Kvízomat.

Kvízomat. | foto: Ministerstvo financí

V Ostravě se množí nelegální kvízomaty. Pokuty nikdo neplatí

  • 5
V Ostravě bují černý hazard. Kontroly už odhalily desítky nelegálních kvízomatů. Jejich majitelé vydělávají bez povolení a povinných poplatků. Přibývá milionových pokut. Nikdo je ale neplatí.

Zatímco poslanci se dohadují, o kolik zvednou daně i jiné poplatky z hazardních her, a zastupitelé měst řeší, jak se tohoto druhu zábavy zbavit, pod nosem jim bují černý byznys. Stejně škodlivý, navíc z něj žádné peníze do pokladen státu ani obcí neplynou.

V hernách a barech na území Moravské Ostravy, odkud už měly na přání radnice zmizet výherní hrací přístroje i většina videoloterijních terminálů (s výjimkou kasin), se místo nich v uplynulých měsících rozmnožily nelegální kvízoautomaty neboli kvízomaty. Jde o přístroje, které nabízejí hru o peníze jako výherní automaty, ale s „vědomostní“ soutěží - kvízem.

„Když při kontrolách provozoven vidíme kvízomaty, posíláme podněty Specializovanému finančnímu úřadu. Objevili jsme jich už desítky,“ netají vedoucí odboru financí a rozpočtu Moravské Ostravy a Přívozu Alena Zapletalová.

„Nepřekvapuje mě to. U nás se ukazuje v malém, co nastane v roce 2017, až bude platit vyhláška, která v řadě velkých ostravských obvodů zakáže hazard plošně,“ nastínil zastupitel Moravské Ostravy Lukáš Semerák, podle něhož by se měli do boje proti nelegálnímu hazardu víc zapojit i komunální politici.

„Ty to zatím bohužel nezajímá,“ míní Petr Vrzáň, šéf Sdružení provozovatelů centrálních loterních systémů a dalších her SPELOS. Pro jeho členy jsou kvízomaty nevítanou konkurencí. I proto na jejich výskyt upozorňují na internetové mapě nelegálního hazardu.

Podle informací MF DNES Herna Grand Prix na Stodolní ulici nabízela donedávna svým hráčům 8 funkčních kvízomatů, Herna Separe v Janáčkově ulici 7. Dalších 8 přístrojů měla herna Baník na Českobratrské ulici a výčet by mohl pokračovat.

Rozmach kvízomatů nejen v centru Ostravy potvrdily redakci shodně mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Petlachová i mluvčí policie Gabriela Holčáková.

„Kontroly Speciálního finančního úřadu zatím odhalily 1 400 kvízomatů nelegálně provozovaných ve 400 provozovnách v zemi. Nejvíce se nepovolený hazard koncentruje v Brně, Jihočeském a Moravskoslezském kraji,“ řekla Petlachová s tím, že v našem regionu je na tom nejhůř krajské město. „Nejvyšší počet kvízomatů byl v Ostravě, přes 40 kusů. V dalších městech a obcích, například ve Frýdku-Místku či Kravařích, byly jednotlivé kusy.“ Podotkla, že ve všech případech podali trestní oznámení na policii.

Kvízomaty.

„V kraji prověřujeme 37 případů nelegálního provozování 114 kvízomatů. Největší počet evidujeme na území města Ostravy - 54 zařízení v 15 provozovnách,“ uvedla policistka Holčáková. Rozhovor se specialistou na nelegální hazard ale odmítla: „S ohledem na stav prověřování není možné poskytnout ke zveřejnění další informace. Proto není reálný ani požadovaný rozhovor.“

Provozovatelé se s médii nebavili

A neochota k hovoru byla zřejmá i u provozovatelů heren a barů, v nichž kontroly našly nelegální kvízomaty. Redakce se jich pokusila oslovit několik - osobně, mailem či telefonicky. Marně.

Třeba v Herně Grand Prix už zůstaly jen dva stroje. Obsluha o nich však mluvit nechtěla. Proč zmizely další, nevěděla. A vyjádření odmítl i tamní provozní. Podobně reagovali i jiní. Například provozovatelka Baníku řekla pouze: „S automaty nemám nic společného.“

Většinu ostravských kvízomatů provozuje firma Gletran, do února také Vindaron Pro. První sídlí v Praze a jejím novým společníkem i jednatelem je dle obchodního rejstříku Ukrajinec. Druhá sídlí v Ostravě. Od června má také nového jednatele, ale dál za ni komunikuje Ostravan Pavel Čada. Firmy dostaly za porušování loterního zákona vysoké pokuty. Finanční úřad uložil už čtyři pokuty v souhrnné výši přes 30 milionů, jedné firmě dvakrát. Zatím ale nikdo nic nezaplatil.

Firma se vysoké pokutě brání

Poslední pokuty ještě nejsou pravomocné. O téměř desetimilionové pokutě, kterou dostala firma Vindaron Pro, bude rozhodovat soud.

„Odvolali jsme se ke správnímu soudu a ten nám vyhověl. Nařídil odkladný účinek,“ říká Čada, podle něhož jsou pokuty neoprávněné.

„Máme posudky, že technické zařízení sloužící k účasti ve vědomostní soutěži neobsahuje prvky loterie, proto nepodléhá loternímu zákonu. Podáváme na finanční úřad trestní oznámení,“ dodal Čada.

Mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec potvrdil, že pokuty uložené před pár dny Specializovaným finančním úřadem za nelegálně provozované kvízomaty nejsou pravomocné a že vymožení první pokuty je odloženo do rozhodnutí soudu. Nicméně názoru, že kvízomaty nepodléhají loternímu zákonu číslo 202, ministerstvo oponuje.

„I když je v průběhu hry zahrnuta vědomostní složka spolu s prvkem náhody, který rozhoduje o výhře či prohře, jedná se o loterii nebo podobnou hru. To už deklaroval i Nejvyšší správní soud a tomu odpovídá postihování kvízomatů provozovaných bez povolení vydaného ministerstvem,“ uvedl Žurovec.

A dodal, že trestným činem je kromě provozování, organizování, propagování nebo zprostředkování nepovolených hazardních her také případná pomoc v tomto jednání.

Kvízomaty jsou jen zlomkem černého hazardu

Lidé, kteří se pohybují okolo hazardu, si ale myslí, že provozovatelé nelegálních kvízomatů si z pokut nic nedělají. „Firmy nemají žádný majetek a oficiálně je vlastní bílí koně, takže stejně nikdy nic nezaplatí,“ tvrdí jeden z nich.

A výkonný ředitel Synot Tipu Petr Mikoška jde ještě dál. „Kvízomaty jsou vrcholkem ledovce v moři černého hazardu - nekontrolovatelného a nezdaněného. I kdyby se podařilo zlikvidovat tato zařízení, nezmizí nelegální hry. Kvízomaty jsou jen předstupněm dalších, sofistikovanějších zařízení,“ varuje. A shodně s dalšími odpůrci prohibice hazardu Mikoška tvrdí, že jediným řešením je rozumná regulace her.

„Provozovatelé legálních heren si ve vlastním zájmu ohlídají, aby vedle nich nevydělávala nelegální konkurence, která neplatí vysoké daně ani poplatky za přístroj,“ míní i šéf sdružení SPELOS Petr Vrzáň.