Za kybernožem jezdila stovky kilometrů. Bez něj bych už nebyla, říká

  18:32aktualizováno  18:32
Kybernetický nůž v ostravské fakultní nemocnici, jediný v zemi, pomohl za dva roky provozu už takřka tisícovce lidí. Jeho léčba je přesná a bezbolestná, do Ostravy proto dojíždějí pacienti z celé republiky.

Ostravský kybernetický nůž patří mezi nejmodernější zdravotnické přístroje v České republice. (říjen 2012) | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Žije v Praze, ale zhoubné nádory plic si nechává ozařovat kybernetickým nožem v Ostravě. Za poslední rok a půl byla v místní nemocnici už třikrát. Poslední léčbu podstoupila před pár dny.

"Je mi dobře. Po ozařování kybernožem nemívám žádné potíže. Starám se o domácnost, chodím na procházky i za kulturou. Přitom nebýt této nové metody léčby rakoviny, už bych tu nejspíš nebyla. Další operace a chemoterapie bych totiž nepřežila," říká 72letá Julie Brejchová.

Kybernetický nůž je v zemi jen jeden. Šetrnou léčbu tímto robotickým ozařovačem nabízejí ostravští onkologové od srpna 2010. Přestože uplynuly teprve dva roky, počet léčených pacientů se už blíží k tisícovce. A jelikož třetinu ozářených tvoří muži s rakovinou prostaty, klinika je dnes už největším evropským a třetím největším centrem na světě pro léčbu této diagnózy kybernožem. A dosáhla i řady dalších úspěchů.

V Ostravě se učí i zahraniční lékaři

Zahraniční kolegy zaujali ostravští lékaři nejen vysokými počty pacientů, ale i skvělými výsledky, především v léčbě rakoviny plic. To je důvod, proč se teď do Ostravy rádi jezdí učit Němci i Angličané.

"Máme z toho samozřejmě radost a chceme se stát oficiálním školicím centrem, což nám přinese ještě větší prestiž. O našich výsledcích kolegové vědí, protože firma, která přístroj prodává, sleduje počty pacientů i úspěšnost léčby všech klinik používajících kybernůž. Znamená to, že všichni máme k dispozici měřitelná, srovnatelná a ověřitelná data," vysvětluje přednosta ostravské onkologické kliniky David Feltl.

Bez ostravského kybernože by dnes už mnozí lidé nejspíš nežili nebo by trpěli silnými bolestmi.

"Dokážeme pomoci i lidem, pro které jiná metoda léčby nepřichází v úvahu. A nejde jen o rakovinu. Například mladý muž trpěl krutými bolestmi kvůli nezhoubnému nádoru v játrech. Ten se nedal vyoperovat, protože byl blízko velkých cév a hrozilo mu vykrvácení. Ozáření kybernožem je šetrnější náhražka operace. Větší část nádoru jsme zničili a silné bolesti ustoupily," líčí David Feltl.

Po operaci a chemoterapii pacientka trpěla

Kybernoži vděčí za život a zdraví i už jednou zmíněná seniorka Julie Brejchová z Prahy. Před dvěma lety jí lékaři zjistili rakovinu tlustého střeva a při předoperační prohlídce odhalili také šest nádorů na plicích. Nejdříve se žena podrobila v Praze chemoterapii a pak velmi těžké operaci, při které jí lékaři současně odstranili nádory ze střeva i plic.

Pomoc stovkám pacientů

Několik měsíců žena velmi trpěla a nebyla si jistá, jestli se uzdraví. "Po chemoterapii mi bylo špatně. Ale po operaci ještě víc. Rány mi mokvaly, měla jsem potíže s vyměšováním, zhubla jsem jedenáct kilogramů. Asi půl roku jsem byla úplně vyřízená," vzpomíná Julie Brejchová na nelehké období svého života.

Sotva byla z nejhoršího venku, objevil se další nádor na plicích. Tehdy řekla své ošetřující lékařce na rovinu, že na druhou operaci nepůjde. "Nechtěla jsem znovu podstoupit to trápení. Můj zesláblý organismus by to už nevydržel," říká.

Lékařka jí proto navrhla léčbu kybernetickým nožem. Poslala nálezy ženy do Ostravy a přednosta onkologické kliniky brzy odpověděl, že této pacientce mohou pomoci.

Žádná narkóza, žádné řezání a vedlejší účinky

"O nové metodě jsem něco věděla. Navíc snacha, zdravotnice, mi ji doporučila. Poprvé jsme ale jela do Ostravy se strachem," líčí žena. Její obavy se však brzy rozplynuly.

"Léčba nádoru plic kybernožem je úžasná – spočívá totiž jen v tom, že musíte vydržet dvě hodiny v klidu ležet a nad vámi jezdí rameno ozařovacího přístroje. Žádná narkóza. Žádné řezání. Žádné vedlejší účinky...," popisuje Julie Brejchová.

Stejnou léčbu absolvovala v Ostravě už třikrát. Vždy strávila v nemocnici deset dní a co druhý den se nechala ozářit. Nádor po každém léčebném cyklu zmizel, jenže po několika měsících se objevilo nové ložisko na jiném místě plic.

"Když mi našli to poslední, přála jsem si jen, abych mohla znovu odjet do Ostravy. Vím, že kybernožem nejde léčit vše. Ale naštěstí to vyšlo. Do nemocnice jsem tentokrát jela už absolutně klidná," netají žena, která se domů vrátila uplynulé úterý a je opět nadšená.

"Nemám žádné potíže, necítím ani únavu. A ostravští zdravotníci byli úžasní jako vždy. Dokonce mě po roce poznali, což mě moc potěšilo," dodala spokojená pacientka.

Výsledky voleb 2018

Přehledně zpracované výsledky komunálních voleb dle okresů pro Moravskoslezský kraj:

Volby do Senátu

V Moravskoslezském kraji vyhráli druhé kolo voleb do Senátu ve volebních obvodech 68 - Opava: Herbert Pavera, 71 - Ostrava-městoLeopold Sulovský a 74 - Karviná: Petr Vícha.Nejčtenější

Do střechy vozu s pražskou značkou někdo v Ostravě zasekl krumpáč

Podnikateli z Ostravy někdo zasekl do střechy luxusního vozu krumpáč.

Nepříjemné překvapení čekalo v neděli odpoledne na podnikatele Michala Kubíčka z Ostravy. Do střechy jeho luxusního...

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...Ostravica granica. Oblast Těšínska po Mnichovu zabraly polské jednotky

Říjen 1938: Polské tanky v Českém Těšíně před hotelem Piast.

Nejen Němci nebo Maďaři. Před osmdesáti lety využilo politicky příznivé situace a agónie prvorepublikového...

V Kauflandu se plazila užovka. Prodejna po třech dnech otevře

Chycená užovka obojková.

Neškodnou užovku obojkovou odchytili v pátek ráno v prodejně Kaufland v Orlové. Kvůli výskytu hada byl market od...

V orlovském Kauflandu se plazil had. Druhým dnem ho hledají

Ilustrační snímek

Od úterního rána hledali hasiči v orlovském Kauflandu hada, kterého předtím lidé spatřili na prodejně. Neupřesněný druh...

Další z rubriky

Lékaři z Ukrajiny české pacienty neohrožují, říká gynekolog Smetanskyi

Ukrajinský gynekolog Vitalij Smetanskyi pracuje ve Slezské nemocnici v Opavě.

„Skládal jsem v životě mnoho zkoušek, ale aprobační zkouška v Praze byla nejtěžší. Třeba v Německu to mají jednodušší,“...

Vítkovice zbourají komín Strakáč, nepomohla ani snaha sdružení o záchranu

Komín zvaný Strakáč je vysoký 101 metrů.

Kostkovaný komín někdejší úpravny a spékárny rud takzvané Aglomerace v Ostravě-Vítkovicích zvaný Strakáč půjde k zemi....

Kdo zkusil nanošaty, pravidelně se pro ně vrací, říká návrhářka

I když Lada Vyvialová sídlí mimo hlavní centra módního života, získala věhlas...

Před lety příborskou návrhářku Ladu Vyvialovou proslavilo i mimo kruhy oděvního průmyslu její bondtričko – poporodní...

Najdete na iDNES.cz