Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Kvůli epidemii utratil ostravský útulek třicet psů. Veterináři se diví

  • 45
Zájemci o psa z městského útulku v Ostravě-Třebovicích mají smůlu. Zařízení je skoro měsíc zavřené kvůli epidemii parvovirózy, která stála život téměř čtyři desítky zvířat. Tak vysokému počtu i rychlosti utracení se někteří veterináři podivují.

Parvoviróza je sice vysoce nakažlivé střevní onemocnění psů, ale takovou epidemii, jakou řeší od začátku roku útulek Městské policie v Ostravě, nepamatují už dlouho veterinární lékaři ani šéfové psích útulků v celé zemi.

Zaráží je vysoký počet psů, kteří kvůli ní uhynuli nebo byli utraceni. „Uhynulo sedm psů a třicet jich muselo být utraceno,“ popisuje mluvčí strážníků Vladimíra Zychová. „Dalších třináct nakažených psů se díky léčbě uzdravilo a osm je aktuálně v léčení,“ dodala.

Parvoviróza v Ostravě

  •  Nemoc
    Parvoviróza je nakažlivé průjmové onemocnění psů virového původu nebezpečné hlavně pro štěňata. Projevuje se zvracením a krvavým průjmem, což vede k dehydrataci a kolapsu. Virus může postihnout i srdce. Mladé nebo oslabené zvíře může uhynout i během 24 hodin.
  • Epidemie
    Epidemie tohoto střevního onemocnění ve výjimečném rozsahu propukla začátkem roku v útulku Městské policie v Ostravě-Třebovicích.
  • Příčiny
    Nákaza se do útulku dostala pravděpodobně se štěňaty odchycenými krátce před koncem roku 2014. 
  •  Následky
    Od 4. ledna do 27. ledna uhynulo sedm a utraceno bylo 30 psů. Útulek je od 5. ledna pro veřejnost uzavřený. Psy nevydává ani nepřijímá.

První nemocné štěně uhynulo 4. ledna. V útulku bylo už přes měsíc, a jelikož inkubační doba parvovirózy je tři až čtrnáct dní, onemocnělo tam.

„Zřejmě se nakazilo od nemocných štěňat z vedlejšího kotce, dovezených do útulku 26. prosince. První štěně z druhého kotce totiž uhynulo 5. ledna a další později,“ říká zástupce ředitele Krajské veterinární správy v Ostravě Pavel Paciorek.

Odchycení psi jedou mimo Ostravu

„Koncem roku jsme přivezli fenu se šesti štěňaty. Postupně jich uhynulo pět a fena. Další štěně bylo utraceno,“ doplňuje Zychová s tím, že od 5. ledna je útulek uzavřený.

O dva dny později toto rozhodnutí posvětila i Státní veterinární správa. „Snažíme se zabránit rozšíření nákazy do města. Útulek otevřeme až po čtrnácti dnech od data, kdy nebude zjištěno žádné onemocnění,“ vysvětluje ředitel Krajské veterinární správy v Ostravě Severin Kaděrka.

Smůlu tak mají nejméně do poloviny února zájemci o osvojení psa, ale i lidé, kteří tam chtějí odvézt nalezence. Útulek nepřijímá. Pokud zatoulaný pes ohrožuje lidi nebo dopravu, strážníci ho odchytnou a odvezou do útulků mimo město.

Privátní veterináři vědí, že parvoviróza je smrtelná pro štěňata nebo psy s jinými zdravotními problémy a oslabenou imunitou. MF DNES jich oslovila několik a všechny zarazil nezvykle vysoký počet nemocných a usmrcených psů. A také fakt, že hned po úhynu prvních psů následovalo hromadné utrácení. Z původních 139 psů jich zbylo 102.

Veterináři se s onemocněním setkávají jen vzácně

Někteří veterináři míní, že mohla selhat karanténní opatření a personál nedodržoval provozní řád, jinak by se nemoc nemohla z karanténního oddělení rozšířit do ostatních sekcí. Ale nahlas o tom mluvit nechtějí, protože nemají jasné důkazy.

„Překvapuje mě 37 mrtvých zvířat. Populace psů je proti parvoviróze proočkovaná, v ordinacích se proto s tímto onemocněním setkáváme jen vzácně,“ říká stručně i šéf Komory veterinárních lékařů v Ostravě Pavel Müller s tím, že pro štěňata bývá nemoc fatální, ale pro naočkované dospělé psy většinou ne.

V ostravském útulku přitom za pouhé tři dny, které uplynuly od prvního úhynu do příjezdu veterinárních inspektorů, zemřelo 25 psů. Štěňat i dospělých, podle záznamů očkovaných i přeočkovaných. „V den naší první kontroly, což bylo 7. ledna, už bylo šest psů uhynulých a devatenáct utracených,“ potvrdil Pavel Paciorek z veterinární správy.

„O utracení rozhoduje veterinární lékařka podle aktuálního stavu psů. Nejlépe ví, zda má léčba smysl, nebo ne,“ argumentuje Zychová.

Kontrolní protokol zatím není k dispozici

Kvůli výjimečnosti epidemie a pochybnostem odborníků o postupu veterinářky útulku požádala redakce MF DNES Státní veterinární správu o kontrolní protokol, který není tajný a popisuje zjištěné nedostatky v útulku. Zatím ho ale nedostala.

Důvod vysvětluje Pavel Paciorek: „Nejedná se o utajený dokument, avšak v současné době probíhá řízení o námitkách. Kontrolovaná osoba podala námitky vůči věcné správnosti protokolu. Ten je nyní přezkoumáván.“

Inspektoři však útulku hned uložili řadu opatření, která tam dřív nebyla běžná. Šlo například o častější používání desinfekčních prostředků nebo vyčlenění pomůcek a prostoru pro venčení psů jen pro zvířata z karanténního oddělení. „Vše budeme dodržovat i po skončení epidemie,“ ujišťuje strážnice Zychová.

Ředitel strážníků Zdeněk Harazim říká, že ho mrzí, co se stalo. „Ale udělali jsme a děláme maximum. Zabránit se tomu podle mě nedalo.“