Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lávku přes Jičínku lze před povodní zvedat. Hledají se odvážní dobrovolníci

  16:41aktualizováno  16:41
V Novém Jičíně-Žilině stojí přes říčku Jičínku, která v červnu 2009 zpustošila několik obcí, nová dřevěná zastřešená lávka. Skrývá v sobě vymoženost: před povodňovou vlnou může vystoupat o několik desítek centimetrů. Najdou se však odvážlivci, kteří v době nebezpečí most zvednou?

Nová zvedací lávka v Novém Jičíně-Žilině. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Původní přemostění v novojičínské městské části při loňské bleskové povodni smetla několikametrová vlna. Ze staré lávky zůstaly jen zbytky pilířů. Lidé bydlící na druhém břehu říčky museli chodit na autobusovou zastávku oklikou, všichni se proto těšili, až město najde potřebné peníze na novou lávku.

Dočkali se. Jeřáb nové přemostění položil a dělníci nyní upravují jeho usazení. Dřevěná lávka se stříškou přišla jen na 2,4 miliony korun, což je ve srovnání s novým přemostěním v jiných obcích nízká částka. S půl milionem coby povodňovým darem navíc přispěla jedna společnost.

"Vzhled lávky a její funkčnost jsme konzultovali s osadním výborem, takže se mohli k němu vyjádřit i lidé přímo ze Žiliny," uvedl Josef Rivec z odboru obecního podnikání na novojičínské radnici.

Nová zvedací lávka v Novém Jičíně-Žilině.

Nová lávka oproti předchozí leží znatelně výše nad vodní hladinou. Ne však dostatečně. Na stoletou vodu by se měla ještě trochu zvednout, což by však přineslo stavební komplikace.

Proto v Novém Jičíně přišli na zlepšovák. Pokud by opět hrozily povodně, čtyři chlapi vezmou za kliky a díky mechanismu most o potřebnou výšku zvednou. Při velké vodě by tak nehrozilo například zaklínění kmenů a dalších věcí plovoucích po řece.

Lidé, kteří most zvednou, ještě nejsou určeni

Jenže kdo se před blížící povodňovou vlnou pustí do zvedání mostu, přičemž se dokonce částečně ocitne pod jeho profilem?

"Uděláme seznam osmi lidí, kteří to budou mít na starosti. Zatím ještě nebyli určeni," uvedl Rivec a připustil: "Samozřejmě to bude možné u záplav, kdy bude řeka stoupat pomalu. U bleskových povodní most asi nikdo zvedat nestihne."

Nový Jičín by ještě letos měl položit nové přemostění nad říčkou Zrzávkou nedaleko zemědělské školy, možná ještě letos přibude i lávka na pomezí městské části Žilina a obce Životice u Nového Jičína.

Autor:


Nejčtenější

Vítejte v nejhorším městě kraje, hlásá cedule v Jablunkově

Cedule vlevo od vstupu na koupaliště, které navštěvují i lidé ze Slovenska a...

Vítejte v Jablunkově, v nejhorším městě v kraji. Ceduli s tímto nápisem pověsil na venkovní stěnu místní restaurace...

Ať chcípne, psali lidé pod fotku kurdského novorozence. Policie je obvinila

Ilustrační snímek

Již několik měsíců řeší policie na Třinecku nenávistné komentáře, které se na sociální síti šířily na adresu dítěte s...Bohemians - Ostrava 0:1, rozhodli bratři Šašinkové. A Baník je čtvrtý

Milan Baroš (vpravo) z Ostravy pod tlakem Davida Bartka z Bohemians,.

Souboje, snaha, velmi slušná divácká kulisa. A dlouho žádné góly. Až z jedné z posledních akcí zápasu udeřil hostující...

Bakala před komisi k OKD nepřišel. Necháme ho předvést, vzkázal Černohorský

Podnikatel, investor a filantrop Zdeněk Bakala.

Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace OKD se usnesla, že nechá předvést policií Zdeňka Bakalu, protože se...

Tak těm lidem dejte byty, říká autor žaloby na bezdoplatkové zóny

Majitel Hotelu Grand Zdeněk Plaček.

Majitel bohumínského Hotelu Grand Zdeněk Plaček podal žalobu na město kvůli zavádění bezdoplatkových zón. V jeho domě...

Další z rubriky

Změny územních plánů se táhnou, lidé jsou kvůli tomu naštvaní

Obyvatelé Vranova u Brna mají strach z plánované změny územního plánu, která by...

Lidé v Moravskoslezském kraji bývají naštvaní, že nemohou stavět – kvůli bílým místům v územních plánech. Zaplnit je...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Soukromí dopravci už nabízí studentům a seniorům jízdenky se státní slevou

Ilustrační snímek

Jedna z nejvytíženějších rychlíkových tratí v České republice, spojení mezi Ostravou a Prahou, může být od září ještě...

Najdete na iDNES.cz