Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Martin Štěrba, MF DNES

Krnov trápí opilí bezdomovci. Obtěžují nakupující, spí ve vchodech

  • 3
Bezdomovců, kteří se opíjejí a žebrají v ulicích Krnova, je čím dál víc. Obtěžují na vlakovém nádraží nebo třeba u hypermarketu Albert. Strážníci se sice snaží zajistit pořádek, ale zabránit jim například v popíjení levných krabicových vín se nedaří.

"Jsou to čuňata. Hnus. Jenom tady sedí, smrdí a nasávají alkohol. Chudáci cestující, co mají řádně koupené lístky." Tak se o bezdomovcích, kteří se srocují na vlakovém nádraží v Krnově, vyjadřuje pracovnice jedné z místních prodejen.

Opilých bezdomovců, kteří posedávají na lavičkách v nádražní hale a obtěžují okolí zápachem, je podle ní pořád víc.

Vlakové nádraží není jediným místem v Krnově, kde opilí či žebrající bezdomovci dělají problémy. Místní strážníci třeba minulý týden neměli dne, kdy by nevyjížděli k opilým bezdomovcům. Ti usínali na ulicích a ve vchodech domů, ale také obtěžovali třeba zákazníky supermarketů.

Největší problémy jsou v okolí hypermarketu

Místem, kde opilí vandráci ve městě dělají největší problémy, je podle ředitele Městské policie Krnov Pavla Moravce hypermarket Albert a jeho okolí, hlavně přilehlé autobusové nádraží.

"Potíže s bezdomovci v Krnově řešíme," potvrzuje Dana Dvořáková, ředitelka komunikace firmy Ahold, jíž prodejny Albert patří. Pořádek v krnovském hypermarketu udržuje ochranka, ne vždy se jí ho ale daří zajistit.

"V případě, že je pořádek narušen, jsou ti, kteří naše zákazníky obtěžují, vyvedeni z obchodu. V případě konfliktů nebo krádeží voláme policii," uvádí Dana Dvořáková. Firma Albert podle ní využívá všechny zákonné možnosti, jak problémům předejít – například neprodává alkohol lidem, kteří jeví známky podnapilosti.

Porušují vyhlášku, ale na pokutu nemají

Pavel Moravec uvádí ještě jednu z možností, jak zvýšenému pohybu opilých bezdomovců v hypermarketu a jeho okolí předejít.

"Snažili jsme se doporučit vedení hypermarketu, aby neprodávali levná krabicová vína, jenže bohužel na to neslyší," říká Pavel Moravec. Možnosti strážníků, jak zakročit proti opilým bezdomovcům, jsou podle něho velmi omezené.

Opilí vandráci sice mnohdy porušují vyhlášku o zákazu pití alkoholu na některých veřejných místech města, ale vymáhat na nich pokutu nelze. "Pokutu takoví lidé nemají z čeho zaplatit a exekuce se na ně nevztahují, protože často je jedinou věcí, kterou jim můžete zabavit, jejich igelitka," vysvětluje Pavel Moravec.

Ve městě momentálně žije asi 110 lidí bez domova. Větší část využívá sociální služby, dvacet nebo třicet jich ale dobrovolně zůstává na ulici. Podle lidí ze sociální oblasti mezi nimi přibývá opilců a žebráků.