Pražský nábor lékařů pro hromadné výpovědi. (13. prosince)

Pražský nábor lékařů pro hromadné výpovědi. (13. prosince) | foto: Michal Doležal, ČTK

Lékaři na Ostravsku nevěří krizovým plánům, obávají se úmrtí pacientů

  • 3
Pokud lékaři na Ostravsku opravdu splní své hrozby a stovky z nich k 1. březnu odejdou, nepomohou ani krizové plány. Jsou o tom přesvědčeni regionální šéfové lékařských odborů. Navíc se objevují obavy z úmrtí pacientů.

"Když lékaři v březnu odejdou, bude to katastrofa - budou umírat lidé," konstatoval Daniel Svoboda, mluvčí Slezské nemocnice v Opavě, která zavře většinu lůžkových oddělení. Ze 155 lékařů podalo výpověď 93. Dva ji sice z osobních důvodů stáhli, ale v práci 1. března asi také nebudou, mají zdravotní potíže.

"Tabulkově odchází asi 60 procent lékařů. Jenže 25 lékařů u nás slouží třeba jen jednou za měsíc. Pokud tedy přepočítáme výpovědi na kmenové zaměstnance, dostaneme se na 70 procent. Když odejdou, musíme do 1. března vyklidit veškerá lůžková oddělení kromě kožního a infekčního," říká mluvčí nemocnice Svoboda.

Opavský scénář

Pacienti se nebudou mít kde léčit. Po odchodu lékařů zavře Slezská nemocnice svá lůžková oddělení s výjimkou kožního a infekčního. Spojit se má s nemocnicí v Krnově, ale ta také zavře většinu lůžkových oddělení i odborných ambulancí.

"V případě odchodu lékařů zůstane v provozu plicní oddělení, rentgen a lůžka následné péče." Ivo Pavlák, náměstek nemocnice

Na infekčním oddělení zůstane jen primář, lékař v důchodu a mladá lékařka bez atestace. Se službami jim naštěstí pomohou externisté, proto bude oddělení přijímat pacienty i po 1. březnu - ale jen do jedné ze dvou lůžkových stanic.

A co pacienti s dalšími chorobami? Těžko říci... "Podle krizového plánu kraje by se měla naše nemocnice organizačně propojit s krnovskou, jenže ta je na tom podobně, takže to nemůže fungovat," netají Svoboda.

Jeho slova potvrzuje náměstek ředitele krnovské nemocnice Ivan Pavlák. "Měli jsme společné jednání, ale východisko nevidíme. V případě odchodu lékařů u nás totiž zůstane v provozu jen plicní oddělení, rentgen a lůžka následné péče. Ostatní lůžková oddělení také uzavřeme," uvedl Pavlák.

Největší problémy budou mít rodičky

Většina nemocnic v kraji už má hotové krizové plány pro případ, že z nich k 1. březnu odejde téměř 570 lékařů. Ale nejen v Opavě a v Krnově říkají, že plány nebudou účinné a kolapsu nezabrání.

Podle krizového plánu se má devět nemocnic v Moravskoslezském kraji spojit do čtyř územních celků. "Každý soudný člověk musí vědět, že krizový plán nebude fungovat. Problém tu budou mít například rodičky a děti. Nepomohou vojenští lékaři, když je jich asi jen 350 a mezi nimi žádný pediatr ani gynekolog," říká šéf Lékařského odborového klubu Slezské nemocnice v Opavě Dalibor Hudec.

Pacienti jsou nervózní. Chtějí vědět, která oddělení se zavřou a kdo je ošetří. Odpověď měla podle hejtmana Jaroslava Palase padnout dnes. Den D se totiž rychle blíží, lékaři se s ministrem zdravotnictví nedohodli a ohrožená oddělení musí včas zastavit příjem nových a propustit stávající pacienty.

Čas na vyjednávání se ještě prodloužil

Jenže jasných informací se zatím lidé nedočkají. Nemocnice už sice podrobnosti znají, ale kraj posunul termín pro jejich sdělení. Prodloužil tak čas na vyjednávání. "Věřím, že se dohodnou, a nemocnice péči neomezí," říká Petr Kajnar, primátor Ostravy, z jejíž nemocnice lékaři také odcházejí.

Stejnou víru sdílí mnoho komunálních politiků i lékařů. Jenže pro jistotu se všichni horečnatě připravují na krizovou situaci, která bude připomínat válečný stav.

"Vedení kraje společně s řediteli všech nemocnic připravuje krizový scénář poskytování neodkladné zdravotní péče pro občany našeho regionu. V pátek se poprvé sejde expertní tým, který bude řídit přípravu i krizový chod nemocnic po 1. březnu," řekla včera mluvčí krajského úřadu Šárka Vlčková.

Podotkla, že konkrétní informace o útlumu nemocničních oddělení poskytne kraj v pátek odpoledne nebo v pondělí.

Po odchodu lékařů zůstane zavřená i řada ambulancí

Odchod lékařů by se navíc projevil i v chodu specializovaných nemocničních ambulancí. "Kromě oddělení ORL dali výpověď všichni lékaři, takže jiné odborné ambulance u nás v provozu nebudou. Pacienti se budou muset obracet na jiné nemocnice nebo na zdravotní pojišťovny, které by jim měly zajistit péči," říká ředitel krnovské nemocnice Pavlák.

Ordinacemi nemocnic, kterým v našem kraji hrozí útlum péče, projde denně na dva tisíce pacientů. Pro ostatní nemocnice nebude lehké převzít je do péče. I to je důvod, proč Pavlák doufá, že si ministerstvo zdravotnictví brzy uvědomí vážnost celé situace a nabídne lékařům dohodu.

,