Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tesaři přizvednou Libušín a vymění trámy. Skvost Beskyd se naklání

  7:55aktualizováno  7:55
Mírně se vychyluje a některé trámy jsou ztrouchnivělé. Chata Libušín, jeden ze skvostů beskydských Pusteven, je v havarijním stavu. Už letos na jaře se proto dočká opravy. Statik, majitel i provozovatel uklidňují, že turistům nehrozí nebezpečí, jen v době prací bude uzavřena jedna ze dvou jídelen.

Libušín patřil k nejfotogeničtějším stavbám Beskyd. Předloni na jaře prošel opravou, stavebníci vyměnili zetlelé trámy. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Pracovníci Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm netrpělivě čekají na jaro. Sotva z radhošťského horského sedla Pustevny zmizí sníh, začne oprava chaty Libušín, architektonického skvostu architekta Dušana Jurkoviče.

Libušín se dočkal výraznější rekonstrukce před čtrnácti lety, drsné horské počasí však má na budovu výrazně negativní účinky.

Libušín a Maměnka

Nejznámější stavby na Pustevnách, obě podle návrhu slovenského architekta Dušana Jurkoviče.

Dřevěné budovy vznikly v roce 1898 díky iniciativě turistického spolku Pohorská jednota Radhošť. Libušín byl slavnostně otevřen 6. srpna 1899.

Útulnám hrozila v 90. letech demolice, rozsáhlá rekonstrukce ukončená v roce 1999 oba unikáty zachránila. V Libušíně upoutá krásná jídelna s valašskými motivy podle návrhů Mikoláše Alše a vyřezávaným nábytkem.

Výstavní dřevěnice z konce 19. století, jedna z nejznámějších beskydských staveb, se totiž naklání. "Na vině jsou zetlelé trámy. Celý objekt si mírně sedá, proto je oprava opravdu nutná," řekl Milan Gesierich, technický náměstek Valašského muzea, které Libušín vlastní.

Původní dokumentace není k dispozici

V unikátní valašské jídelně vymalované kresbami podle návrhu Mikoláše Alše dokonce strop podepírají dvě dřevěné stojky. Po natření vypadají, jako by odjakživa byly součástí historické jídelny.

Turistům nebezpečí nehrozí. Shodují se na tom statik, vlastník i provozovatel Libušína. "Díky podepření je konstrukce bezpečná. Problém je v tom, že trámy leží přímo na základech, a když zaprší, tak vinou vody dřevo zahnívá," řekl statik Josef Pacula.

Dodal, že při vzniku musela konstrukce objektu udělat ústupky uměleckému vyznění stavby. "Navíc k Libušínu schází původní stavební dokumentace. Prý leží někde v Bratislavě, Jurkovič byl Slovák, tak by bylo vhodné, kdyby byla zapůjčena nebo zkopírována. Pak bychom o stavbě věděli mnohem více," přeje si Pacula.

Milion korun poskytlo ministerstvo kultury

Část budovy se nyní při opravě mírně přizvedne a tesaři vymění vadné trámy. "Začneme hned, jak se zlepší počasí. Předpokládáme někdy v dubnu, možná v květnu. Jak dlouho oprava potrvá, zatím přesně nevíme, ale určitě bude snahou, aby byla rychlá," řekl Gesierich z Valašského muzea.

Potřebný zhruba milion korun už má muzeum k dispozici. Poskytlo ho ministerstvo kultury z fondu na řešení havarijních stavů národních kulturních památek.

UNIKÁTNÍ JÍDELNA. Nejkrásnější část interiérů památkově chráněné chaty...

Nádherná jídelna s malbou podle návrhů Mikoláše Alše bude po dobu opravy uzavřena.

Jakmile Libušín obsadí řemeslníci, turisté oželí část dřevěnice. Uzavřena bude zdobná jídelna. "Druhá jídelna ale zůstane v provozu. Lidé se nemusejí obávat," uvedl provozovatel restaurace Vít Pavel.

Pustevny bez Libušína? Nelze

Po dotazu, jestli budova není v současnosti nebezpečná, se jen pousmál. "To v žádném případě. Vždyť kdybychom závady nenahlásili, nikdo by si jich určitě nevšiml," řekl Pavel.

Provozovatel zároveň využije mimořádné situace pro malování a sanitární práce, které stejně dělá dvakrát ročně.

Pro turisty jsou Libušín se sousední Maměnkou téměř posvátné stavby. "Libušín opravdu patří mezi symboly Pusteven, zaslouží si mimořádnou pozornost a péči," potvrdil čestný předseda Pohorské jednoty Radhošť Jan Šrubař.

LIbušín patří k symbolům beskydských Pusteven.

LIbušín patří k symbolům beskydských Pusteven.

Autor:Nejčtenější

Je to budoucnost, věří nové formě placení za MHD bankéři i města

Platba bezkontaktní kartou je v Ostravě hit.

Pípnutí u terminálu při nástupu do tramvaje a jízdné je zaplaceno. Žádné drobné, žádné lístky. Všechno jde bezkontaktně...

Druhá vražda ve stejné obci. Policie z ní viní muže, který skočil pod vlak

(Ilustrační snímek)

Druhou vraždu ve dvou týdnech vyšetřují moravskoslezští kriminalisté v Suchdole nad Odrou na Novojičínsku. Podle...Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Důkazy vedou k přesvědčivému závěru o Kramného vině, míní Ústavní soud

Petr Kramný u ostravského soudu (29. června 2015)

Nepřímé důkazy umožnily dospět v kauze Petra Kramného k přesvědčivému závěru o jeho vině. Justice při hodnocení důkazů...

Další z rubriky

Z dvorku rovnou do pralesa. Beskydské Mionší láká turisty na novinky

Pohled z naučné stezky do jedlo-bukového lesa pralesu Mionší.

Přijeďte nahlédnout do pralesa Mionší, zvou zástupci obce Dolní Lomná a třeba i turistické oblasti Těšínské Slezsko. Od...

Děti u spáleniště Libušína lidé fotit snad nemusí, říká nájemce chaty

Vít Pavel stojí před Libušínem, jedním ze symbolů Beskyd. Nejvíce vyhořela...

Noc, kdy Libušín lehl popelem, patří k nejčernějším dnům života provozovatele chaty Víta Pavla. Těší ho naopak, jak se...

V Beskydech řádí travič zvěře, ochránci přírody podezírají i myslivce

Ochránci přírody při šetření nálezu zvířat otrávených nebezpečným jedem.

Liška návnada, káně oběť. Ochránci zvířat z Hnutí Duha našli nedaleko v Beskydech těsně vedle sebe dva živočichy...

Najdete na iDNES.cz