Leonard Varga, Deva F-M | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Šije jak pro hasiče, tak pro piloty gripenů

  • 0
Na zašlou slávu textilního průmyslu v jednom z největších textilních center republiky, Frýdku-Místku, navazuje jako jeden z mála. Leonard Varga, spolumajitel společnosti Deva F-M, vyrábí ochranné oděvy pro extrémní situace.

Příběh roku

Leonard Varga se účastní soutěže EY Podnikatel roku a soutěží i o cenu čtenářů za nejlepší podnikatelský příběh. Hlasovat pro něj můžete v anketě ZDE

Se svým společníkem Jiřím Dedkem začínali v textilce Slezan a svůj současný výrobní program původně nabídli právě této, dnes již neexistující firmě. „Věděli jsme, že je třeba něco udělat, že tehdejší výrobní program stačit nebude. Ale nepochodili jsme, tak jsme se osamostatnili,“ vzpomíná Leonard Varga na své podnikatelské začátky.

„Byla to nádherná doba. Poctivě jsme objeli všechny okresní centrály hasičů a nabízeli jim naše výrobky. A hasičům se to líbilo. Tak, že nám dali zálohy na zboží, které jsme jim mohli dodat třeba až za tři měsíce. Dnes už by to nešlo. Třeba už jen proto, že vše musí projít výběrovým řízením. Oblečení pro hasiče tvoří velkou část našeho portfolia a nikdy jsme toho nelitovali. Možná i proto, že se jedná o trochu jiné prostředí, než v jakém se pohybují jiní podnikatelé. Například jsem nikdy nezažil, že by po mně někdo chtěl úplatek,“ přibližuje Varga možnou rozdílnost od jiných textilek.

Když zrovna nepracuje, vyráží na Lysou horu. Symbol Beskyd, kraje i mnoha lidí žijících pod ní. „Dá se říct, že tam jsem dvakrát třikrát týdně. K tomu jezdím na kole, člověk se u toho skvěle uvolní. Bohužel mám nějaké problémy s koleny, ta hodně trpí hlavně při chůzi z kopce. Nahoru, tam bych mohl šlapat pořád,“ říká s jistou dávkou lítosti.

Pro Leonarda Vargu můžete hlasovat v anketě ZDE

Nahoru šlape i jeho firma. „Roky 2012 a 2013 byly horší, se zpožděním na nás dopadla krize, ale loňský rok už byl opět růstový. Hlavně v Německu, kam jsme začali pronikat,“ popisuje současnou situaci na trhu majitel firmy s dvousetmilionovým obratem a obchodním zastoupením ve 20 zemích světa včetně Austrálie, Ruska nebo Spojených arabských emirátů.

Není ale jen „vrchním krejčím hasičů“. „Třeba v tomhle létají piloti gripenů i další letci naší armády,“ ukazuje pyšně na leteckou kombinézu ve vzorkovně firmy. Ta jen ve Frýdku-Místku zaměstnává 90 lidí, práci dává, včetně externích firem, zhruba dvěma stovkám lidí, převážně žen.

„Ale je to čím dál větší problém. Najít dobrou šičku, technologa, mistrovou. Většinu lidí si musíme vychovat. A stejně stále hledáme, hned bychom například mohli přijmout deset švadlen. Ale nejsou.“