Gastroenterolog Ondřej Urban z Vítkovické nemocnice ukazuje nový trenažér pro...

Gastroenterolog Ondřej Urban z Vítkovické nemocnice ukazuje nový trenažér pro lékaře. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Lékaři už nemusí trénovat na pacientech, endoskopii zkusí na prasatech

  • 3
Jeden z domků v areálu Lékařské fakulty Ostravské univerzity se za 3,5 milionu korun proměnil v Centrum experimentální endoskopie. Je malé, ale má velký význam. Jako první v zemi umožní lékařům trénovat na orgánech odebraných z mrtvých zvířat.

Šedesátiletou lékařku ze Slovenska čekala doma operace. Chirurgové ji měli zbavit zhoubného nádoru z jícnu. Na poslední chvíli se rozhodla pro šetrnější léčbu metodou endoskopické resekce.

A neváhala za ní jet až do Vítkovické nemocnice v Ostravě, jejíž gastroenterologové dělají nejvíc těchto zákroků v zemi. Cestování přes hranice se lékařce rozhodně vyplatilo.

Nový trenažér pro lékaře.

"Dnes ráno jsem udělal kontrolní vyšetření. Rok po zákroku je pacientka v pořádku," líčil v úterý spokojeně primář Centra péče o zažívací trakt Vítkovické nemocnice Ondřej Urban lékařům a dalším hostům, kteří se přišli podívat na otevření nového Centra experimentální endoskopie v areálu Lékařské fakulty Ostravské univerzity.

Podotkl ještě, že slovenská lékařka ležela v ostravské nemocnici za celou dobu jen dva dny a nezameškala ani jediný den v práci.

Endoskopické nástroje už lékaři užívají k vyšetření i léčbě

"Nádor jsme jí totiž odstranili endoskopicky. To znamená, že jsme ji nemuseli chirurgicky otvírat, ale zhoubnou tkáň z jícnu jsme vyřízli i vyjmuli endoskopickým nástrojem. Je to taková ohebná hadice, kterou do trávicí trubice zavádíme ústy pacienta," vysvětloval primář Urban.

Zatímco dříve využívali lékaři endoskopické nástroje jen k vyšetřování trávicího traktu, v posledních letech jim slouží i k léčbě - od zastavování krvácení až po odstraňování (resekci) zhoubných nádorů.

Složité zákroky, k nimž patří i resekce nádorů, ale nemohou dělat všichni gastroenterologové. Problém totiž je, že až na krátký nácvik ve škole se lékaři-endoskopisté většinou učí léčit za pochodu na živých pacientech. Takový výcvik je rizikový, a proto trvá dlouho.

Lékaři trénují zákroky na trávicím traktu prasat

A právě to mohou nyní změnit ostravští odborníci, lékaři a pedagogové, kteří v Centru experimentální endoskopie umožní zájemcům z řad gastroenterologů z celé země trénovat endoskopické zákroky na trávicím traktu prasat. Ten se totiž nejvíc podobá lidskému.

"Endoskopisté nejsou roboti, nelze je naprogramovat, musí se ty zákroky naučit. Ale asi je všem jasné, že učit se na pacientech je ten nejméně vhodný způsob. Proto jsme vytvořili Centrum experimentální endoskopie," netají Urban.

Centrum vzniklo v malém domku v areálu Lékařské fakulty Ostravské univerzity v Ostravě-Zábřehu.

"My jsme poskytli budovu a zaplatili asi milion korun za stavební úpravy," říká rektor univerzity Jiří Močkoř. "Centrum je sice malé, ale má velký význam. Nejen pro lékaře a naše mediky, ale ve svém důsledku i pro pacienty, které budou léčit erudovaní odborníci," dodal.

Vybavení centra asi za 2,5 milionu korun pořídila společnost Agel, které patří Vítkovická nemocnice, v níž pracuje odborník na endoskopii Ondřej Urban. Ten je zároveň pedagogem lékařské fakulty, a proto i garantem celého projektu.

"Trenažér bude sloužit k výcviku endoskopických týmů včetně zdravotních sester," slibuje Urban.

V zemi jsou sice už podobná centra v Praze a Hradci Králové, ale žádné neslouží k výuce lékařů z jiných zařízení.