nového prostředí však neposuzují samotné děti, ale jejich rodiče. A těžko říci, co bude pro děti horší, zda stěhování školy nebo změna třídy.

Co rodičům radíte?
Možná chtějí docílit změny termínu stěhování. Kdybych byla na jejich místě a nepovedlo se to, nechala bych dítě ve škole do prázdnin a pak se rozhodla. Řešit přestup okamžitě, to je unáhlené a nevhodné.

"Školka už by se tam nevešla. A Základní škola Gen. Píky je teď tak přeplněná, že tam mají potíže s rozvrhem. Aby se obě školy mohly rozvíjet, potřebuje waldorfská své prostory," vysvětluje rozhodnutí radnice.

To potvrzují i ředitelé obou škol, které zatím sídlí spolu na Fifejdách. "Aby děti nemusely do školy na sedm hodin ráno, využíváme tělocvičnu jinde. Kvůli chystanému stěhování zažíváme stres, ale jsme rádi, že získáme krásnou velkou budovu a poprvé v historii budeme mít vlastní tělocvičnu," líčí klady ředitelka waldorfské školy Lubica Havelková. 

"Protože sami máme 640 žáků, museli jsme zrušit odborné učebny a část našich dětí má tělocvik v sedm ráno. Když se waldorfská škola odstěhuje, budeme moci upravit rozvrh, znovu zřídit odborné učebny a uskutečnit další plány," těší se ředitel ZŠ Gen. Píky Jan Veselý.

Hysterie kolem stěhování školy se mu zdá přehnaná. "Ta nová škola je krásná. Kdybych byl příznivcem waldorfského systému, svoje děti bych do ní klidně poslal," dodal.

Ředitel Základní školy Ludovíta Štúra Aleš Matoušek ví asi dva dny, že část žáků waldorfské školy chce přejít do Poruby dřív než v září.

"Teprve to začínáme řešit, ale je reálné, že waldorfská větev by u nás mohla vzniknout dřív. Volné prostory máme. Záleží na tom, zda získáme včas souhlas nadřízených orgánů, a zda se waldorfští pedagogové dohodnou s vedením své školy na výpovědích. Jinak k nám děti mohou přejít do běžného vzdělávacího systému," dodal.