Nori Harel se do České republiky po roce 1990 několikrát vrátil. | foto: Archiv

Legendární Nori Harel strávil část dětství v Těšíně

  • 2
Domov, který téměř neznal, i místo, kam se po válce na chvíli vrátil. Tím byl pro Noriho Harela Český Těšín. Osudy izraelského válečného veterána, který v pondělí zemřel, by vydaly na několikadílný hollywoodský trhák.

Rodina Kurzbergových, do které se v roce 1929 Norbert narodil, měla smůlu. Byla židovská. Hlavně proto zvolila o šest let později jedinou možnou variantu, útěk z Německa. Rodiče se dvěma syny zamířili za svými příbuznými do Českého Těšína, kde si otec otevřel obchod s deštníky.

Kdo byl Nori Harel

Rodák z německé Bochumi žil před druhou světovou válkou i krátce po ní v Českém Těšíně, kam jeho rodina utekla před nacisty. Za války byl internován v sovětském gulagu, kde mu zemřel otec.

V roce 1948 vstoupil do Hagany, izraelského osvobozeneckého hnutí, a stal se leteckým mechanikem. Účastnil se šesti izraelsko-arabských válek, vypracoval se na šéfmechanika vojenské základny a po odchodu do civilu působil v soukromé letecké společnosti.

"Nejprve jsem chodil do školy v polském Těšíně, ale kvůli problémům s učiteli jsem brzy přešel do Českého Těšína," vzpomínal před časem na stránkách Ústavu paměti národa Nori Harel.

Jak přežít? Jídlo musel ukrást

Idyla ale netrvala dlouho. Český Těšín obsadili nejprve v roce 1938 Poláci, o půl roku později pak Němci. Desetiletý chlapec je opět na útěku. S otcem a starším bratrem.

Při cestě do Rumunska se ale dostali na sovětské území. A tak zatímco část rodiny, která zůstala v Těšíně, končí v německých koncentračních táborech, Noriho, jeho bratra a otce čekají ruské gulagy.

"Jak jsem to přežil? Dobře jsem věděl, jak se otvírají zámky. Kradl jsem jídlo, mouku. Co jsem ukradl, z toho jsem žil," vzpomíná na život sirotka v Sovětském svazu.

Po skončení války se vrací šestnáctiletý Norbert Kurzberg bez dokladů ze Sovětského svazu do Českého Těšína. Už sám. Otec zemřel v gulagu v roce 1944 na tyfus, bratr padl u Stalingradu.

Nori Harel v roce 1948 v době československého výcviku pro izraelskou armádu.

Nori Harel (vlevo) s pozdějším izraelským prezidentem Ezerem Weizmanem (v kokpitu).

Z široké rodiny mu zůstává jen bratranec, který přežil koncentrační tábor. A hlavně díky němu se Norbert Kurzberg, nyní už pod jménem Nori Harel, dostal do židovské jednotky, kterou Československo cvičí pro nově vzniklý stát Izrael. Do toho nakonec i zamíří, když se na obraně samostatnosti židovského státu podílí jako letecký mechanik téměř od samého začátku.

A právě zde se seznamuje s pilotem Ezerem Weizmanem, synovcem tehdejšího prezidenta Chajima Weizmanna, který se mnohem později, v roce 1993, stal izraelským prezidentem, s nímž spojí svůj další osud účastí v celkem šesti arabsko-izraelských válkách.

Do České republiky se pak Nori Harel vracel ještě nedávno.