Dosud mohli příbuzní zíkat informace o stavu pacineta jedině při osobní schůzce s lékařem. Ilustrační foto

Dosud mohli příbuzní zíkat informace o stavu pacineta jedině při osobní schůzce s lékařem. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Lékaři třineckého kardiocentra budou informovat o stavu pacientů po telefonu

  • 0
Lékaři kardiocentra v třinecké Nemocnici Podlesí začnou podávat informace o zdravotním stavu pacientů po telefonu. Příbuzným k tomu bude stačit správný číselný kód, který od zdravotníků dostane pouze pacient a bude pouze na něm, komu jej prozradí.

Pokud se dosud chtěl příbuzný pacienta dozvědět něco o jeho zdravotním stavu, musel osobně přijít za ošetřujícím lékařem. Třinecké kardiocentrum se však stará o lidi z celého Moravskoslezského kraje i sousedních regionů. Právě jim novinkou chtějí zdravotníci vyjít vstříc.

"Dřív mohli příbuzní pacientů získat informace od lékařů jen při osobní návštěvě, teď je situace jiná. Pokud znají správný číselný kód, mohou se domluvit i telefonicky," říká Hana Szotkowská, mluvčí společnosti Agel, do jejíž sítě patří i Nemocnice Podlesí.

Kód, složený z několika čísel, dostane každý pacient při nástupu do nemocnice. Záleží jen na něm, zda a se kterými příbuznými se o něj podělí.

Novinku možná zavedou i další nemocnice

"Jde o bezpečný způsob, jak sdělit informace po telefonu a vyhovět tak lidem z daleka," říká manažerka kvality Nemocnice Podlesí Regina Gryczová. Podotkla, že zdravotníci pacienta vždy srozumitelně poučí, k jakému účelu bezpečnostní kód slouží a jak s ním má nakládat. Příbuzní se tak mohou po telefonu například dozvědět, zda už je jejich blízký po operaci, jak zákrok dopadl.

"Závažné informace týkající se zdravotního stavu pacientů však lékaři i nadále sdělují osobně," dodala Gryczová.

Nemocnice systém otestovala v létě, nyní jej uvedla do ostrého provozu. "Zatím máme jen pochvalné reakce od pacientů i jejich příbuzných. Pokud se systém osvědčí, příští rok ho zavedeme i v dalších nemocnicích Agelu," řekla Szotkowská.

Podobných služeb je zatím v kraji poskrovnu. Například v krnovské nemocnici zdravotníci také sdělují některé informace příbuzným pacientů do telefonu, totožnost volajícího si ověřují kontrolními otázkami. V Karviné-Ráji rozesílají SMS zprávy lidem místo telegramu, když se třeba výrazně zhorší stav pacienta.