Dětský pacient Pavlík při terapii Ergo-kogni-4image se speciálním přístrojem. Projektor promítá obraz z počítače, dítě do něj maluje, doplňuje ho nebo skládá puzzle. | foto: ČTK

Lázně v Moravskoslezském kraji zažívají boom, část pacientů musí odmítat

  • 0
Po krizových letech 2012 a 2013 se všechny fungující lázně v Moravskoslezském kraji vzpamatovaly. Letošní rok hodnotí jako úspěšný a v tom příštím chystají řadu změn, které přinesou prospěch pacientům.

Zatímco před třemi čtyřmi lety bojovaly lázně o klienty i přežití, letos zažívají boom. Zájem o ně je tak velký, že musí mnoho žadatelů odmítat.

„Lázně Darkov navštívilo letos stejně klientů jako loni, asi 13 tisíc, ale prodloužila se délka pobytu. Přestože jsme navýšili počet lůžek asi o 20 procent, museli jsme odmítnout asi 1 300 žadatelů,“ řekl mluvčí karvinských lázní Miroslav Slaný.

Stejná situace je v Sanatoriích Klimkovice i sezonních Horských lázních Karlova Studánka.

„Počet našich klientů letos vzrostl o šest procent na 7 200. Asi 1 400 dalších jsme museli kvůli plné kapacitě odmítnout,“ potvrdil prokurista klimkovických lázní Jozef Dejčík.

Do Karlovy Studánky, kterou ročně navštěvuje kolem devíti tisíc hostů, se nedostalo asi tisíc žadatelů.

Arabové, Rusové i děti z Číny

Většina klientů jsou čeští pacienti, jejichž pobyty plně či částečně hradí pojišťovny. Přijíždějí ale i samoplátci a do deseti procent klientely tvoří zahraniční hosté: do Karviné i Klimkovic míří z arabských zemí a Ruska, Karlova Studánka léčí poslední dva roky děti z Číny.

„Loni přijelo prvních 79 dětí ze Šanghaje a Tchien-ťinu, letos jsme léčili 80 dětí z Pekingu a provincie Che-pej. Šlo hlavně o astmatiky. Naše klima, které je díky pramenům s vysokým obsahem kysličníku uhličitého podobné jako ve výšce dvou kilometrů nad mořem, jim pomáhá. Léčba proto bude pokračovat,“ uvedla náměstkyně lázní pro léčebnou péči Jana Vlčková.

Lázním v regionu se už druhým rokem ekonomicky daří. I letos očekávají zisk. Lázně Darkov ve výši 15 milionů a Sanatoria Klimkovice asi 36 milionů. Přitom letos obě privátní zařízení investovala desítky milionů do rekonstrukcí budov, vybavení i do nákupu přístrojů. A příští rok chtějí investovat ještě víc.

Asi nejviditelnější změny chystají v Karviné. „Letos jsme proinvestovali 40 milionů. Opravili jsme za to jídelny, pokoje v historickém areálu lázní v Darkově a nadstandardně vybavili jedno z pater v karvinském rehabilitačním sanatoriu. Koupili jsme také nové zdravotnické i rehabilitační přístroje,“ konstatoval Slaný s tím, že příští rok chtějí lázně investovat nejméně 30, ale možná až 110 milionů korun.

Kromě dokončení poslední etapy rekonstrukce kulturní památky Společenského domu v Darkově či výměny oken v Karviné-Hranicích a dalších oprav totiž majitelé lázní plánují jeden obří stavební projekt.

Darkov zahájí velkou stavbu a Studánka těžbu rašeliny

„V Darkově postavíme balneo palác. Bude to nová hlavní budova místo té, kterou lázně v krizi pronajaly,“ poznamenal Slaný. Součástí projektu za 80 milionů jsou podle něj i spojovací chodby mezi lázeňskými budovami: „Propojíme je tak, aby pacienti mohli projít z procedur na pokoje suchou nohou.“

Lázně dosud projekt tajily. „Noví majitelé ho ale začali připravovat hned po svém vstupu do lázní před dvěma lety. Příští rok chtějí začít stavět. S dokončením prací počítají však až v roce 2018,“ dodal Slaný.

Státní lázně Karlova Studánka omezuje ve stavebním rozmachu fakt, že se nacházejí v chráněném území a nemají dořešené restituční nároky církve.

„Příští rok se ale chceme poprvé pustit do těžby rašeliny, kterou zatím dovážíme z Lokte. Máme vlastní ložisko, ale dřív chybělo povolení k těžbě,“ sdělila Vlčková s tím, že díky vlastní rašelině lázně ušetří, pacienti dostanou častěji léčivé zábaly a časem i rašelinové koupele. „Musíme pořídit speciální vany,“ doplnila lékařka.

Klimkovice investují do novinek pro účinnou neurorehabilitaci

Sanatoria Klimkovice letos investovala přes 22 milionů do oprav či nákupů nových přístrojů. Stejnou sumu plánují i příští rok.

„Nestavíme. Chceme nabízet špičkovou neurorehabilitaci, proto nakupujeme moderní novinky, které přinášejí viditelné výsledky,“ řekl Dejčík.

Některé metody už pacienti vyzkoušeli. A například Martina Packanová je nadšená tím, jaký pokrok udělal její pětiletý syn po prvním měsíčním pobytu: „Dřív nemluvil, vázla hrubá motorika, špatně spal, v noci se pomočoval. Po lázních to pominulo. Z Pavlíka je jiné dítě.“