Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kuponovou jízdenku nahradí na Ostravsku čip, protesty tomu nezabrání

  7:50aktualizováno  7:50
Dopravní podnik Ostrava 29. února ukončí prodej dlouhodobých jízdenek ve formě papírových kuponů. Nahradí je čipová karta ODIS. Ne všichni jásají.

Kartu ODISku využívá stále více lidí. | foto: kodis.cz

Nadšení, rozpaky, obavy i odpor. Tak rozdílné emoce vyvolává projekt bezkontaktní čipové karty ODIS. Ta se už brzy stane povinnou pro lidi, kteří chtějí úsporně cestovat veřejnou dopravou po Moravskoslezském kraji. Ani kritika šíření karty nezabrání.

„Smyslem projektu je zjednodušit a zlevnit cestování po regionu se všemi dopravci, kteří vydávají jednotnou čipovou kartu ODISku,“ vysvětlil šéf krajského odboru dopravy Ivo Muras.

„Kdo kartu vlastnit nechce, může cestovat na papírové jízdenky, ale bez slev,“ dodal s tím, že stovky pracovníků krajského úřadu využívají ODISku i jako zaměstnaneckou kartu - zaznamenává jejich čas příchodu a odchodu z práce, platí s ní obědy v jídelně úřadu.

„K 31. prosinci 2015 vydali dopravci v našem regionu celkem 183 709 karet ODIS. Vzhledem k rozšiřování integrovaného dopravního systému v kraji a změnám v prodeji časového jízdného v Ostravě předpokládáme, že už teď jich je kolem 200 tisíc a na konci roku jich bude 300 tisíc,“ říká Aleš Stejskal, jednatel společnosti KODIS (společnost Koordinátor ODIS založily rovným dílem kraj a Ostrava).

Aleš Stejskal: ODISka slouží už pět let a je zabezpečená

Dodal, že čipová karta přináší tolik výhod, že ji mohlo dávno využívat víc lidí.

„Kraj, Ostrava a další dopravci chystali projekt od roku 2009. 1. února uplynulo pět let od zahájení prodeje ODISky. Bohužel, lidé jsou konzervativní, proto byl přechod z papírových kuponů na čipové karty pomalý,“ míní Stejskal.

Situace se ale už brzy výrazně změní. V celém kraji totiž 29. února skončí prodej papírových dlouhodobých časových jízdenek - kuponů k papírovým průkazům ODIS.

„Od 1. března už si u nás lidé budou moci koupit dlouhodobé časové jízdné jen na čipovou kartu. Případně na původní karty jiných regionálních dopravců,“ říká mluvčí Dopravního podniku Ostrava Miroslav Albrecht.

Karta nabízí levnější cestování

Mnozí lidé, kteří už ODISku mají, oceňují její výhody. „Roční síťovka na všechny ostravské zóny mě s čipovou kartou stojí už pár let 4 702 korun. Přátelé, kteří dosud kupovali papírové kupony, museli každý rok připlácet. Loni je stály například měsíčníky pouze na dvě zóny 5 760 korun za rok,“ říká Jana Malá.

Další lidé díky ODISce šetří za cestování po kraji s různými dopravci, oceňují, že mohou kombinovat různé dopravní prostředky včetně vlaku a nemusejí shánět další jízdenky.

Jenže část lidí karty přesto kritizuje, hlavně kvůli čipům. Na lednovém zastupitelstvu Ostravy tlumočili výhrady dva obyvatelé města.

Senioru Petru Hadaščokovi vadí, že on i další lidé ve věku nad 65 let sice mohou od ledna jezdit veřejnou dopravou po Ostravě zdarma stejně jako lidé starší 70 let, ale na rozdíl od nich jim nestačí občanský průkaz - musejí si pořídit kartu ODIS za 130 korun, jinak mají smůlu.

Šance pro hackery?

„Senioři nad 65 let by také měli mít možnost jezdit MHD na občanku. Navíc nepovažuji za správné, že údaje na kartu má zpracovávat neznámá společnost, přitom je po lidech vyžadován souhlas se zpracováním osobních údajů. Jde o citlivé údaje a hackeři útočí. Občan by měl mít možnost výběru karty: levnější bez čipu, či dražší s čipem a mnoha funkcemi. Ne všichni touží touto kartou platit,“ míní Hadaščok.

Podle Radka Přepiory ODISka představuje také morální a etický problém pro lidi, kteří ji odmítají na základě výhrady svědomí, přesvědčení a víry.

„Řada věřících občanů si raději při jízdě v MHD připlatí i v důchodu za papírovou jízdenku, jen aby se vyhnuli ostravské Opencard. Je to i případ mé příbuzné. Navíc je tu bezpečnostní hrozba díky dálkově čitelnému čipu ODISky. Nechci, aby mne a mé blízké na dálku sledoval kdejaký hacker s upraveným scanerem a směrovou anténou a časem i každá ‚chytrá‘ zastávka nebo autobus,“ vysvětlil Přepiora.

„Karta bez čipu je nesmyl a ODISka je bezpečná,“ oponuje Stejskal. „Na čipu není nahrané jméno majitele. Není možné spárovat držitele karty s jeho jízdami,“ vysvětluje.

„Možná by senioři nad 65 let mohli časem jezdit jen na občanku,“ naznačil nový radní Ostravy pro dopravu Lukáš Semerák. Stejskal ale naopak říká, že i senioři starší 70 let by měli mít kartu tak jako v jiných městech: „Mimo jiné proto, že za ně musíme odvádět DPH. Dokud jezdilo zdarma málo seniorů, počet jsme odhadli. Teď jsou jich desetitisíce.“
Nejčtenější

Rozmrzelý Baroš: Nejhorší sezona, řeknu to naplno, jsme prostě v ...

Kapitán Baníku Milan Baroš (v červeném) čelí přesile hráčů Liberce.

Soupeřovi fanoušci ho vřele vítali. „Mílan Baroš,“ skandovali. Ostravský útočník však po utkání 14. kola první ligy v...

Za organizaci homosexuální prostituce mladistvých padlo šest obvinění

Obchodníci s lidmi

Kriminalisté obvinili šest mužů, kteří podle nich na několika místech v ČR, zejména v Praze a na Ostravsku,...Nejhorší byly obrovské vlny, říká dobrodruh, který sjel Dunaj na kajaku

Zdeněk Lyčka po Dunaji uplaval 2 800 kilometrů.

Dobrodruh Zdeněk Lyčka z Frýdku-Místku mnohokrát ve Švédsku zvládl devadesátikilometrový Vasův běh na lyžích a má za...

Zpěvák a student Dan Bárta získal univerzitní cenu za výzkum vážek

Dan Bárta při přebírání ocenění Ostravské univerzity za výzkum vážek. (14....

Pět cen, z toho dvě akademikům a tři studentům, udělil rektor Ostravské univerzity Jan Lata na výroční akci školy,...

Vražda dívky bude za pár týdnů promlčena, policie hledá i anonymní svědky

Místo, kde našel náhodný kolemjdoucí uškrcenou dvacetiletou dívku. Tu zabil...

Poslední tři týdny mají policisté na to, aby vypátrali, kdo před dvaceti lety usmrtil dvacetiletou dívku, která se byla...Další z rubriky

Vliv kotlů na znečištění ovzduší roste. Podle výzkumů konkurují průmyslu

(Ilustrační snímek)

Mezi zdroji znečištění ovzduší jsou stále viditelnějším hráčem. Podíl domácích topenišť na vypouštění škodlivin roste a...

Radnici ozáří číslo 750 a ohňostroj. Ostrava završí oslavy výročí

Primátor Ostravy Tomáš Macura jako první vložil do truhly poselství lidem z...

Novou radnici v Ostravě po sedmi letech opět ozáří velký ohňostroj. Vypukne ve středu 29. listopadu v 18 hodin a potrvá...

Po Odře lodě do Polska hned tak nevyplují, vznikne jen suchý poldr

Budou po Česku plout nákladní lodě jako například na průplavu Rýn - Mohan -...

Poláci u Ratiboře postaví jen suchý poldr. Pro hladký průjezd lodí po Odře k Bohumínu by však byla lepší přehrada. Na...Najdete na iDNES.cz