Primář Centra hyperbarické medicíny v Ostravě Michal Hájek prochází přetlakovou...

Primář Centra hyperbarické medicíny v Ostravě Michal Hájek prochází přetlakovou komorou, která po více než půl století dosluhuje. | foto: Jaroslav Ožana, ČTK

Léčbu kyslíkem spustili před 50 lety. Podnětem bylo důlní neštěstí

  • 2
Slaví půl století existence, ale původní je asi už jen její ocelový plášť. Ostatní zařízení ostravské hyperbarické komory je moderní. Léčbu kyslíkem v ní podstoupí každý rok kolem 450 pacientů z celé Moravy. „Jiná tu zatím bohužel není. A to je špatně,“ netají primář Michal Hájek.

Důlní neštěstí z roku 1963, kdy se devět horníků otrávilo sirovodíkem po průvalu starých vod v Dole Eduard Urx v Petřkovicích, změnilo ostravskou medicínu.

„Stalo se podnětem k vybudování hyperbarické – přetlakové komory v Městské nemocnici Ostrava. Ta slouží k léčbě pacientů vdechováním stoprocentního kyslíku od 9. září 1965, tedy půl století,“ líčil včera primář Centra hyperbarické medicíny Michal Hájek historii svého oddělení hostům malé oslavy.

Pohled do nové hyperbarické komory v 60. letech. Primář chirurgického oddělení Ševčík (uprostřed) sleduje během pokusu v hyperbarické komořem v přetlaku dvou atmosfér různé životní projevy psa při postupném odebírání krve.

Připomněl, že ostravská komora byla prvním zařízením svého druhu v Československu a třetím v Evropě. Dnes je situace úplně jiná. Pro Moravany dost nepříznivá.

V Evropě jsou desítky hyperbarických komor. Jen Česká republika jich má 14. Z toho je však 13 komor v Čechách, kdežto pro celou Moravu je jen ta ostravská. A to nestačí.

Na Moravě se nedostane na všechny nemocné

„Přetlaková komora je nejtěžší zdravotnické zařízení, váží asi 50 tun. Z té naší je původní víceméně už jen ocelový plášť, její zařízení prošlo dvakrát kompletní modernizací a po té poslední se dovnitř vejde víc pacientů. Pokud všichni sedí, může jich být 10. Jedno sezení trvá dvě hodiny. Denně se tak v komoře vystřídá nejvýše 30 lidí, za rok kolem 450. Statistiky ale ukazují, že v Čechách se léčí v hyperbarických komorách sedmkrát víc pacientů. To bohužel znamená, že na Moravě se ke kyslíkové léčbě nedostanou všichni nemocní, kterým by mohla pomoci,“ upozornil Hájek.

Odborníci na hyperbarickou medicínu se podle něj už roky snaží situaci změnit. Zatím ale marně.

„Chceme, aby přetlakovou komoru měly minimálně všechny fakultní nemocnice. Měly by být v Olomouci i Brně. A další ve Zlíně či Jihlavě. Naše spádová oblast zasahuje nejen Moravu, ale i kus Vysočiny. Někteří pacienti musí kvůli tomu čekat v pořadníku až tři týdny a některé sem lékaři ani nepošlou. Důvodů je víc. Jedním z nich je i vysoké riziko při dlouhém transportu,“ vysvětluje Michal Hájek.

Přetlaková komora

Přetlaková – hyperbarická komora v Městské nemocnici Ostrava je ocelový válec o objemu 45 metrů krychlových a hmotnosti 50 tun včetně předkomory. Dovnitř se vejde až 10 sedících lidí nebo 3 lidé na lůžku. Princip léčby spočívá v tom, že lidé dvě hodiny vdechují stoprocentní kyslík za zvýšeného atmosférického tlaku, jako by se ponořili do hloubky 20 metrů. Vyšší zásobení těla kyslíkem urychluje hojení tkání, zpomaluje šíření infekcí, vyplavuje do krve kmenové buňky, ale má i další efekty. Zpočátku komora pomáhala hlavně při otravách oxidem uhelnatým, anaerobních infekcích a poškození tkání sníženým průtokem krve nebo úrazem. Dnes léčí 21 diagnóz.

Ačkoli ministrem zdravotnictví je lékař z našeho regionu, Svatopluk Němeček (ČSSD), který před nástupem do funkce vedl Fakultní nemocnici Ostrava, lékařům se nezdá, že by pořizování komor pro Moravu patřilo k jeho prioritám.

„Ministerstvo zdravotnictví vnímá problematiku hyperbarických komor na Moravě a nic nenamítá proti zprovoznění dalších. Nákup zdravotnických přístrojů za více než 5 milionů korun však musí schválit přístrojová komise,“ vysvětluje za ministra ředitel odboru komunikace s veřejností Jan Štoll. Hájek k tomu dodal, že komise jednala naposledy v lednu, a to o komoře pro Vojenskou nemocnici Olomouc. Její žádost ale zamítla.

Někteří lékaři jsou skeptičtí

Náměstek pro léčebnou péči Městské nemocnice Ostrava František Jurek se váhavému postoji k nákupu dalších komor příliš nediví.

Přestože jsou léčebné efekty kyslíku vdechovaného v přetlakové komoře podložené studiemi a prokazatelnými výsledky, někteří lékaři této metodě příliš nedůvěřují.

„Kvůli skepsi lékařů jsou i zdravotní pojišťovny dost opatrné v úhradě léčby. Když nízké příjmy spojíme s vysokými náklady na pořízení a provoz, především údržbu a častou kontrolu tlakového zařízení, ve kterém hrozí výbuch, je komora lehce ztrátová. A právě kvůli tomu se o ni jiné nemocnice zase až tak neperou. Je to začarovaný kruh,“ nastínil složitost situace Jurek.

Primář Hájek ale tvrdí, že léčba kyslíkem dnes prokazatelně pomáhá při léčbě 21 diagnóz – od akutních problémů, jako jsou třeba otravy kysličníkem uhelnatým nebo těžká zhmoždění tkáně při úrazech, až po chronické problémy, jako jsou nehojící se rány a infekce. „Proto věřím, že časem se Morava dočká dalších komor. Jen zatím nevím, kdy to bude,“ uvedl lékař.